נתניהו נגד כץ: שרים מתמנים כדי למנוע משברים, לא כדי ליצור אותם

נתניהו התייחס למשבר עם שר התחבורה בנושא עבודות הרכבת בשבת בפתח ישיבת הממשלה. מאוחר יותר נפגש כץ עם ראש הסגל בלשכת רה"מ, מה שמרמז שאופציית פיטורי כץ ירדה מהפרק בשלב זה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כץ ונתניהו בישיבת הממשלה הבוקר
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישיבת הממשלה השבועית נערכה הבוקר (ראשון) אחרי סוף שבוע סוער במערכת הפוליטית, במהלכו נתניהו אסר עבודות ברכבת ישראל ביום שבת ותקף את שר התחבורה ישראל כץ באומרו כי הוא מערער את היחסים עם הציבור החרדי. נתניהו אמר בישיבה הבוקר כי "משבר הרכבת כולו מיותר. לא היה צורך להגיע למצב הזה". לדבריו, "יש בישראל סטטוס-קוו שנים רבות ואנו מכבדים אותו. כשצריך לבצע עבודות בשבת הן מתבצעות כמו שקרה בשבת שעברה, כשלא צריך עבודות בשבת הן לא יתבצעו. זה הכלל שינחה אותנו". עוד הוסיף נתניהו: "אני מצפה לשיתוף פעולה מלא מצד כל השרים. שרים מתמנים כדי למנוע משברים ולא כדי לייצר אותם".

שר התחבורה ישראל כץ וראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יואב הורביץ, נפגשו בשולי ישיבת הממשלה בנסיון לסיים את המשבר. שרים בליכוד ציינו כי קיומה של הפגישה מצביע על כך שאופציית פיטורי כץ ירדה מהפרק בשלב זה.‎

שר הבריאות יעקב ליצמן יצא נגד העבודות בשבת, והבהיר לפני ישיבת הממשלה שמעולם לא היו חילולי שבת בהיקפים הנוכחיים. "הרכבת החליטה לסגור כל הרכבות לשמונה ימים. למה את העבודות האלה לא היו יכולים לעשות יחד עם כולם?", שאל ליצמן. כשנשאל מדוע הוא מתנגד לעבודות, שכן ברכבת אומרים שהן חיוניות והשיב: "זה הם מוכרים לך. אפשר לעשות את הכל ביחד ולא היו חייבים לחלל את השבת. פשוט חיפשו את זה".

מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, התייחסה הבוקר לסוגיית הרכבות ואמרה כי "כל 20 העבודות בסופ"ש הזה קיבלו היתר". לדבריה, "גם אם השר היה רוצה, עם כל הבולדוזריות שלו, אין לו סמכות לאשר או לא לאשר עבודות בשבת ובטח שלא לכפות את זה. אני בעצמי התקשרתי לראש הסגל לראות האם יש הנחייה להפסיק את העבודות, כי לא בוטל שום היתר". היא הוסיפה כי "במישור המקצועי אני מופתעת שכל המדינה צריכה היום להיות בסחרור, על אף שלא השתנה שום דבר בעבודה שלנו מזה שנים. זה כואב לראות את הטירוף הזה ואת הפגיעה בציבור".

לדברי טרנר, "חוק שעות העבודה מדבר גם על כלכלת ישראל ושירות חיוני. מי שלא רוצה שנעבוד בשבת צריך לשנות באופן אקטיבי את החוק, שמאפשר זאת. גם בשבת הזו חברות מקבילות לנו, שלא קשורות למשרד התחבורה, עבדו בשבת. כדי שהמדינה תתפקד מותר לעבוד בתנאים מסוימים בשבת".

לשכתו של נתניהו תקפה אתמול את שר התחבורה, והאשימה אותו בכך שהוא "מחזיק את ציבור הנוסעים והחיילים כבני ערובה במשבר המיותר והמלאכותי שיזם". "מדובר במשבר יזום ומיותר מצד השר ישראל כץ שנועד לערער את היחסים בין ראש הממשלה לציבור החרדי ולחלופין לפגוע בתדמיתו של ראש הממשלה בציבור הכללי", נמסר מהלשכה. "מלכתחילה לא היה כל צורך ליזום עבודות בשבת. ניתן היה לבצע את העבודות במועדים אחרים שלא היו פוגעים לא בציבור החרדי לא בנוסעים ולא בחיילים". מהלשכה הוסיפו הוסיפו כי ראש הממשלה מזועזע "מהפגיעה הצינית" של כץ בנוסעים ובחיילים.

מקור בכיר בליכוד אמר אתמול בשיחה עם "הארץ" כי "לנתניהו נמאס מכץ" וכעת הוא בוחן אם ייפגע פוליטית ותדמיתית מפיטוריו על רקע משבר הרכבת. נתניהו מנסה להבין אם חברי הכנסת של הליכוד יתייצבו  לצדו במקרה של פיטורי כץ. שר העבודה והרווחה חיים כץ התייצב בפומבי לצד ישראל כץ, כמו גם סגן שר השיכון ז'קי לוי. נכון לאתמול בערב, אף שר או חבר כנסת בליכוד לא התייצב פומבית לצד ראש הממשלה והמתקפה החריפה שלו על כץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ