2016-1936 |

מת השר לשעבר בנימין בן אליעזר

בנימין בן אליעזר שירת עשרות שנים בצה"ל ואח"כ בכנסת, ונבחר ליו"ר העבודה. הוא פרש מהמרוץ לנשיאות ב-2014 עקב חשדות לשחיתות בגינם הועמד לדין. נתניהו: הערכתי את תרומתו למדינה שאהב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן אליעזר, ב-2014

בנימין (פואד) בן אליעזר, לשעבר שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה ומוותיקי הפוליטיקאים בישראל, מת הערב (ראשון) בתל אביב בגיל 80. מאז עלה בנערותו מעיראק לישראל, מילא בן אליעזר שורת תפקידים ביטחוניים, היה חבר כנסת במשך עשרות שנים וכיהן כשר בכמה משרדים. דרכו הציבורית הסתיימה בהתרסקות — ב–2014 נאלץ לסגת ממועמדותו לנשיאות המדינה מטעם העבודה לאור חקירה פלילית נגדו, ולפני כמה חודשים הוגש נגדו כתב אישום בגין שוחד והלבנת הון. מועד הלוויתו טרם נמסר. 

בן אליעזר נולד בבצרה בעיראק ב-1936 לאביו סאלח ואמו פרחה. כשהיה בן 12 וחצי יצא בגפו למסע מסוכן בדרך לאיראן, משם עלה ב-1950 לישראל. "עברתי תלאות גיהינום, מכות ובכי", סיפר על הדרך לישראל בראיון בתוכנית "עובדה" עם אילנה דיין ב-2011. ב-1954 התגייס לצה"ל והחל בקריירה צבאית וביטחונית שנמשכה שלושה עשורים. בין היתר, פיקד על סיירת "שקד" במלחמת ששת הימים, היה סגן מפקד חטיבה במלחמת יום הכיפורים, הקים את "הגדר הטובה" ואת צבא דרום לבנון בשנות ה-70 וכיהן כמפקד אזור יהודה ושומרון וכמתאם פעולות הממשלה בשטחים בין 1978 ל-1984.

אחרי שחרורו מצה"ל, בדרגת תת־אלוף, נכנס לפוליטיקה ועד פרישתו ב-2014 כיהן כשר הביטחון, כסגן ראש הממשלה, כשר התשתיות, כשר התקשורת, כשר התמ"ת, כשר השיכון וכיו"ר הכנסת. לצד זאת, היה גם יו"ר העבודה ומועמד מטעמה לנשיאות.
לכנסת ה-11 הוא נבחר מטעם מפלגת "יחד" שהקים עם עזר ויצמן, מפקד חיל האוויר לשעבר ולימים נשיא המדינה. לאחר הבחירות המפלגה התאחדה עם "העבודה" ובן אליעזר הפך לימים לאחד מבכיריה.

ב-1992 מינה אותו ראש הממשלה יצחק רבין לשר הבינוי והשיכון. שנתיים אחר כך יצא בשליחותו לתוניסיה כדי להיפגש עם יו"ר אש"ף יאסר ערפאת. ב-2001 מונה לשר הביטחון בממשלת אריאל שרון, והנהיג את מערכת הביטחון בתקופת האינתיפאדה השנייה ובכללה היציאה למבצע "חומת מגן", הקמת גדר ההפרדה ומדיניות החיסולים. "כל בוקר התעוררתי עם פצצה שמתפוצצת, מתאבדים, מתאבדות, אוטובוסים מתפוצצים", נזכר כמה שנים אחר כך.

פרשות שחיתות ליוו את בן אליעזר לאורך כל שנותיו בפוליטיקה, אך מכולן – עד לאחרונה שבהן - לא הוגש נגדו כתב אישום. רבים במערכת הפוליטית שאלו לאורך עשרות שנים איך הצליח לחמוק פעם אחר פעם מכתבי אישום בשלל פרשות. הרשימה כללה דיווחים על מינהל לא תקין, מינויים פוליטיים, התערבות פסולה במכרזים, קבלת מתנות והגשת הוצאות מופרזות. ירון זליכה, החשב הכללי באוצר לשעבר, האשים אותו באיומים על חייו בפרשת בנק לאומי לישראל (בל"ל) בה נחשד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. "פואד התקשר אלי הביתה, ואמר: 'אם תפליל את ראש הממשלה, תגמור עם עשרה כדורים בגב בצדי הדרך. זו מאפיה שמעלימה אנשים", סיפר זליכה ב-2015.

עוד לפני כן, ב-2012, פורסם כי בזיכרונותיו של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק, עמו שמר בן אליעזר על יחסים קרובים, נכתב כי בן אליעזר קיבל ממנו שכר חודשי בגובה 25 אלף דולר בתור "יועץ לענייני ישראלים ויהודים". בן אליעזר הכחיש את הטענה באופן גורף. "נראה לכם שאם הייתי מקבל תשלום חודשי ממצרים, המוסד לא היה שומע על זה?", שאל בראיון ל־TheMarker באותה שנה. "אני חייב דין וחשבון רק למצפוני. אם היה בכלל משהו בעשר השנים האחרונות - זה כבר היה בכל העיתונות. סיפורים כאלה בורחים כמו גז טבעי שמתפשט", הוסיף. 

מנגד, בן אליעזר לא היה נהנתן ועד שנחשף כי רכש פנטהאוז מפואר ביפו, גם לא נהג לנקר עיניים. הוא לא היה מהפוליטיקאים שהסתובבו עם שעונים, סיגרים ועטים יקרים בכיסם. בן אליעזר שמר על תדמית של איש עממי, שמביט על בוחריו מגובה העיניים, מחלק צ'פחות לחברים, מנגב חומוס במסעדות פועלים וניחן בחוש הומור בריא. 
אחד הקטעים המצחיקים מחייו, אותו נהג בן אליעזר לספר שוב ושוב, אירע ב-1972, כשהיה בשירות קבע בצה"ל. בן אליעזר נשלח אז לתאילנד כדי לסייע בטיפול בהשתלטות מחבלים על שגרירות ישראל. התפקיד שהוטל עליו היה לענות לטלפון האדום. כשראשת הממשלה גולדה מאיר צלצלה, הוא הציג עצמו כ"פואד", והיא נבהלה ואמרה: "אוי ווי, הערבים עלו על הקו".

בן אליעזר היה איש שטח וכונה "בולדוזר" בשל יכולות הביצוע שלו. "מבחינת העשייה, אין היום אחד בפוליטיקה הישראלית, כולל ראש הממשלה, שיכול להתחרות איתי בוותק ובניסיון המצטבר", אמר ב-2013 בראיון לתחנת הרדיו "רדיוס".
שנה לאחר מכן, התרסקה הקריירה של בן אליעזר ובריאותו התרופפה. ב-2014 שהתמודד מטעם "העבודה" לנשיאות המדינה. בכירי המפלגה, ובראשם היו"ר יצחק הרצוג, תלו בו תקוות רבו ותמכו בו. אולם ארבעה ימים לפני הבחירות הסיר את מועמדותו בעקבות הסתעפות חקירת המשטרה נגדו. בדצמבר שעבר הניבה החקירה כתב אישום על שחיתות, שכלל אישום בקבלת שוחד מאנשי עסקים ובהלבנת הון. כך, לפי החשד, הצליח לרכוש את ביתו המפואר ביפו. בן אליעזר סיפר ב-2011 בראיון ל"עובדה" כי אשתו, דולי, עזבה אותו. הוא הותיר אותה ואת חמשת ילדיהם.

בן אליעזר אושפז לפני כשבועיים בבית החולים אסף הרופא, שם שהה רוב הזמן בטיפול במחלקה לטיפול נמרץ כללי. ואולם באחרונה הידרדר מצבו ושלשום הועבר לטיפול נמרץ לב. היום בשעות הצהריים הועבר בן אליעזר אל בית החולים איכילוב בתל אביב, שם מת כעבור כמה שעות. הוא הותיר אחריו את רעייתו דולי ואת חמשת ילדיו. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו ואמר כי "פואד שירת עשרות שנים את מדינת ישראל, כלוחם, כמפקד, כאיש ציבור וכשר בכיר בממשלה. הכרתי אותו והערכתי את תרומתו ואת דמותו המיוחדת. בשיחות רבות איתו הביע פואד את דאגתו ומחויבותו לעתיד המדינה שאותה כל כך אהב". 

את מועמדותו לנשיאות מטעם מפלגת העבודה ב-2014, הוא הסיר ברגע האחרון בעקבות חקירת המשטרה שבסופה הועמד לדין בעבירות שוחד. בקשתו לעיכוב ההליכים בשל מצבו הבריאותי שהוגשה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נדחתה בחודש אפריל לאחר שהפרקליטות התנגדה. הוא נעדר מהדיונים באישור השופט בשל מצבו ופרקליטיו, עמית חדד ויעקב וינרוט, ניהלו משא ומתן מול התביעה כדי לסיים את התיק. בשלב מסוים הפרקליטות היתה מוכנה לסגת מאישומי השוחד ולא לדרוש עבורו עונש מאסר בתמורה לתשלום של כעשרה מיליון שקלים – אך בן אליעזר סירב.

בן אליעזר עבר טיפולים רפואיים כמה פעמים מדי שבוע, לרבות דיאליזה בשל כשל בכליות, וכמה חוות דעת רפואיות שהוגשו מטעמו קבעו כי תוחלת חייו קצרה, כשלא הוגשה מטעם הפרקליטות חוות דעת רפואית נוגדת. כמה ימים לפני דחיית הבקשה לעיכוב הליכים הגיש בן אליעזר את כפירתו המפורטת לנטען בכתב האישום שהוגש נגדו. בפתח הדברים כתבו באי כוחו של בן אליעזר כי מאז שחלה ב-2011 והיה במצב של קומה במשך שמונה ימים "ישנה התדרדרות מתמדת במצבו הבריאותי של פואד וכיום חייו מוטלים על בלימה". בן אליעזר מתראיין ליאיר לפיד בימים שלפני רצח רבין

כתב האישום שהוגש נגדו בחודש דצמבר אשתקד ייחס לו שורת אישומים הנוגעים לעבירות שחיתות. באישום הראשון, נטען כי בשנת 2011 פנה בן אליעזר לאיש העסקים אברהם נניקשוילי, ביקש וקיבל ממנו סך של 400 אלף דולר, וזאת תמורת פעולות שביצע בן אליעזר מתוקף תפקידו כשר התמ"ת לטובתם של נניקשוילי ושותפו ג'קי בן זקן.

האישום השני מייחס לבן אליעזר התנהלות דומה במרכזה כספים שקיבל מאיש העסקים רוי מוצפי. הפרקליטות טוענת כי מוצפי העביר לפואד 260 אלף שקלים לרכישת מגרש עבור רעייתו ובנו בנס ציונה וחצי מיליון שקלים לצורך מימון רכישת הבית ביפו. בן אליעזר טען כי גם במקרה של נניקשוילי וגם במקרה של מוצפי מדובר בהלוואות על רקע חברי בלבד. בנוסף הואשם בן אליעזר בהלבנת הון לאחר שלטענת הפרקליטות מכרו צ'רלי יהודה המיר עבורו סכומי מט"ח שהחזיק בביתו במזומן העולים במצטבר ליותר משני מיליון שקלים. עוד נטען כי בין השנים 2007 – 2013,  השר לשעבר לא הגיש דו"חות שנתיים כמתחייב על פי פקודת מס הכנסה ולטענת המדינה העלים הכנסות בשווי מיליוני שקלים שהועברו לו משוחד. גם על כך בן אליעזר כפר, וטען כי ההלוואות שניתנו לו אינן חייבת בדיווח למס הכנסה. לא ברור כעת מה ייעלה בגורלם של יתר הנאשמים בתיק.

עמיר פרץ: בן אליעזר שבר את תקרת הזכוכית של ציבור רחב

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד הערב לבן אליעזר: "פואד היה אדם עתיר זכויות, אשר העניק את מיטב שנותיו להגנת המדינה ולביצורה. בשנותיו הרבות כפרלמנטר וכשר עשה למען העם והמדינה במסירות ובלב חפץ. בלכתו, נעלה על נס את אהבתו לארץ הזו, את מסירותו לביטחונה, ואת כל שהעניק לה ולפיתוחה".

הנשיא לשעבר שמעון פרס אמר: "אזכור את פואד כלוחם ומפקד אמיץ בצה"ל, כאדם חם, אוהב אנשים, שלבו היה שתול עמוק באדמת המדינה ובגורל אנשיה".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר כי "מדינת ישראל ומשרד הביטחון מרכינים את ראשם עם לכתו של בנימין בן אליעזר שהיה שר הביטחון ושסיים שירות צבאי מפואר בדרגת תת אלוף. תרומתו של בן אליעזר לביטחון המדינה היתה גדולה אך מעבר לכל התארים הרשמיים פואד תמיד היה בן אדם במלוא מובן המילה, עם חיוך תמידי וצ'פחות חבריות שהורגשו עוד זמן רב אחרי שניתנו... אנו נזכור אותו תמיד בכבוד ובחיבה". 

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, ספד לבן אליעזר: "תרומתו האדירה של בנימין בן אליעזר לישראל ולביטחונה לא תסולא בפז. פואד הקדיש את מירב ומיטב שנותיו למען ביצור העם היהודי במולדתו והיה קול חשוב ודומיננטי בחיינו הציבוריים במשך שנים רבות. לצד חוש ההומור הייחודי שלו, תיחקק דמותו עוד זמן רב כאישיות מיוחדת במינה".

יו"ר האופוזיציה ומפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג ספד אף הוא לבן אליעזר וכתב: "בנימין (פואד) בן אליעזר, נער בודד מעיראק, לוחם עז נפש שסיים שירות צבאי בדרגת תא"ל ומשם בדרך פוליטית מרשימה עד לעמדת שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה. ניהלתי עם פואד בתקופה האחרונה שיחות רבות על העננה שרבצה עליו בשלהי חייו והוא שב והתעקש על חפותו. מוקף חברים ואוהבים רבים אנו נפרדים מאדם וחבר של רבים מאתנו שנים רבות". 

ח"כ ציפי לבני מסרה כי "עבדנו ביחד בממשלות ישראל,שם ראיתי איך דאג לעתידה של ישראל ותרם לשלומה וביטחונה. מגיע לו שיזכר בשל כך". 

ח''כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר כי בן אליעזר היה "ילד שעלה לבדו מעיראק, הקים משפחה ונטע שורשים, עשה קריירה צבאית מפוארת, תרם רבות לביטחון ישראל, היה שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה. פואד שבר את תקרת הזכוכית שחסמה ציבור רחב. פואד היה נחשב ל'בולדוזר' בכל מה שעשה, אך בשיחות הקטנות הוא היה איש רגיש, ולפעמים אף היתה בו חינניות שברירית".  

תנועת ש"ס פרסמה הודעה בה הביעה צער על מותו של בן אליעזר, בה נכתב כי "הקדיש את מיטב שנותיו לעשייה ציבורית ביטחונית וחברתית, והיה מחובר למסורת היהודית השורשית". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ