לוביסט תרם לאיילת שקד אחרי שקידמה הצעת חוק שמיטיבה עמו

איילת שקד קידמה הצעת חוק שחשובה ל"ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים". לוביסט הארגון וידיד המשפחה, ח"כ לשעבר פורז, תרם לה כעבור חודשים 10,000 שקלים בפריימריז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שרת המשפטים איילת שקד הניחה וקידמה בכנסת הקודמת הצעת חוק המשרתת את "ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל" שהלוביסט שלה, ח"כ לשעבר אברהם פורז, תרם לשקד 10,000 שקלים בפריימריז 2015.

הצעת החוק עוסקת בנושא זניח אבל משמעותי עבור הארגון. בישראל פועלת מכוח חוק שנחקק ב–1958 "מועצת ההנדסה והאדריכלות", הגוף הרגולטורי המקצועי המופקד על תחומי ההנדסה והאדריכלות במדינה. משרד הכלכלה הוא האחראי על המועצה, לה 26 חברים: 13 נציגי ממשלה, ארבעה נציגי אקדמיה ותשעה נציגים של לשכת המהנדסים.

לשכת המהנדסים הוא גלגול של "אגודת האינג'ינרים והארכיטקטים" שהוקמה ב–1921 במטרה לאגד את מהנדסי ואדריכלי ארץ ישראל. זה היה הגוף היחיד בתחום בישראל, עד שב–1986 הוקם גוף מתחרה, "ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים". לטענת הגוף החדש, חברים בו היום 2,000 משרדים מקצועיים המייצגים 30,000 עובדים בענף.

בשנים האחרונות מנסה ארגון העצמאיים להעביר תיקון חקיקה שיכניס נציג משלו למועצת ההנדסה והאדריכלות, על חשבון המכסה של לשכת המהנדסים. היועץ המשפטי של הארגון הוא אברהם פורז, שהוא גם לוביסט שנרשם בשנת 2008 ומייצג שני גופים בלבד: העצמאיים לעיל וחברת צמיגים.

שקד בכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

לפורז יש בעלת ברית במשכן: שרת המשפטים איילת שקד. פורז מיודד עם אביה של שקד, רואה החשבון מנשה בן־שאול, ומאז שנכנסה לכנסת, התגייסה שקד לטובת ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בכמה הזדמנויות. בתחילה ניסתה לפעול במשרד הכלכלה, כשנפתלי בנט עמד בראשו בממשלה הקודמת. לאחר שבמשרד בחרו שלא לקדם את התיקון, הניחה שקד הצעת חוק פרטית בנושא.

ההצעה הונחה ביולי 2014, באמצע מבצע "צוק איתן". לפי דברי ההסבר להצעה, "לפי ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל, יש בישראל למעלה מ-1,600 משרדי תכנון, ייעוץ ופיקוח של עצמאיים, המעסיקים כ-25,000 בעלי מקצוע. לעצמאים אלו עמדות ואינטרסים ייחודיים. לפיכך, מוצע להוסיף להרכב חברי המועצה נציג מטעם ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים, במקום נציג אחד של לשכת המהנדסים, וזאת, על מנת לאפשר להם להביא לידי ביטוי את עמדותיהם הייחודיות ואת האינטרסים שלהם". שקד פנתה בעניין לח"כ יריב לוין, שחתם יחד איתה על הצעת החוק.

באוקטובר 2014 הניחה ח"כ גילה גמליאל גרסה מיטיבה יותר של החוק. לפי הצעה זו, יוכנסו למועצה שני נציגים של ארגון העצמאיים, ולא רק אחד כפי שהציעה שקד. הצעה זו לא תואמה עם פורז. בסוף אוקטובר הכנסת התפזרה וההצעות לא קודמו.

אברהם פורז ב-2012צילום: אוליבייה פיטוסי

חמישה חודשים אחרי שהצעת החוק של שקד הונחה על שולחן הכנסת, קיבלה שקד מפורז תרומה של 10,000 שקלים לבחירות המקדימות בבית היהודי בכנסת ה–20. בתגובה לשאלות עיתונאים בנושא, אמר פורז כי הוא "מכר ותיק של המשפחה". את עזרתה לעסקיו הוא לא הזכיר.

תקנות האתיקה של הכנסת אוסרות לקבל כל תמורה משתדלנים, ואפילו אוסרת לקבל מידי שתדלנים מתנה אישית בעת אירוע משפחתי. "עצם נתינת מתנה לחבר כנסת על ידי בעל ענין (כדוגמת שתדלן) יכול שיהיה בה משום ביטוי לצפייה עתידית לקבלת טובת הנאה", קבעה ועדת האתיקה. עם זאת, סוגיית התרומות של שתדלנים בפריימריז לא נדונה בוועדת האתיקה, וממילא לא נאסרה. חוק הכנסת המסדיר את פעילות הלוביסטים אוסר עליהם "להציע או להעניק לחבר הכנסת טובת הנאה במסגרת מאמציו לקדם את ענייניהם של לקוחותיו".

בכנסת ה–20 מונו שלושת יוזמי החוקים, שקד, גמליאל ולוין, לשרים. אבל החוק לא נותר יתום. פורז ביקש מיואל חסון (התנועה) להעלות את הצעת החוק והוא הסכים. אליו הצטרפה ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי, יו"ר הסיעה המקורבת לשקד, שהגישה בינואר 2016 מחדש את הצעת החוק. ההצעה הוגשה לוועדת השרים לחקיקה, ואושרה ב–24 ביולי. כעבור שלושה ימים, ביום האחרון של מושב הקיץ של הכנסת, עברה ההצעה בקריאה טרומית. 33 ח"כים הצביעו בעד לעומת 0 מתנגדים. רוב התומכים אגב, היו חברי אופזיציה. שקד, גמליאל ומועלם לא נכחו במליאה. יריב לוין הצביע בעד.

פורז אמר ל"הארץ" בשיחה טלפונית כי "משרד הכלכלה בתקופתו של בנט אמר לי 'אתם צודקים אבל כרגע זה החוק'. אם כל משרדי הממשלה היו עושים את מה שמוטל עליהם חברי הכנסת היו מובטלים... אני עומד מאחורי הצעת החוק הזאת. דיברתי עם איילת שקד על זה, בוודאי. העליתי את זה בפניה, אני פניתי אליה. היא החתימה את יריב לוין".

פורז הוסיף כי "אני חבר של אבא שלה. אין קשר בין התרומה להצעת החוק, אפשר לקשר בין כל דבר לכל דבר. היא קידמה את הצעת החוק עוד לפני שהיו פריימריז. הסברתי לה שזו הצעה נכונה, היא השתכנעה וזה מה שהיא עשתה".

מועלם אמרה בתגובה ל"הארץ" כי "זה חוק של שקד מהכנסת הקודמת, שיואל חסון הגיש בכנסת הזאת, קראתי את החוק והצטרפתי".

מלשכת שרת המשפטים נמסר כי "השרה שקד קידמה את התיקון המדובר, לאחר שהשתכנעה כי מדובר בתיקון חקיקה נכון, לפיו יתווסף נציג של ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל למועצת המהנדסים והאדריכלים. האיסור המוזכר בכתבה חל על טובת הנאה מכוח חוק המתנות, וכלל לא חל על תרומה עבור התמודדות בפריימריז, עניין המוסדר בחוק המפלגות, וזאת לנוכח העובדה כי במקרה זה חלה שקיפות מלאה, הנתונים מתפרסמים באתר רשמי והתרומה נבדקת על ידי מבקר המדינה, כפי שאכן קרה במקרה זה. חבר כנסת רשאי לקבל תרומה מאיש עסקים בהתמודדות בפריימריז, וקל וחומר שהוא יכול לקבל זאת משתדלן המייצג את אותו איש עסקים. בכוונת השרה לבקש מוועדת האתיקה של הכנסת לחדד את הנקודה הזו בישיבתה הבאה וזאת לטובת המקרים הבאים".

מהלשכה נמסר עוד כי "לעצם העניין, עו"ד פורז חבר אישי של הוריה של השרה שקד, ומשכך ביקש לתרום בעת התמודדותה בפריימריז האחרונים לבית היהודי. השרה בדקה את הסוגיה עם הייעוץ המשפטי לכנסת ומעולם לא נקבע איסור על ידי ועדת האתיקה על קבלת טובת הנאה משתדלן בכל הקשור לתרומה לטובת התמודדות בפריימריז, עניין המוסדר בחוק המפלגות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ