גורמים ביהדות התורה: נדרוש מנתניהו את פיטוריו של השר כץ בשל העבודות ברכבת בשבת

ראשי הסיעות החרדיות טוענים שהעבודות הן הפרה של הסטטוס קוו, ודורשים פגישה דחופה עם נתניהו. ח"כ פרוש: "אם רה"מ מעוניין שנמשיך לשבת בקואליציה, עליו להפנים שהמושג 'פיקוח נפש' הוא כפי הגדרתו ההלכתית"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העבודות במחלף השלום בתל אביב, אתמול
העבודות במחלף השלום בתל אביב, אתמולצילום: עופר וקנין

ראשי המפלגות החרדיות, אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני, מחו הערב (שבת) בחריפות על ביצוע העבודות להרחבת תחנת רכבת השלום בשבת. לדבריהם, בניגוד לסיכום איתם, העבודות התבצעו אף שלא מדובר היה בפיקוח נפש. בתום התייעצות שקיימו אמש הודיעו ראשי הסיעות כי הם דורשים לקיים בעניין פגישה דחופה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

גורמים ביהדות התורה אמרו כי השלושה צפויים לדרוש מנתניהו את פיטוריו של שר התחבורה ישראל כץ, שלדבריהם הונה אותם כשאמר שיסתפק בעבודות שיהיו בגדר פיקוח נפש. "עם צאת השבת ראינו תמונות שצולמו בשבת, ושמענו את השר כץ אומר 'לא נכנעתי ללחצים'. זה לא נראה כמו פיקוח נפש", אמרו.

העבודות, שתוכננו חודשים מראש, דרשו לסגור את נתיבי איילון לכיוון דרום, ומשום כך נקבעו לשבת. ההכרזה על ביצוע העבודות בשבת עוררה כעס בש"ס ויהדות התורה, שפנו ביום חמישי לנתניהו, בדרישה שיעצור את העבודות.

המשטרה העבירה ללשכת ראש הממשלה מכתב שבו נאמר כי על פי החלטת ועדה מקצועית, עבודות מסוג זה חייבות להתקיים בשבת מכיוון שביצוען באמצע השבוע יגרום לקושי בתנועה חופשית של אמבולנסים וכבאיות, מה שעלול לגרום לפגיעה בחיי אדם.
בניסיון למנוע משבר קואליציוני, הסכים נתניהו לבטל עבודות אחרות של רכבת ישראל בשבת — בצפון הארץ וסמוך לנתב"ג — אך תמך בעמדת הרכבת ומשרד התחבורה ואיפשר את ביצוע העבודות באיילון בסוף השבוע, משום "שדחייתן כרוכה בסיכון חיים".

כץ בעבודות הרכבת הקלה באזור תחנת ארלוזורוב, החודשצילום: מוטי מילרוד

מלשכת ראש הממשלה נמסר ביום שישי כי נתניהו "פתר את המשבר הקואליציוני בנושא עבודות הרכבת". אולם בצאת השבת, פרסמו ראשי הסיעות החרדיות הודעה בה נאמר כי הם "מוחים בכאב על חילול השבת בעבודות הרכבת בתל אביב". ראשי הסיעות הדגישו שמדובר "בהפרת הסיכומים הקודמים שנתן שר התחבורה ובפגיעה בסטטוס קוו". עוד הוסיפו כי "יש להצטער על הפסטיבל התקשורתי הנרחב והמיותר סביב העבודות, שכלל מסיבת עיתונאים והודעות לתקשורת, מה שהעצימו את חילול השבת שלא לצורך".

גפני אמר כי בניגוד לדברי שר התחבורה כץ, "העבודה יכולה היתה להיעשות ביום חול ולא בשבת, לא היתה הסכמה לעבודה בשבת". עוד הוסיף גפני כי "כנראה שהשקר הוא חלק מהמקצוע של כץ, ראינו זאת בחודשיים האחרונים כששיקר לנו עבור סיבות פוליטיות".

העבודות ההנדסיות שבוצעו השבת בתל אביב הן חריגות בהיקפן. המפלגות החרדיות יצטרכו בימים הקרובים לעמוד מול סטנדרט שהציבו בשנת 2000, אז פרשה יהדות התורה מממשלתו של אהוד ברק בעקבות ניוד משחן של חברת החשמל בכבישי ישראל במהלך השבת. הפרישה ערערה את ממשלת ברק, ותרמה לנפילתה בסופו של דבר לאחר תקופה לא ארוכה.

עם זאת, המפלגות החרדיות בחרו שלא להציב אולטימטום קיצוני כבר עכשיו. ראשי המפלגות נמנעו מאיום בפרישה מהקואליציה ונמנעו מלתקוף את נתניהו, על אף שהוא היה אמון על הפשרה שהושגה לפני כניסת השבת, והתוצאה הרשמית של ההתייעצות שקיימו ליצמן, דרעי וגפני היא דרישה לפגישה דחופה עם נתניהו. ראשי המפלגות גם נמנעו מלדרוש באופן רשמי את ראשו של כץ. באופן רשמי ההודעה מדברת על כך שהם "מוחים בכאב על חילול השבת". באופן לא רשמי, גורמים במפלגות אומרים כי ידרשו את פיטורי כץ.

סגן שר החינוך חבר הכנסת מאיר פרוש ציין כי העבודות היו "חילול שבת מאסיבי", ואמר כי "המפלגות החרדיות הועמדו בפני עובדה מוגמרת בטענה שהעבודות הן 'פיקוח נפש' ומחויבות המציאות. אם ראש הממשלה מעוניין שנמשיך להיות בקואליציה, עליו להפנים שהמושג 'פיקוח נפש' הוא כפי הגדרתו ההלכתית המדויקת ורחוק מאוד ממה שאירע בתל אביב".

הערב ביקר כץ באתר העבודות ואמר כי הן נעשו על סמך היתר מיוחד. הוא התייחס להתנגדות המפלגות החרדיות ואמר: "כאשר טלפנו אלי ראשי המפלגות החרדיות בשיחת ועידה טלפונית — שבה אמרתי שאני מאוד מכבד ומעריך וגם את הציבור החרדי — הבהרתי להם את החוק ואת חוות דעת משטרת ישראל". לדברי כץ, הוא הציע לראשי המפלגות לקרוא את חוות הדעת של המשטרה מכיוון שלפיה מדובר בסיכון חיים.
עוד אמר כץ כי "עובדה שבסופו של דבר אני לא נעניתי ללחצים להורות על ביטול ובסופו של דבר גם הם וכולם תמכו בביצוע העבודות האלה. העבודות שבוצעו הן עבודות שהועילו לכל אזרחי מדינת ישראל".

גם ב"ישראל ביתנו" התייחסו ביום שישי למחלוקת בדבר עבודות הרכבת בשבת. בהודעה שפירסמה הסיעה נכתב כי "סיעת ישראל ביתנו קוראת לראש הממשלה ולשר התחבורה שלא לסכן חיי אדם ולאפשר את עבודות הרכבת המתוכננות בשבת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ