מזכירות הליכוד אישרה החלטות המפקיעות מנתניהו סמכויות ניהול נרחבות

כהונות בכירים במפלגה יוגבלו לשמונה שנים, וראש הממשלה לא יוכל למנות את אנשיו ולהתקשר עם חברות חיצוניות בלי אישור מהמזכירות. היועמ"ש של הליכוד המקורב לנתניהו פועל לביטול ההחלטות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מזכירות הליכוד בראשות השר ישראל כץ אישרה אחר הצהריים (שלישי) ברוב גדול שורת החלטות המפקיעה מראש הממשלה, בנימין נתניהו, סמכויות ניהול נרחבות במפלגה. 

לפי הנהלים החדשים, כהונותיהם של בכירים במפלגה דוגמת המנכ"ל או ראשי אגפים יוגבלו לשמונה שנים. בנוסף, גיוס עובדים חדשים או התקשרות עם גורמים חיצוניים תיעשה באישור מראש של המזכירות. המזכירות אף מינתה לעצמה כיועץ משפטי את עורך הדין אילן בומבך, שיפעל בנפרד מהיועץ המשפטי של הליכוד ומקורבו של נתניהו, עו"ד אבי הלוי. 

נתניהו והשר כץ בישיבת הממשלה, בחודש שעברצילום: Ronen Zvulun/אי־פי

לפי חוקת הליכוד המזכירות, שכוללת 99 חברי כנסת וחברי מרכז, היא שאחראית למנגנון המפלגה. בשנה האחרונה מנסה השר כץ ליצוק תוכן לאחריות זו, מה שמוביל לעימות עם נתניהו ששולט כיום במנגנון כיושב ראש התנועה. משמעות ההחלטות שקיבלה המזכירות היא שראש הממשלה לא יוכל למנות את אנשיו ולהתקשר עם חברות חיצוניות בלי אישור מהמזכירות.

אם ינסה נתניהו לעקוף הנחיות אלה, בסמכותה של המזכירות לחייב את העובדים שיתקשרו עם גופים ללא אישור בגובה ההוצאה הבלתי חוקית. ההחלטה תקפה מרגע קבלתה, ותיבחן במינוי מנכ"ל הליכוד לאור העזיבה הצפויה של המנכ"ל הנוכחי, גדי אריאלי.

לנתניהו אין כיום יועץ פוליטי לאחר שקובי צורף עזב את תפקידו בשבוע שעבר. לאחרונה חברו יחדיו השרים ישראל כץ וחיים כץ, המקדמים סדר יום לעומתי לנתניהו. ראש הממשלה זוכה לתמיכה משרת התרבות והספורט מירי רגב, שלה כוח משמעותי בליכוד, אך זו לא נכחה בכינוס כיוון שהיתה בדרכה חזרה מהאולימפיאדה בריו.

להצעות החדשות התנגדו רק השר צחי הנגבי וחבר מרכז המפלגה צחי ברבי, והן עברו ברוב מוחץ של עשרות המשתתפים בישיבה. נתניהו צפוי כעת לפעול באפיקים משפטיים: קודם לדיון היום עתר עו"ד הלוי נגד קיומו, ובית הדין כתב כי הוא מצפה שלא יתקבלו החלטות. מכיוון שבכל זאת התקבלו החלטות בדיון, יעתור שוב הלוי בדחיפות לבית הדין בבקשה לבטלן. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ