עקב פניית הסיעות החרדיות, נתניהו קבע: רק עבודות שדחייתן "מסכנת חיים" ייערכו בשבת

העבודות על תחנת רכבת השלום יבוצעו כמתוכנן ולכן נחסמה היום התנועה באזור. עם זאת בשל החשש ממשבר קואליציוני, הודיע נתניהו כי עבודות אחרות יידחו וכי תוקם ועדה לתיאום בין משרד התחבורה לסיעות החרדיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות פניית ראשי הסיעות החרדיות, הודיע היום (שישי) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי עבודות הרכבת בסוף השבוע במחלף השלום בנתיבי איילון יתקיימו כמתוכנן כי "דחייתן כרוכה בסיכון חיים". בנוסף, אמר נתניהו כי העבודות במסילת הרכבת נתב"ג-מודיעין ובית יהושע-עתלית "ניתנות לדחייה ולא יתקיימו בשבת זו".

לצורך העבודות לשדרוג תחנת רכבת השלום התנועה סביב מחלף השלום נחסמה היום (שישי) ב-16:00 עד מוצאי שבת ב-19:30. איילון דרום נחסם לתנועה לפני המחלף השלום והנהגים נדרשים לעלות אל המחלף ולרדת דרכו חזרה לנתיבי איילון. כמו כן, נחסמה הגישה מאיילון צפון למחלף השלום. המחלף עצמו ייחסם למזרח ולמערב, כך שלא תתאפשר תנועת כלי רכב מרחוב מנחם בגין לרחוב יגאל אלון בשני הכיוונים. כל האזור יגודר ולא תתאפשר בו תנועת הולכי רגל.

הרכבת במחלף השלום, בחודש שעברצילום: אייל טואג

מדובר ראש הממשלה נמסר כי "ראש הממשלה פתר את המשבר הקואליציוני בנושא עבודות הרכבת בשבת. לאחר שהסיעות החרדיות גילו כי בניגוד למסרים שהועברו אליהן ממשרד התחבורה מתבצעות בשבת עבודות תשתית של רכבת ישראל, הגיעה הקואליציה לסף משבר".

עוד נמסר בהודעת ראש הממשלה כי תקום ועדה שתפקידה "להדק את התאום בין משרד התחבורה לסיעות החרדיות". בראשה  יעמוד ראש סגל לשכת ראש הממשלה, והיא תכלול את מנכ"לית משרד התחבורה, מפכ"ל המשטרה ושרי הסיעות החרדיות או נציגיהם". 

רה"מ נתניהו, בחודש שעברצילום: יאיר שגיא

גם ב"ישראל ביתנו" התייחסו הבוקר למחלוקת בדבר עבודות הרכבת בשבת. בהודעה שפירסמה הסיעה נכתב כי "סיעת ישראל ביתנו קוראת לראש הממשלה ולשר התחבורה שלא לסכן חיי אדם ולאפשר את עבודות הרכבת המתוכננות בשבת".

עוד הוסיפו כי "אסור ששיקולים לא ענייניים יתערבו בשיקולים מקצועיים ויביאו לסיכון חיי אדם בכבישים ולפגיעה בשגרת חייהם של מאות אלפי-ישראלים. מאז ומתמיד מדינת ישראל שומרת על השבת ומכבדת אותה תוך התנהלות עניינית וביצוע עבודות חיוניות ויש להמשיך ולשמור על-כך ולקיים את העבודות כמתוכנן".                

אמש פנו ראשי המפלגות החרדיות לראש הממשלה בנימין נתניהו במכתב המוחה על העבודות במחלף השלום בנתיבי איילון בשבת. זאת, לאחר שר התחבורה ישראל כץ הסביר להם כי חוות דעת משפטית אוסרת עליו מלהתערב ולהנחות בנושא ביצוע עבודות הרכבת בשבת. "עבודות אלו, באם יבוצעו בהנחיית ממשלת ישראל בראשותך תוך חילול שבת בפרהסיה, יהוו תקדים חמור מאוד והפרה בוטה של הסטטוס קוו", כתבו בפנייתם לנתניהו. "תהליך זה מוביל דה פקטו להפיכת השבת הציבורית במדינת ישראל למרמס, דבר שלא קרה מאז הקמת מדינת ישראל".

העבודות, שתוכננו חודשים מראש, הן פרויקט הנדסי מורכב שמטרתו להרחיב את תחנת רכבת השלום. לצורך הרחבת התחנה ייסגרו נתיבי איילון לדרום למשך 28 שעות ולאור העובדה שמדובר באחד הצמתים הסואנים בארץ, הוחלט כי העבודות ייערכו בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ