ברק רביד
ג'קי חורי
הנשיא לשעבר פרס ומחמוד עבאס, בשנה שעברה
הנשיא לשעבר פרס ומחמוד עבאס, בשנה שעברהצילום: Nasser Nasser/אי־פי
ברק רביד
ג'קי חורי

מנהיגים בעולם הערבי, ובראשם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, צפויים להשתתף מחר (שישי) בהלווייתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס. ממשרד החוץ נמסר כי למעט עבאס יגיעו להלוויה שר החוץ של מצרים סאמח שוכרי וסגן ראש ממשלת ירדן ג'וואד אל-ענאני. טורקיה תשלח להלוויה את תת-שר החוץ פרידון סינירלולו - מי שהיה ארכיטקט הסכם הפיוס עם ישראל מהצד הטורקי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לקיים סדרת פגישות מדיניות עם כמה מהמנהיגים שיגיעו לישראל כבר הערב. נתניהו לא ייפגש עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שיעזוב מחר מיד מיד אחרי ההלוויה, אך ייפגש כבר הערב עם הנשיא לשעבר ביל קלינטון. הערב ייפגש נתניהו גם עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני. לאחר ההלוויה נקבעו לנתניהו פגישות עם שר החוץ של בריטניה, ראש ממשלת קנדה, נשיאת הבית העליון של הפרלמנט הרוסי, נשיא צרפת, נשיא אוקראינה ושר החוץ של ברזיל.

פרשני "הארץ" על ההצלחות והכישלונות של שמעון פרס

בקשתו של עבאס להשתתף בהלוויה הועברה באמצעות מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב מרדכי, ובאמצעותו ללשכת ראש הממשלה, וזו אישרה אותה. השתתפותו של עבאס בהלוויה תהיה הפעם הראשונה בה הוא מבקר באופן רשמי בישראל מאז ספטמבר 2010 והפעם הראשונה בה ילחץ את ידו של ראש הממשלה נתניהו מאז נובמבר 2015.

עבאס צפוי להגיע להלוויה בראש משלחת פלסטינית רמת דרג ובה ראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג', מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת, השר לעניינים אזרחיים חוסיין אל-שייח', ומוחמד אל-מדני שאחראי ברשות הפלסטינית על הקשר עם החברה הישראלית. כניסתו של אל-מדני לישראל נאסרה לפני כמה חודשים על ידי שר הביטחון אביגדור ליברמן.

אתמול שיגר עבאס איגרת תנחומים למשפחת פרס שבה שיבח את חלקו של הנשיא לשעבר בתהליך השלום והדגיש כי האחרון פעל למען השלום עד רגעיו האחרונים. עבאס אף פרסם את תוכן האיגרת בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית. לפי גורמים המקורבים לעבאס, סוגיית ההשתתפות בהלוויה נדונה מאז הבוקר בלשכתו והוא התעקש על השתתפותו בשל החשיבות הבינלאומית ונוכחותם של מנהיגי העולם בהלוויה. זאת, גם אם השתתפותו תגרור ביקורת ציבורית רחבה.

מבוכה ברשימה המשותפת

החלטתו של עבאס העמידה את המפלגות הערביות, הרשימה המשותפת ואת ועדת המעקב של ערביי ישראל במצב לא נוח, כיוון שהם לא ישתתפו בהלווייתו של הנשיא. בחמאס פרסמו הודעת גינוי למברק התנחומים והחלטתו של עבאס להשתתף בהלוויה. לפי ההודעה, העם הפלסטיני צריך להיות שמח על מותו של מי שידיו מגואלות בדם הפלסטינים. דובר הארגון, סאמי אבו זוהרי, מסר כי השתתפות אבו מאזן היא "זלזול בדם השהידים וסבל העם הפלסטיני".

נתניהו מול ארונו של פרס ברחבת הכנסת, היום
נתניהו מול ארונו של פרס ברחבת הכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הפעם האחרונה בה הגיע עבאס לביקור רשמי בישראל היתה בספטמבר 2010 כאשר נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת החוץ של ארה"ב דאז הילרי קלינטון כחלק מהמו"מ הישיר בין השניים שהתפוצץ שבועיים לאחר מכן. מאז לא קיימו עבאס ונתניהו אף פגישה רשמית. עבאס ונתניהו לחצו ידיים והחליפו כמה מילים לאחר הצילום הקבוצתי של המנהיגים שהשתתפו בוועידת האקלים בפריז בנובמבר 2015. בלשכת ראש הממשלה הגדירו אז את המפגש החטוף כ"נימוסין בלבד".

גם אם עבאס ילחץ את ידו של נתניהו במהלך ההלוויה, עדיין לא ברור אם האירוע יהפוך להזדמנות לפגישה רשמית בין השניים. בשבוע שעבר מעל בימת האו"ם קרא נתניהו לעבאס להגיע ולנאום בכנסת כדי לדבר לעם בישראל. השתתפותו של עבאס בהלווייתו של פרס לא תהיה היענות להצעתו של נתניהו אולם משדרת גם היא מסר לדעת הקהל הישראלית והפלסטינית.

איגרת התנחומים של המלך עבדאללה השני
איגרת התנחומים של המלך עבדאללה השני

בשנה האחרונה מנסים שורה של גורמים בינלאומיים להביא לפריצת דרך בקיפאון בתהליך השלום ולארגן פגישה בין נתניהו לעבאס. הניסיון האחרון שייך לממשלת רוסיה שאף הציעה מועד לפגישה כזו לפני כמה שבועות. הנשיא הפלסטיני הסכים להגיע לפגישה ואף ויתר על תנאיו המוקדמים ובראשם הודעה ישראלית על שחרור אסירים והקפאת בנייה בהתנחלויות. נתניהו השיב עקרונית בחיוב, אולם ביקש לדחות את הפגישה למועד אחר.

הגעתו של עבאס להלוויה תיתן לאירוע נופך מדיני של ממש. במיוחד לאור העובדה שישתתפו בו גם נשיא ארה"ב ברק אובמה שאף יישא נאום. הבית הלבן הודיע כי אובמה יגיע להלוויה יחד עם רעייתו מישל אובמה. לצד אובמה יגיעו שורה של מנהיגים נוספים ובהם נשיא צרפת פרנסואה הולנד, שארצו מקדמת בשנה האחרונה יוזמה לכינוס ועידת שלום בינלאומית להתנעת המו"מ בין ישראל לפלסטינים. עוד יגיעו להלוויה ראש ממשלת שבדיה, שממשלתו הכירה בפלסטין כמדינה דבר שגרם להידרדרות ביחסים עם ישראל.

מלך ירדן עבדאללה השני שיגר איגרת תנחומים לנשיא ראובן ריבלין בעקבות מותו של פרס. המלך הדגיש באיגרת את מאמציו של פרס להשגת שלום בין ישראל לפלסטינים ולמען השגת פתרון שתי המדינות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ