באופוזיציה תוקפים את ליברמן על ביטול התנדבויות חיילים עם ילדי מבקשי מקלט

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה שההחלטה, שהתקבלה לאור תלונות של תושבי דרום ת"א ופעילי ימין, אינה מוסרית. מנגד, בקואליציה בירכו על ההחלטה: התופעה היתה יריקה בפרצופם של התושבים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי כנסת מהאופוזיציה תקפו היום (ראשון) את שר הביטחון, אביגדור ליברמן, על הוראתו לבטל את הפעילות ההתנדבותית של חיילי צה"ל עם ילדים של מבקשי מקלט.

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה כי האיסור שהטיל ליברמן "אינו מוסרי, אינו יהודי ופוגע בחוסנו של צה"ל". יחימוביץ' אמרה עוד כי "השימוש הציני במונח 'עניי עירך קודמים' הופך בפי ליברמן לחרב פיפיות גזענית ומסוכנת, המוציאה מכלל בני האדם, פעוטות של מי שנמלטו על נפשם וכעת חיים בתוכנו".

ח"כ עמיר פרץ (עבודה) אמר כי החלטתו של שר הביטחון "באה להסתיר את הכישלון המתמשך של ממשלת ישראל בטיפול בשכונות דרום ת"א". לדברי פרץ, ליברמן "מנצל את החידלון המתמשך של הממשלה על מנת להתסיס ולהעמיד סבל של אחד מול סבלו של האחר. דווקא היום כדאי לשר הביטחון לקרוא דבר או שניים על כיצד מורה לנו המסורת היהודית להתייחס ל'גר החי בתוכנו' כי גרים היינו בארץ מצרים. אני גאה ומחזק מפקדים שבחרו לסייע לילדים ללא הבדל דת גזע ומין, ככה בונים חברה חזקה וערכית".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה כי "פסילה של התנדבות בעמותה הנובעת מזהות קהל היעד שלמענו היא פועלת, היא ההתערבות הפוליטית הפסולה ביותר. מדובר בהתערבות פוליטית בוטה ושפלה, ראוי שיעסוק בחיזוק ביטחונם האישי של אזרחי מדינת ישראל ויסיר את ידיו ומשנתו הגזענית מערכי צה"ל".

גן לילדי מבקשי מקלט בשכונת התקווה, ת"א. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: Ariel David

מנגד, חברי כנסת מהקואליציה בירכו על ההחלטה. ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) אמר כי "עצם העיסוק של חיילי צה"ל, שגויסו למען ביטחון ישראל, במשימות שאינן קשורות לביטחון הוא מיותר, אך כשמדובר במשימות 'התנדבות' למען מסתננים, בהתחשב בכך שמדובר בתופעה שהמדינה השקיעה משאבים ומאמצים רבים כדי להיאבק בה, מדובר בעיסוק מקומם ממש". אוחנה הוסיף כי הוא מברך את שר הביטחון "על שנעתר לפנייתי מלפני מספר חודשים והחליט לשים קץ לתופעה המהווה יריקה בפרצופם של תושבי דרום ת"א הנאנקים תחת עול ההסתננות הלא חוקית".

ח"כ נאוה בוקר (ליכוד) הביעה גם היא תמיכה בהחלטה ואמרה כי חיילי צה"ל "גוייסו כדי להגן על אזרחי המדינה ובהם תושבי דרום ת"א, ולא למען רווחת המסתננים. פעילות החיילים עד כה הייתה בגדר אבסורד, שבו מצד אחד, המדינה נלחמת בהסתננות ומצד שני חיילי צה"ל עוזרים במידה מסויימת לקליטת המסתננים בחברה. עלינו לפעול בכל דרך כדי לעודד את חזרת המסתננים לארצות מוצאם או לקליטתם במדינה אחרת, ולא להפוך את דרום ת"א לקרקע פורייה להסתננות".

שר הביטחון הורה הבוקר לצה"ל לבטל את ההתנדבות בעמותת "אליפלט", במסגרתה יצאו חיילים לשחק עם ילדי מבקשי מקלט בגני שעשועים בדרום ת"א. מלשכתו נמסר כי חיילי צה"ל צריכים לעסוק בפעילויות שנמצאות בקונסנזוס, "במיוחד כשבמקרה זה מדובר גם בפעילות בקרב אוכלוסייה שאינה שוהה כאן כחוק". לדברי ליברמן, "ראוי יותר שחיילי צה"ל יפעלו על פי התפיסה של 'עניי עירך קודמים' ויסייעו לניצולי שואה, סיוע לנזקקים ולקשישים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ