נתניהו: מזועזע מהפגיעה הצינית של כץ בנוסעים; בליכוד קוראים לרה"מ לא לפטר את שר התחבורה

בלחץ הסיעות החרדיות, הקפיא נתניהו את עבודות הרכבת בשבת. הכנסת צפויה להתכנס לדיון מיוחד לדרישת האופוזיציה. רה"מ שוחח עם שרים וחברי כנסת בליכוד כדי לבדוק אם יתמכו בפיטורי כץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העבודות ברכבת לפני קבלת ההוראה לעצור, בשישי
העבודות ברכבת לפני קבלת ההוראה לעצור, בשישיצילום: דוברות רכבת ישראל

לאחר הקפאת עבודות הרכבת בשבת, ברכבת ישראל הודיעו אתמול (שבת) כי קו תל אביב-חיפה יחזור לפעילות רק היום (ראשון) ב-19:00. מההשבתה צפויים להיפגע היום — היום העמוס ביותר ברכבת — כ-150 אלף נוסעים, והיא צפויה גם לגרום עומסי תנועה כבדים. לנוכח ההשבתה, יתגברו צה"ל ומשרד הביטחון את מערך ההסעות לחיילים.

אמש הפגינו מאות אנשים סמוך לתחנות הרכבת סבידור (מרכז) בתל אביב וחיפה-לב המפרץ במחאה על השבתת הרכבות. הפגנות נוספות נערכות בנהריה ובבנימינה. בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו תקפו אחר הצהריים את שר התחבורה ישראל כץ ואמרו כי הוא יזם "משבר מלאכותי", "מחזיק בציבור הנוסעים והחיילים כבני ערובה" וכי נתניהו "מזועזע מהפגיעה הצינית" בנוסעים. נתניהו שוחח אמש עם כמה שרים וחברי כנסת בליכוד, כדי לראות אם יתמכו בפיטוריו של כץ. בליכוד קראו לנתניהו שלא לפטר את כץ ולהביא לסיום המשבר.

לשכתו של נתניהו תקפה בשבת אחר הצהריים את שר התחבורה: "מדובר במשבר יזום ומיותר מצד השר ישראל כץ שנועד לערער את היחסים בין ראש הממשלה לציבור החרדי ולחלופין לפגוע בתדמיתו של ראש הממשלה בציבור הכללי", נמסר מהלשכה. "מלכתחילה לא היה כל צורך ליזום עבודות בשבת. ניתן היה לבצע את העבודות במועדים אחרים שלא היו פוגעים לא בציבור החרדי לא בנוסעים ולא בחיילים. למשל, ניתן היה לשלב את העבודות בהשבתת הרכבת לשמונה ימים שתתקיים בשבועות הקרובים באישור משרד התחבורה". בלשכת נתניהו האשימו את כץ בכך שהוא "מחזיק את ציבור הנוסעים והחיילים כבני ערובה במשבר המיותר והמלאכותי שיזם, לאחר שנכשל ניסיונו להשתלט על מוסדות הליכוד" והוסיפו כי ראש הממשלה מזועזע "מהפגיעה הצינית" של כץ בנוסעים ובחיילים.

נתניהו עדיין מתלבט אם לפטר את כץ. מקור בכיר בליכוד אמר בשיחה עם "הארץ" כי "לנתניהו נמאס מכץ" וכעת הוא בוחן אם ייפגע פוליטית ותדמיתית מפיטוריו על רקע משבר הרכבת. נתניהו מנסה להבין אם חברי הכנסת של הליכוד יתייצבו  לצדו במקרה של פיטורי כץ. שר העבודה והרווחה חיים כץ התייצב בפומבי לצד ישראל כץ, כמו גם סגן שר השיכון ז'קי לוי. נכון לאתמול בערב, אף שר או חבר כנסת בליכוד לא התייצב פומבית לצד ראש הממשלה והמתקפה החריפה שלו על כץ.

הפגנה נגד השבתת הרכבת, הערב בתחנת לב המפרץ בחיפהצילום: רמי שלוש

בראיון באולפן חדשות ערוץ 2 האשים אתמול יואב הורוביץ, ראש הסגל בלשכת נתניהו, את כץ בכך שהוא "יזם משבר כדי לפגוע בראש הממשלה" ואמר כי כץ ניסה לבצע פוטש בליכוד. "האיש אוסף את ראשי הסיעות החרדיות, אומר להם שלא יהיו עבודות בשבת, לאחר מכן מנסה לעשות פוטש בליכוד, נכשל ואז פתאום מציף את השוק בפרויקטים של עבודות שהוא יודע שהוא לא יוכל לבצע אותן", אמר הורוביץ.

ביום שישי, בשיחות עם נתניהו, שב ח"כ משה גפני (יהדות התורה) על דרישתו לפטר את כץ ואמר כי זה שיקר לו. השר ליצמן לא הציב בשיחות עם נתניהו דרישה פרסונלית הנוגעת לכץ, אך אמר כי האדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר, שנחשב לאדום במיוחד בעניין שמירת השבת - הורה לו לעזוב את הממשלה אם תחולל השבת.

השר חיים כץ קרא אתמול לנתניהו "שלא לשקול כלל" את פיטוריו של שר התחבורה. חיים כץ קרא לנתניהו "לשבת ולהידבר על מנת להביא לסיום המשבר ופתרון הבעיה עם המפלגות החרדיות" ואמר כי הוא בעד שמירה על הסטטוס קוו בכל הקשור להעסקת עובדים בשבת ומתכוון "להמשיך ולהפעיל סמכויותיו בהתאם לעילות שבחוק שעות עבודה ומנוחה כפי שהיה עד כה".

מוקדם יותר יצא גם ח"כ אורן חזן (ליכוד) להגנתו של כץ. "מספיק עם ההשתלחויות בישראל כץ. הוא לא האויב", אמר חזן בפנייה לנתניהו. "המשך המריבות הפנימיות יפגע בליכוד, יפגע בך ויוביל לבחירות וסיום כהונתך כראש הממשלה". חזן הוסיף: "איך אדוני מצפה שהציבור ייתן בנו אמון כשאנחנו מצטיירים שאנחנו כל הזמן רבים בינינו לבין עצמנו".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, עתרה אתמול לבג"ץ נגד ראש הממשלה, שר התחבורה, שר העבודה ורכבת ישראל, בתביעה למתן צווים על תנאי וצו ביניים לביטול ההחלטה להפסיק את עבודות הרכבת בשבת. "בית המשפט חייב לשים סוף להשתוללות משולחת הרסן של ראש הממשלה על גבם של אלפי נוסעים", אמרה גלאון, שעתרה באמצעות עו"ד דפנה הולץ-לכנר. "ההחלטה להפסיק את עבודות התשתית ברכבת רגע לפני כניסת השבת ניתנה בלא סמכות, בניגוד לחוק החברות הממשלתיות ובניגוד להיתרי העבודה שניתנו כדין לעבודה בשבת".

סיעות האופוזיציה, מרצ המחנה הציוני ויש עתיד, הודיעו כי אספו את 25 החתימות הדרושות לטובת כינוסה המיוחד של הכנסת, לדיון בנושא הקפאת עבודות הרכבת בשבת. יו"ר סיעת מרצ, אילן גילאון, אמר בנושא כי "הדגל הלבן שהניף נתניהו בפני הסחטנות של הסיעות החרדיות, תוך שהוא מביא לשיבוש ודאי של תנועת הרכבות ובכך לפגיעה בציבור הנוסעים, היא שערוריה שעל הכנסת לתת עליה את הדעת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ