${m.global.stripData.hideElement}

 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דרעי מקדם: סגירת כל המרכולים בת"א בשבתות, ללא אכיפה בשלושה מתחמי קניות

גורמים ביהדות התורה אמרו כי לא יצביעו בעד פשרה הכוללת פתיחת עסקים בשבת, אך ציינו כי אם המתווה הוא "הרע במיעוטו" לא ינסו להכשילו

387תגובות

בזמן שהמערכת הפוליטית מנסה להיחלץ ממשבר עבודות הרכבת בשבת, ש"ס נערכת לקרב משמעותי ועקרוני יותר מבחינת הסיעות החרדיות — פתיחת עסקים בשבת. שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, פועל בימים אלה לטרפוד ההמלצות של ועדה מקצועית שבחנה את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב, המתיר פתיחת עסקים בשבת בעיר. דרעי מקדם החלטה שתאסור באופן גורף פתיחת בתי עסק בלב תל אביב, כולל פיצוציות ומרכולים. עם זאת הוא מציע כי הממשלה לא תתערב במדיניות העירייה להימנע מאכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה בשלושה מתחמי בילוי וקניות בעיר הפועלים בשבת — נמל יפו, נמל תל אביב ומתחם התחנה, וכן בחנויות נוחות הצמודות לתחנות דלק.

המתווה שמציע דרעי, שנראה בצד אחד ככפייה דתית, נראה בצד השני כפשרנות מופרזת וצפוי לספוג ביקורת מהאגפים החרדיים השמרניים. גורמים בסיעת יהדות התורה אמרו אתמול כי הם מתואמים עם דרעי, אך הבהירו כי לא יסכימו להצביע בעד פשרה כלשהי בנושא, הכוללת עסקים פתוחים בשבת, גם אם ניתן להציג את המצב הקיים במתחמי הקניות כחלק מהסטטוס־קוו בתל אביב.

כרזה נגד סגירת מרכולים בשבת בתל אביב, ב–2014
רונית דומקה

לצד זאת, בסיעה אמרו כי אם חבריה יתרשמו שהמתווה המדובר הוא "הרע במיעוטו", כחלק מההסכמות האפשריות בקואליציה, הם לא ינסו להכשיל אותו. "בכל מקרה נעדיף מצב שבו ההצעה עוברת בלעדינו, תוך הימנעות שלנו", אמרו בסיעה. גם בש"ס יעדיפו שההחלטה תהיה של הממשלה, ולא תזוהה עם התנועה או עם דרעי.

בלשכתו של דרעי הכינו בימים האחרונים גם טיוטה של הצעת ממשלה רדיקלית, שתכריז על השבת כיום מנוחה ותאסור באופן גורף פתיחת עסקים בשבת, כולל חנויות נוחות ומתחמי קניות, תוך עיגון הנושא בחקיקה ראשית.

בש"ס אומרים כי הטיוטה של הצעת המחליטים — שנמצאת לפי שעה במגירה וסיכוייה לקבל את תמיכת הקואליציה נראים קלושים — תישלף רק אם ייכשלו מאמצי הסיעות החרדיות לטרפד את המלצותיה של הוועדה המקצועית בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, כלומר, רק במצב של משבר בקואליציה.

ועדת גרונר עומדת להציע שלוש חלופות לפתרון המחלוקת המשפטית והפוליטית בעניין החוק העירוני שקיבלה עיריית תל אביב ב–2014. נגד החוק הוגשו ארבע עתירות ובקרוב — בלי קשר למשבר ברכבת — הממשלה אמורה לקבוע את עמדתה בנושא לקראת הכרעה בבג"ץ, שתתקבל בחודשים הקרובים. בסביבת דרעי אומרים כי החוק העירוני הוא תקדים מסוכן שישפיע על רשויות מקומיות נוספות ברחבי הארץ, להתיר פתיחה מסיבית של עסקים בשבת.

אחת החלופות שמציעה ועדת גרונר היא אשרור החוק העירוני, המתיר לכ–160 בתי עסק ברחבי העיר לפעול בשבת, בנוסף לפעילות בשלושה מתחמי הקניות והבילוי שהוזכרו קודם לכן. החלופה השנייה היא הפחתת מספר העסקים הפתוחים בשבת ב–20%, והשלישית היא אישור לפתוח בשבת חנויות נוחות הצמודות לתחנות דלק ולשלושת מתחמי הקניות, והותרת מספר מצומצם של מרכולים ופיצוציות פתוחים. בתי העסק ייפתחו לפי תורנות, בדומה לזו של בתי מרקחת בערים.

הסיעות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, דוחות את שלוש ההצעות ודורשות כי לקראת ההכרעה בבית המשפט, הממשלה כולה תחליט לפסול את החוק התל אביבי. הצעה כזאת כבר הועברה לוועדת גרונר בימים האחרונים על ידי מנכ"לית משרד הפנים, אורנה הוזמן־בכור, בד בבד עם דיונים נמרצים בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ללשכתו של דרעי בניסיון להגיע לפשרה בסוגיה.

ההצעה של דרעי דומה לחלופה השלישית שמציעה הוועדה, אך היא מחמירה יותר ואוסרת גם על פתיחת מספר מצומצם של פיצוציות ומרכולים. בלשכת שר הפנים הסבירו אתמול כי ההצעה אינה עוסקת בהסדרת הפעילות במתחמי קניות ובחנויות נוחות בשבת, אלא ביחס פסיבי של הממשלה, דה פקטו, כלפי מדיניות עיריית תל אביב לא לאכוף במקומות אלה את חוק שעות עבודה ומנוחה. בסיעות החרדיות הסבירו אתמול כי המחלוקת אינה מתמקדת בשלושת מתחמי הקניות בעיר — שיוכלו להמשיך לפעול בשבתות, אלא ב–160 העסקים ברחבי העיר.

לדברי גורמים במשרד הפנים, המתווה שמציע השר הוא פשרה שלא תשבית כליל את תל אביב בשבתות. למעשה, המתווה של שר הפנים זהה לזה שהציע אחד מקודמיו בתפקיד, גדעון סער, שפסל ביוני 2014 את חוק העזר העירוני שנועד להסדיר פתיחה נרחבת של מרכולים וחנויות (אז דובר ב–350 עסקים) ברחבי תל אביב. גם סער, במהלך שעורר התקוממות של ראש העיר רון חולדאי ושל תל אביבים רבים, התנגד להפעלת החנויות בשבת ברחובות העיר, אבל הודיע כי לא יתערב במדיניות העירייה ביחס לחנויות נוחות ולמתחמי קניות סגורים.

ההחלטה להקים את ועדת המנכ"לים בראשות גרונר — שחברים בה גם המנכ"לים של משרדי המשפטים, הכלכלה והדתות — התקבלה בעקבות העתירות לבג"ץ בנושא, עוד לפני מינוי דרעי לשר הפנים. בעקבות פרסום החלופות שמציעה הוועדה, בסיעות החרדיות דורשים כי הסמכות לאשר חריגה מחוק שעות עבודה ומנוחה תינתן באופן בלעדי לשר הפנים. אבל לדברי מקור המעורה בנושא, בצל אירועי הימים האחרונים "טיפול של שר חרדי בעניין העסקים בשבת פירושו מלחמת אחים. אף אחד לא יוכל לקבל את זה, זה לא יעבור בשקט". לטענת אותו מקור, גם הניסיונות להציג את המחלוקת בעניין יום המנוחה כעניין ערכי הנוגע לזכויות עובדים ולא כעניין דתי, לא תצלח באווירה הפוליטית הנוכחית.

דרעי עצמו אמר באחרונה בשיחות סגורות כי הוא מעדיף שהממשלה תקבל את האחריות לנושא ותפסול את החוק התל אביבי, אך הביע חשש מעימות בתוך הקואליציה בין הסיעות החרדיות לסיעת ישראל ביתנו. בכל מקרה, גם אם הממשלה תצליח לגבש עמדה אחידה בסוגיה — נראה כי היא לא תתמוך באשרור חוק העזר העירוני של תל אביב כלשונו. לדברי מקור בש"ס, אשרור כזה פירושו "פירוק הקואליציה".

גורם במשרד הפנים אמר אתמול כי בכוונת המשרד "להגיש לבג"ץ עמדה קולקטיבית של הממשלה נגד חוק העזר העירוני של תל אביב, במה שנוגע למרכולים ולחנויות בלב העיר. תהיה לזה עוצמה גדולה הרבה יותר מעמדה של שר הפנים". אותו גורם הסביר כי מטרת המהלך היא "לסמן סטטוס־קוו מבלי להרגיז את האזרחים, ורק אם זה לא יעזור, נשים על השולחן את ההצעה שאומרת שאין בישראל עסקים פתוחים בשבת ונעגן את זה בחקיקה ראשית — שתבטל כל חוק עזר עירוני בנושא".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#