יש עתיד תצביע עם הקואליציה בעד החוק להגבלת קמפיינים פוליטיים של עמותות פרטיות

המפלגה הודיעה שתתמוך בחוק "וי 15", לאחר שהנוסח שלו רוכך. לפי הנוסח החדש, העמותות יוכפפו לחוק מימון מפלגות רק אם פעילותן תעלה על סכום של 200 אלף שקלים בשלושת החודשים שלפני הבחירות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לפיד וליברמן בכנסת, בחודש פברואר
לפיד וליברמן בכנסת, בחודש פברוארצילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגת יש עתיד הודיעה כי החליטה לתמוך ביוזמת הקואליציה לחוקק חוק שיגביל באופן משמעותי את יכולתן של עמותות לנהל קמפיינים פוליטיים במהלך תקופת בחירות או לנהל מערך היסעים נרחב של מצביעים לקלפיות.

ההצעה תעלה להצבעה בקריאה ראשונה כבר בימים הקרובים. החוק, שזכה לכינוי חוק V15, הוגש על ידי חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד), וקורא להכפיף לחוק מימון מפלגות גם קמפיינים פוליטיים מצד ארגונים לא מפלגתיים. מהלך כזה יגביל את גובה התרומות שיוכלו הארגונים לאסוף לטובת קמפיינים וייעקר את השפעתם על סדר היום הציבורי בתקופת בחירות. נוסח החוק עבר בשבועות האחרונים עידון בכנסת לקראת ההצבעה עליו בקריאה ראשונה, ולדברי גורמים ביש עתיד זכה לתמיכתה של חברת הוועדה לקידום החוק מטעמם, חברת הכנסת יעל גרמן.

השינוי המרכזי בנוסח החוק כעת קובע כי העמותות השונות יהיו כפופות לחוק מימון מפלגות רק אם סך פעילותן בשלושת החודשים שקדמו לבחירות היתה בהיקף של 200 אלף שקלים או יותר. המהלך צפוי להכשיר את יכולתן של העמותות לתמוך בפעילות ספונטנית של התארגנויות מקומיות וקטנות בתקופת הבחירות, אך להגביל את הכסף הגדול שזורם לקמפיינים בעלי חשיפה ארצית נרחבת - דוגמת זה שניהל ארגון V15 בבחירות האחרונות, שפעל להחלפתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

החוק, שבתחילת הדרך זכה להתנגדות גם מצד מפלגת ישראל ביתנו, צפוי לעבור כעת ולצמצם באופן משמעותי קמפיינים מימין ומשמאל.

חבר הכנסת עפר שלח אישר אתמול (שבת) את הדברים. "יש עתיד לא קובעת את עמדותיה על פי משחק התדמיות של ימין ושמאל. לא ניגרר למהלך הקבוע של נתניהו שלפיו לא חשוב התוכן והמהות, אלא רק היכולת לשים למישהו תג, לסכסך ולפלג", אמר שלח באירוע שבתרבות. "אנחנו נתמוך בחוק העמותות הפוליטיות של ח"כ יואב קיש במתכונתו המתוקנת, כשם שנתנגד לחוק ההסדרה או לכל יוזמה שמטרתה לפגוע בבית המשפט העליון". 

חבר הכנסת קיש בירך את יש עתיד ואמר כי "גם באופוזיציה הבינו שלא ניתן יד לקניית שלטון בכסף. אני מברך על תמיכתו של ח"כ יאיר לפיד בחוק וקורא לסיעות נוספות באופוזיציה לתמוך בו. אעלה את החוק להצבעה בקריאה ראשונה בימים הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ