פחות משליש מהח"כים התייצבו במליאה לציון 15 שנים להרצחו של רחבעם זאבי

בעקבות תחקיר "עובדה" שחשף חשדות לפיהם גנדי תקף מינית פקודות שלו בצה"ל, החרימו רבים מחברי הכנסת את הישיבה לזכרו. נתניהו: "הזכות לשם טוב שמורה גם לחיים וגם למתים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דקת הדומיה לזכר רחבעם זאבי, היום בכנסת
דקת הדומיה לזכר רחבעם זאבי, היום בכנסתצילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

36 חברי כנסת בלבד השתתפו היום (שלישי) במליאה לציון יום השנה ה-15 להירצחו של השר לשעבר רחבעם זאבי. הדיון בכנסת, כמו גם האזכרה הממלכתית סביב קברו בהר הרצל, נסבו סביב תחקיר "עובדה" מן השנה שעברה שחשף חשדות לתקיפות מיניות של נשים, בהן פקודות שלו בצה״ל, וקשרים שניהל עם אנשי העולם התחתון.

גורמים בכנסת שוחחו בשבועות האחרונים עם בני משפחת זאבי כדי לבחון אפשרות לבטל את הדיון במליאה, מחשש שמחאת הח"כים תבזה את המעמד, אולם נציגי המשפחה ביקשו לקיים את האירוע למרות הכל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדברים בנאומו במליאה. ״הזכות לשם טוב שמורה לכל אחד, גם לחיים וגם למתים. לכן אנחנו חייבים לנקוט משנה זהירות בבואנו לחרוץ את דינו של גנדי במעמד צד אחד, כי נבצר ממנו למסור את גרסתו״, אמר נתניהו והוסיף, ״אין ויכוח על מה שגנדי עשה ברמה הלאומית, הצבאית, המדינית, כאן על אדמת הארץ. אסור למחוק את זכויותיו״. נתניהו התייחס לחילוקי הדעות הציבוריים סביב הנצחת משנתו של זאבי ואמר, ״מורשת גנדי היא לא משנת הטרנספר השנויה במחלוקת. ביסודו של דבר מורשת גנדי מתמקדת בדבר אחד: באהבתו הגדולה לארץ ישראל ובקיאותו הגדולה בתולדותיה״. 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס באזכרה בהר הרצל לממצאי התחקיר. "בשנה החולפת פורסמו על רחבעם זאבי דברים קשים בעיקר בתחום האישי" אמר הנשיא והוסיף, "אנחנו שומעים וזוכרים היום את אותם הקולות והקולות הם קשים. לצד זאת, דברים שעולים לאחר סתימת הגולל קשים לבחינה. אין בידי המתים לטהר את שמם ואין הם יכולים למחות על הכתמת כבודם וזכרם. גם אל מול הטענות הקשות שעלו לאחרונה, עלינו לזכור לו את זכויותיו בהגנת המדינה ובבנייתה ובמסירותו לנצח ישראל".

למרות הביקורת מתוך מפלגתו, יו״ר האופוזיציה יצחק הרצוג הגיע למליאה ונשא נאום, ״לא בלי לבטים״, כדבריו. ״אי אפשר להתעלם בעידן הזה מנושא ערכי ומהותי שנוגע ליחסי נשים וגברים בחברה ולעבור עליהם לסדר היום. זוהי עננה שמעיבה על דמותו״, אמר הרצוג, שקרא לקיים דיון מחודש בהחלטת הממשלה לקרוא למתחם שער הגיא על שמו של זאבי, וביקש ממשפחת זאבי להדבר עם לוחמי חטיבת הראל בפלמ״ח כדי למצוא פתרון למחלוקת. השר אורי אריאל, שנאם אחריו, הטיח בהרצוג בבוז, ״לו אני הייתי צריך לייעץ למשפחת זאבי, הייתי דוחה את הצעתך על הסף. היית יכול להגיד להם את הדברים דווקא בשקט״. אריאל מתח ביקורת על פרסום התחקירים נגד זאבי לאחר מותו. ״אני דוחה בשאט נפש, כמעט בבוז, את הביקורת הנשמעת בעת האחרונה על ידי אנשים שידעו שאין לו אפשרות לענות. מעשה נואל, מבזה את כולנו״.

נתניהו במהלך ישיבת המליאה לזכרו של רחבעם זאבי, היום בכנסת
נתניהו במהלך ישיבת המליאה לזכרו של רחבעם זאבי, היום בכנסתצילום: אמיל סלמן

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' החרימה את הישיבה ואמרה: "בעשר שנותי בכנסת בחרתי שלא להשתתף בישיבות לזכרו בשל סלידתי ממורשת הטרנספר ומקשריו עם העולם התחתו. סיעת מרצ כולה החרימה את המעמד. ״בושה שהכנסת מנציחה אדם שפועלו נוגד את הערכים הבסיסיים של חברה מתוקנת״, אמרה ח״כ מיכל רוזין ממרצ. 

ח״כ יוסף ג׳בארין מהרשימה המשותפת אמר כי ״מאוד מדכא לראות איך החוק להנצחת מורשת גנדי שהתקבל בשנת 2005 הצליח להפוך את רעיונות הטרנספר והגזענות לחלק אינטגרלי מהתרבות הלגיטימית בישראל, ואף להיות בייסוד תרבותו של השלטון. מורשת גנדי הטרנספרסטית והגזענית חיה ונושמת, והיא מקבלת בשנים האחרונות רוח גבית מהממשלה ומהכנסת".             

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ