המפכ"ל על האלימות נגד אתיופים: מטבע הדברים, שוטרים חושדים בהם יותר

אלשיך אמר כי מחקרים הוכיחו שמהגרים וצעירים מעורבים יותר בפשיעה. פעילה מהקהילה: במשפט אחד המפכ"ל אישר את טענותינו; המשטרה: לא היתה כוונה לפגוע בישראלים יוצאי אתיופיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפכ"ל המשטרה רוני  אלשיך אמר היום (שלישי) כי "בכל המחקרים בעולם ללא יוצא מן הכלל הוכח שמהגרים וצעירים מעורבים בפשיעה יותר מאחרים". אלשיך אמר את הדברים בכנס לשכת עורכי הדין בת"א לאחר שנשאל מדוע המשטרה נוהגת באלימות כלפי צעירים אתיופים.

המפכ"ל הסביר כי "כששני הדברים הללו מתאגדים יחד יוצא שקהילה מסוימת מעורבת ססטיסטית בפשיעה יותר מאחרות". מטבע הדברים, אמר, "כאשר שוטר פוגש חשוד המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר".

אלשיך בוועדת הפנים של הכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

אלשיך אמר כי המשטרה החלה לטפל בנושא באיחור. "יש תוכנית מאוד הדוקה יחד עם מנהיגים בתוך הקהילה שתפקידה לצמצם את שיטור היתר. לעזור לקהילה ולנוער לא להתדרדר", הוסיף. "שיטור יתר הוא טבעי אבל בעייתי ובסופו של דבר הקהילה והמשטרה מגיבה", אמר.

המפכ"ל ציין כי במשטרה פועלים לסגירת תיקים אותם כינה "תיקי חיכוך", שבמרכזם עבירת העלבת עובד ציבור, ותיקים הנוגעים להיתקלויות עם שוטרים וחשודים כשיטור יתר. "גם כשמדובר באירוע עם סימן שאלה נוטים לקולא ועושים תיקון לאחור כדי להגביר את האמון עם הקהילה", אמר המפכ"ל. לדברי אלשיך, בסקרים שנעשו בנושא נמצא שהאמון במשטרה בקרב יוצאי אתיופיה נמצא בעליה.

"מתייחסים אלינו כפושעים"

ענבר בוגלה, פעילה בולטת במחאת הקהילה, אמרה כי "זו לא הפעם הראשונה שאנחנו שומעים שמתייחסים אלינו כפושעים. עכשיו המפכ"ל מגיע ואומר ששחור הוא חשוד. אני שחורה - אני פושעת. זה גם טבעי שהשוטר יחשוב ככה, זה נורמטיבי, זה לא דבר מעוות. זה נורמטיבי שאני לא אוכל להסתובב בהרצליה פיתוח, זה טבעי ששוטר ייגש אלי". לדבריה, "בעצם במשפט אחד המפכ"ל סיכם ואישר את כל הטענות שלנו מאז המחאה. הוא לא מחדש כלום, הוא רק מאשר שאנחנו כשחורים עבריינים".

לפי נתוני משרד המשפטים, ב-2015 אחוז כתבי האישום נגד יוצאי אתיופיה היה גבוה יותר מפי שניים משיעורם באוכלוסייה, ועמד על 3.5%. נתוני המשרד מעידים כי שיעורם של הקטינים יוצאי אתיופיה מכלל הקטינים שנפתחו נגדם תיקים בישראל עלה בהדרגה בשנים האחרונות. ב-2013 היו יוצאי אתיופיה 6.5% מהקטינים שנפתחו נגדם תיקים. בשנת 2014 שיעורם עלה ל-7.3%, בשנת 2015 הם היו 7.6% מהקטינים, ובשנת 2016 אחוז כתבי האישום נגד קטינים יוצאי אתיופיה היה 8.5% - יותר מפי ארבעה מחלקם באוכלוסייה הכללית. בנוסף, אחוז הקטינים יוצאי אתיופיה הנשלחים לרצות עונש מאסר בפועל הוא כמעט פי עשרה משיעורם באוכלוסייה - 18.5%. 

לפי נתוני המשרד, 34% מהפניות המוגשות למח"ש הקשורות ליוצאי אתיופיה מעלות חשד לביצוע עבירה פלילית של שוטרים, וב-22% מהמקרים שבהם עלה חשד כזה הוגשו כתבי אישום או שהועברו למחלקת משמעת להעמדה לדין משמעתי.

מבדיקה מדגמית שערכה אשתקד הסנגוריה הציבורית, שמייצגת את רוב הקטינים בבתי המשפט, בכ-50% מכלל התיקים הפליליים בבית המשפט לנוער בראשל"צ נאשמים קטינים יוצאי אתיופיה. בבית המשפט המחוזי לנוער בלוד, שדן בעבירות חמורות יותר, בכ-20% מהתיקים נאשמים קטינים אתיופים. הנתונים מתייחסים לתיקים פליליים בלבד, ולא למעצרים, שאינם בהכרח מסתיימים בהגשת כתבי אישום. לפי הערכות, חלקם של יוצאי אתיופיה בין העצורים גבוה אף יותר. 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, גיבה את אלשיך ואמר כי ״מפכ״ל המשטרה לא הצדיק את תופעת 'שיטור היתר' כנגד ישראלים יוצאי אתיופיה ולא גיבה אותה. הוא עשה בדיוק להיפך. הוא אמר באומץ שיש בעיה כזו ושהמשטרה מטפלת בה". לדבריו, "הישראלים יוצאי אתיופיה הם בשר מבשרה של החברה הישראלית וחלק ממשטרת ישראל עצמה, ואנו פועלים יחד עם בני הקהילה ומנהיגיה כדי לתקן את שגיאות העבר. הסברו של המפכ״ל לא נועד בשום אופן להצדיק את 'שיטור היתר' אלא לתאר את הלכי הרוח של השוטרים שגרמו להם בעבר לפעול באופן שגוי".

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי דבריו של המפכ"ל "שופכים אור על תופעה חמורה. אני קורא לו לתקן ולהבהיר את דבריו כי אסור שמישהו יבין מהם שזה לגיטימי לחשוד יותר באזרח אתיופי או ערבי. כל בעל עמדה משפיעה חייב להתגייס למיגור שיח גזעני או פרופיילינג מכל סוג שהוא".                       

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה בתגובה לדברי המפכ"ל כי הוא "צריך ללכת הביתה. אם מי שעומד בראש המשטרה משעתק דעות קדומות וגזעניות כלפי קהילת יוצאי אתיופיה, מה הפלא שאחר כך שוטרים חושבים ש'טבעי לחשוד' בהם"? 

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) אמר בתגובה לדברי אלשיך כי יוצאי אתיופיה "הם אזרחים שווי זכויות, לא מהגרים ולא מספרים במחקר. כמנהיגי ציבור עלינו להנחיל ערכי שילוב, הכלה וקבלת האחר, לפעול למיגור גזענות ואלימות לחיים משותפים של שכבות האוכלוסייה בישראל". 

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, אמר כי ״לא מפתיע ואף מתבקש שהמפכ״ל חושב שיחס גזעני ומפלה כלפי האוכלוסייה יוצאת אתיופיה היא טבעית. יש להזכיר למפכ״ל כי תפקידו הוא לשרת ולדאוג לביטחונם של כלל האזרחים ולא רק של הציבור היהודי הלבן. המשטרה הפקירה לחלוטין את הביטחון האישי של האזרחים הערבים בכך שסימנה אותנו כאויבים, אך היא גם פוגעת באופן שיטתי בכלל האוכלוסיות המוחלשות במדינה״.                

המשטרה: הדברים נאמרו בגילוי לב        

מהמשטרה נמסר: "מפכ״ל המשטרה התייחס בדבריו למחקרים קרימינולוגיים בדבר קהילות מהגרים בעולם. משטרת ישראל מקדישה חשיבה מעמיקה להבנת הפער הקיים בין שוטרים לבין ישראלים יוצאי אתיופיה. מפכ״ל המשטרה הודה בגילוי לב כי לאחר בדיקה עצמית מעמיקה גילינו כי אכן ישנו שיטור יתר בכל הנוגע לממשק שבין שוטרים ליוצאי קהילת אתיופיה בישראל.

לפיכך, אנו פועלים במספר מישורים ובראשם הקמנו צוות היגוי שפועל מזה כשנה ביחד עם מנהיגים מקרב הקהילה על מנת לגבש תהליכים שיובילו להבנה טובה יותר של צורכי הקהילה ולתאום עמדות. בין היתר, אנו בוחנים תיקים שלהבנתנו הם תוצאה של שיטור יתר וככל שניתן  מאפשרים לסגור תיקים באופן רטרואקטיבי וכן המשטרה מפעילה תוכנית להסברה לשוטרים בדבר רב תרבותיות על מנת לקדם את הסובלנות והטיפול הראוי בכל רבדי החברה הישראלית. בנוסף, המשטרה ייסדה את פרוייקט מיל״ה (משטרת ישראל למען הנוער) שמאפשר לנו לסייע להחזיר נוער שסטה מן המסלול בחזרה אל דרך המלך ולאפשר להם נגישות לשירות צבאי ולהתחלת חיים חלקה ללא תיקים פליליים. ביחד עם הנהגת הקהילה אנחנו ממשיכים בעשייה ממשית וערכית למען החברה הישראלית כולה.

למען הסר ספק, בדברים שנאמרו על ידי המפכ״ל (ולא צוטטו במדויק בתקשורת) אין ולא הייתה כל כוונה לפגוע בישראלים יוצאי אתיופיה, אלא נאמרו מתוך גילוי לב שנועד לאפשר תיקון ושיפור הממשקים בין המשטרה והשוטרים ביניהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ