ארדן: המפכ"ל לא הצדיק את היחס לצעירים אתיופים - אלא הצביע על בעיה

אלשיך ניסה להסביר את דבריו ואמר הבוקר: "שכחו מה עברנו פה עם התימנים, עם המרוקאים, עם הרוסים ועם הקווקזים". דוברת המשטרה: "הנוער האתיופי בסדר גמור, ממש כמו הילדים שלנו"

חיים לוינסון
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן ואלשיך, בתחילת החודש
ארדן ואלשיך, בתחילת החודשצילום: מוטי מילרוד

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן גיבה אמש (שלישי) את דבריו של מפכ"ל המשטרה על צעירים אתיופים, ואמר כי הוא לא הצדיק את היחס כלפיהם - אלא הצביע על בעיה. "מפכ"ל המשטרה לא הצדיק את תופעת שיטור היתר כנגד ישראלים יוצאי אתיופיה ולא גיבה אותה. בדיוק להיפך: הוא אמר באומץ שיש בעיה כזו ושהמשטרה מטפלת בה", אמר ארדן. גם דוברת המשטרה התייחסה לדברי המפכ"ל, ואמרה כי "הנוער האתיופי בסדר גמור, ממש כמו הילדים שלנו".

בשיחה עם זיוה מקונן דגו, מנכ"לית האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, שהוקלטה על ידי חדשות ערוץ 2, ניסה הבוקר אלשיך להסביר את דבריו ואמר: "את התהליך הזה עברנו עם כל גלי העלייה שהיו במדינת ישראל". המפכ"ל אמר בהמשך כי אזרחי ישראל רבים חושבים כי יוצאי אתיופיה הם עבריינים והוסיף: "שכחו מה עברנו פה עם התימנים, ומה עברנו פה עם המרוקאים, ומה עברנו פה עם הרוסים, ומה עברנו פה עם הקווקזים. הם שכחו והם אומרים שקהילת יוצאי אתיופיה הם עבריינים... אני צריך להסביר להם שמה שקורה בקרב קהילת אתיופיה עבר על כל קהילות העולים, זה מה שאמרתי".

דוברת המשטרה מירב לפידות הסבירה הבוקר בראיון לערוץ 10 כי "המפכ"ל הציג נושא של מחקרים קרימינולוגיים ברחבי העולם, כאלה שקשה מאוד לדון בהם בפורום טלוויזיוני". לדבריה, "המחקרים מראים שבקהילות מיעוטים בתוך אוכלוסייה שלמה בדרך כלל היא מאופיינת בפשיעת יתר - שהחלק שלהם בפשיעה גדול מהחלק היחסי שלהם באוכלוסייה. בעולם ובישראל יש בעיה של שיטור יתר. זה אומר שמשטרת ישראל לפעמים מגיבה טיפה בהגזמה ביחס לאוכלוסיות אלו ואנחנו מטפלים בעצמנו".

"ב-26 תחנות בהן נמצאות קהילות של יוצאי אתיופיה אנחנו מחנכים את השוטרים אחרת, לוקחים אחריות ובודקים שנים אחורה את כל התיקים", סיפרה הדוברת. לדבריה, "במקומות שהיה בהם נער אתיופי שיש לו עבירה יחידה של העלבת שוטר, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, אנחנו מבטלים תיקים - זהו שיטור יתר. אנחנו רואים שהנוער הזה בסדר גמור, ממש כמו הילדים שלנו". 

בכנס לשכת עורכי הדין שהתקיים אתמול בתל אביב נשאל המפכ"ל רוני אלשיך מדוע המשטרה נוהגת באלימות כלפי צעירים אתיופים. "בכל המחקרים בעולם ללא יוצא מן הכלל הוכח שמהגרים וצעירים מעורבים בפשיעה יותר מאחרים", אמר אלשיך, והסביר כי "כששני הדברים הללו מתאגדים יחד יוצא שקהילה מסוימת מעורבת ססטיסטית בפשיעה יותר מאחרות". מטבע הדברים, אמר, "כאשר שוטר פוגש חשוד המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ