כ-150 אלף נוסעים צפויים להיפגע מהשבתת הרכבת בקו תל אביב-חיפה שתימשך היום (ראשון) עד השעה 19:00. הבוקר מורגשים עומסי תנועה ברחבי הארץ. לנוכח השבתת קו הרכבת, צה"ל ומשרד הביטחון מפעילים החל מאמש מערך הסעות חלופי עבור החיילים.

מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, התייחסה הבוקר לסוגיית הרכבות ואמרה כי "כל 20 העבודות בסופ"ש הזה קיבלו היתר". לדבריה, "גם אם השר היה רוצה, עם כל הבולדוזריות שלו, אין לו סמכות לאשר או לא לאשר עבודות בשבת ובטח שלא לכפות את זה. אני בעצמי התקשרתי לראש הסגל לראות האם יש הנחייה להפסיק את העבודות, כי לא בוטל שום היתר". היא הוסיפה כי "במישור המקצועי אני מופתעת שכל המדינה צריכה היום להיות בסחרור, על אף שלא השתנה שום דבר בעבודה שלנו מזה שנים. זה כואב לראות את הטירוף הזה ואת הפגיעה בציבור".

לדברי טרנר, "חוק שעות העבודה מדבר גם על כלכלת ישראל ושירות חיוני. מי שלא רוצה שנעבוד בשבת צריך לשנות באופן אקטיבי את החוק, שמאפשר זאת. גם בשבת הזו חברות מקבילות לנו, שלא קשורות למשרד התחבורה, עבדו בשבת. כדי שהמדינה תתפקד מותר לעבוד בתנאים מסוימים בשבת".

בעקבות השבתת הקו היום, רכבות שמגיעות מצפון יסיימו את נסיעתן בתחנת בנימינה, ובין תחנת בנימינה לבית יהושע תיסע רכבת בשני הכיוונים. רכבות המגיעות מדרום יסיימו את נסיעתן בתחנת תל אביב סבידור מרכז, והרכבות מירושלים יסיימו את נסיעתן בתחנת ההגנה בתל אביב. קו הוד השרון-באר שבע יעבוד כרגיל.

הסעות חיילים בתחנה מרכזית חוף הכרמל, הבוקרצילום: גיל אליהו

מערך ההסעות שמספק צה"ל עבור חיילים יתוגבר היום עד השעה 12:00 בתחנות חיפה-חוף הכרמל, בנימינה, חדרה-מערב, נתניה, בית יהושע, הרצליה ותל אביב-סבידור מרכז. שאר הרכבות מדרום הארץ לתל אביב, לשני הכיוונים, יעבדו כסדרן. בנוסף, יתוגברו הקווים הקיימים הנוסעים דרומה ישירות לבאר שבע ולקרית ההדרכה.

אמש החלו עבודות על קו תל אביב-חיפה לאחר שהוקפאו במהלך השבת, ומדוברות רכבת ישראל נמסר הבוקר כי הן מתקדמות לפי התכנון, ללא עיכובים או אירועים חריגים. "הצוותים הטכניים של רכבת ישראל הנמצאים בנקודות העבודה תוגברו הלילה בצוותים נוספים, במטרה לסיים את העבודות מהר ככל שניתן ולהחזיר את תנועת הרכבות לסדרה", נמסר.

לפי המשטרה, עומסי תנועה כבדים צפויים בצירים המובילים לנתיבי איילון מתחנות סבידור וההגנה וייתכנו עומסים כבדים גם בצירים הבין-עירוניים מתל אביב וצפונה. כוחות משטרה מתוגברים הוצבו באזורי תחנות הרכבת ארלוזורוב וההגנה ובצפון, בתחנות בנימינה, לב המפרץ ונהריה וצפויים לכוון את התנועה. מהמשטרה נמסר כי בצירי התנועה הסמוכים לתחנות הרכבת בגוש דן תינתן בעת הצורך עדיפות לנסיעת תחבורה ציבורית עקב הצפי לריבוי האוטובוסים. 

פקקים באיילון דרום, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

השבתת פעילות הרכבת גרמה עד לשעה זו בעיקר לעומסי תנועה בכבישים. התנועה בתחנת הרכבת סבידור בתל אביב היתה הבוקר דלילה למדי. בחניון הסמוך לתחנה המתינו עשרות אוטובוסים מיוחדים לחיילים. אזרחים שביקשו להגיע צפונה נדרשו להשתמש באוטובוסים, אך התורים לא היו ארוכים במיוחד. נראה שרבים נמנעו כלל מהגעה לתחנת הרכבת ועשו שימוש באוטובוסים או ברכב פרטי.

"זו בעיה גדולה מאוד", אמר שגיא, חייל שעשה את דרכו מפתח תקווה למחנה 80. הוא סיפר כי יצא מהבית חצי שעה מוקדם יותר, אך העריך כי בכל זאת יאחר לבסיס. הוא סיפר כי לא קיבל הודעה מיוחדת על ההסעות, אלא שמע על כך בתקשורת. אופיר היתה בדרכה מביתה ברחובות למקום עבודתה בחדרה. היום נאלצה לחפש לראשונה את קו האוטובוס מתחנת סבידור לחדרה. על השיבושים שמעה בחדשות. "אני נוסעת באוטובוס. אין יותר מדי מה לעשות, עושים מה שצריך לעשות כדי להגיע לעבודה". גם היא סיפרה שיצאה 40 דקות מוקדם יותר מהבית והביעה תקווה שלא תאחר לעבודה.

איזבל, תושבת נס ציונה, שנסעה אף היא לחדרה, האשימה את ראש הממשלה במשבר. "אין מה לעשות עם המדינה הזאת. גם ככה לוקח לי כל יום שעתיים, עכשיו לוקח לי שלוש שעות", והוסיפה: "ביבי לא רצה ליפול אז אני אכלתי אותה. זה כל הסיפור. אין קשר בין תחבורה ציבורית לכיסא שלו, אבל כנראה שפה יש קשר".

תחנת הרכבת תל אביב סבידור, הבוקרצילום: עופר וקנין

בשעות הבוקר היה עמוס מהרגיל בתחנה מרכזית חוף הכרמל. נוסע שאמר כי הוא מתחיל עבודה חדשה היום במודיעין התלונן כי במקום רכבת אחת הוא נאלץ לקחת ארבעה אוטובוסים, "וזה גרוע מאוד". בשעות הקטנות של הלילה ניכר עומס מכוניות באזור הורדת ואיסוף, הנוסעים בנמל התעופה בן גוריון, לאחר שקו הרכבת לשדה התעופה בוטל גם הוא. ענבר וגיא, זוג דתי מקרית אתא שהגיעו לנתב"ג בשעה שלוש בלילה לטיסה למרכז אמריקה לירח דבש, סיפרו שגילו על כל עניין הרכבות בטעות במהלך השבת, כשפגשו בשבת חתן קרוב משפחה חילוני. "גילינו את זה ברגע האחרון", אמרה ענבר, "היינו צריכים שיקפיצו אותנו, ועכשיו מי שהקפיץ לא יכול ללכת לעבודה מחר".

אמש הפגינו מאות אנשים סמוך לתחנות הרכבת תל אביב סבידור מרכז וחיפה-לב המפרץ במחאה על השבתת הרכבות. הפגנות נוספות נערכו בנהריה ובבנימינה. בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו תקפו אתמול אחר הצהריים את שר התחבורה ישראל כץ ואמרו כי הוא יזם "משבר מלאכותי", "מחזיק בציבור הנוסעים והחיילים כבני ערובה" וכי נתניהו "מזועזע מהפגיעה הצינית" בנוסעים. נתניהו שוחח אמש עם כמה שרים וחברי כנסת בליכוד, כדי לראות אם יתמכו בפיטוריו של כץ. בליכוד קראו לנתניהו שלא לפטר את כץ ולהביא לסיום המשבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ