החשבת הכללית באוצר פעלה למען מקורב לה ושכרה את שירותיו ללא מכרז

מיכל עבאדי-בויאנג'ו ביקשה למנות את מקורבה יצחק עזר לחשב המלווה של האוניברסיטה העברית, וחברת הביטוח הממשלתית ענבל, שהיא יו"ר הדירקטוריון שלה, התקשרה אתו שש פעמים ללא מכרז

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עבאדי־בויאנג'ו בישיבת ועדת הכספים של הכנסת, אשתקדצילום: אמיל סלמן
חיים לוינסון

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, פעלה למנות את יצחק עזר, חברה הקרוב ויו"ר דירקטוריון פז החדש, לחשב מלווה של האוניברסיטה העברית — אך המינוי לא יצא לבסוף לפועל. בנוסף, חברה ממשלתית בה משמשת עבאדי־בויאנג'ו כיו"ר הדירקטוריון, שכרה את שירותיו של עזר ללא מכרז בשש התקשרויות שונות בשלוש השנים האחרונות.

עזר, רואה חשבון כבן 65 המחזיק במשרד ראיית חשבון וייעוץ כלכלי בתל אביב, מונה לפני כחודש ליו"ר דירקטוריון פז במשרה חלקית, לאחר ששימש כדירקטור בחברה משנת 2005. לדברי מקורות במשרד האוצר, בין עזר לעבאדי־בויאנג'ו ישנה חברות רבת שנים, ובשיחות פנימיות היא מרבה לדבר בשבחו. בעבר, כאשר עבאדי־בויאנ'גו שימשה כיו"ר חברת מ. י. נכסים, חברה ממשלתית המחזיקה במניות הבנקים, היא שכרה את שירותיו של עזר לקדם את הפרטת בנק דיסקונט. השניים ניהלו מאבקים רבים בחשב הכללי של האוצר, ירון זליכה, ומאז הקשר ביניהם התחזק.

לפי מידע שהגיע ל"הארץ", גם בתפקידה כחשבת הכללית, מקדמת עבאדי־בויאנג'ו את העסקתו של עזר. בימים אלו האוניברסיטה העברית, שעוברת משבר פיננסי קשה בשל חובותיה לפנסיה התקציבית, נמצאת בתהליך התחשבנות פיננסי מורכב עם הות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה) ומשרד החשבת הכללית. במסגרת הדיונים, החליטו בות"ת למנות חשב מלווה למוסד. עבאדי־בויאנג'ו הפעילה לחצים על מנת שהחשב המלווה יהיה עזר, בניגוד לדעתה של יו"ר הות"ת, פרופסור יפה זילברשץ. בסופו של דבר, האוניברסיטה העברית התנגדה והמינוי לא יצא לפועל.

זילברשץ סיפרה ל"הארץ" על המקרה. "ישבתי עם מיכל לשיחה חברית ואמרתי לה שזה לא נגמר, ואני לא מתכוונת בשום פנים ואופן ליישר קו איתם (עם האוניברסיטה העברית, ח"ל). אנחנו צריכים עזרה חיצונית", סיפרה פרופסור זילברשץ ל"הארץ". "התחלנו לדבר, היא אמרה לי 'קחי את הביג פייב' (חמשת משרדי רואי החשבון הגדולים בשוק, ח"ל). אמרתי לה שזה לא סביר כי כולם קשורים לאוניברסיטאות. היא אמרה לי 'יש אחד איציק עזר'. עשינו את הבדיקה שלנו וראינו שהוא בסדר גמור, העברנו את השם לאוניברסיטה והם אמרו לא".

במסגרת תפקידה כחשבת הכללית, עבאדי־בויאנג'ו משמשת גם כיושבת ראש הדירקטוריון של חברת הביטוח הממשלתית ענבל, שמשרדיה נמצאים באיירפורט סיטי. בשנים האחרונות התרחבה פעילות החברה, והיא מתפקדת למעשה כחברה בת של החשב הכללי הפועלת מטעמו גם במשימות שונות בתחומי רכש ותשתיות. בשלוש השנים האחרונות, חברת ענבל שכרה את שירותיו של עזר ללא מכרז בשש התקשרויות שונות.

באפריל 2013 נשכר עזר לצורך בדיקה בחברת החשמל. בפברואר 2014 נעשתה התקשרות נוספת עם חברת חשמל. התקשרויות אלו הוארכו פעמיים. במארס 2015 נשכר עזר לתת שירותים לחברת נת"ע, המופקדת על יישום עבודות הרכבת הקלה. באתר של חברת ענבל לא כתוב תמורת איזה סכום ניתן השירות. בספטמבר 2015 הורחבה התקשרות החברה עם עזר בנוגע לרכבת הקלה, בעלות של 400,000 שקלים.

באתר האינטרנט של חברת ענבל לא מפורטים הסכומים שקיבל עזר בפטור ממכרז ואין פרוטוקולים המנמקים את סיבת הפטור, בניגוד לנהוג במשרדי הממשלה ובחברות ממשלתיות אחרות. "הארץ" פנה בעניין לחברה בחודש יולי האחרון, ובתגובה נמסר כי מדובר בעניין טכני שיתוקן. על אף הזמן שחלף, לא ניתן למצוא את המידע האמור באתר החברה. "הארץ" פנה לענבל בבקשה לקבל נתונים על היקף ההתקשרויות בפטור ממכרז, אך הנתון היחיד שנמסר הוא בנוגע להתקשרות האחרונה עמו, בסכום של 400,000 שקל. עם אף גוף אחר לא נעשו שש התקשרויות בפטור ממכרז מלבד עזר.

מחברת ענבל נמסר: "צר לנו על הקו המגמתי המעיד על חוסר הבנה עמוק באשר לפעילות חברת ענבל. חברת ענבל היא חברה שקופה שכל התקשרויות שלה (כולל אלה שאינן מחויבות במכרז) מפורסמות באתר האינטרנט של החברה. עיון בהתקשרויות יראה שאכן רואה החשבון יצחק עזר, רואה חשבון מוערך לכל הדעות, הועסק על ידי החברה כמה פעמים ללא מכרז עקב סכום ההתקשרות הנמוך ועל פי כל כללי המנהל התקין. כל ניסיון לרמוז על קשרים אחרים בין החשבת הכללית באוצר, לבין רואה החשבון עזר הוא ניסיון נלוז ולא ענייני אשר גובל בהוצאת דיבה".

ממשרד האוצר נמסר כי "באשר לבחירת יועץ לות"ת, העובדות האמיתיות, הן כדלקמן: במהלך שיחת התייעצות שקיימה מיוזמתה יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב ההשכלה הגבוהה, הפרופסור יפה זילברשץ עם החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו, שבעבר כיהנה לאורך שנים כחברת הות"ת, נשאלה החשבת האם תוכל להמליץ על יועץ כלכלי־חשבונאי אשר יוכל לסייע לות"ת בגיבוש תוכנית הבראה לאוניברסיטה העברית. בשיחה עלו שמותיהם של מועמדים מקרב רואי החשבון של חמש הפירמות הגדולות, כמו גם שמו של רו"ח יצחק עזר, אשר נדחה על ידי האוניברסיטה העברית. החשבת הכללית הדגישה בשיחה כי הבחירה חייבת להיעשות בהתאם לכללי המנהל הנהוגים בות"ת. מאחר שהכוונה היתה שהיועץ יהיה מוסכם על הות"ת, האוצר והאוניברסיטה הוחלט לבסוף למנות אחר לתפקיד".

יצחק עזר בחר לא להשיב לפניית "הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ