החוק להלבנת מאחזים אושר בקריאה טרומית; כחלון הסיר התנגדותו ברגע האחרון

נתניהו וכחלון נועדו בכנסת על רקע האפשרות שכולנו תיעדר מההצבעה ■ אורי אריאל הצביע בטעות נגד ■ יו"ר הקואליציה: החוק לא יקודם מעבר לקריאה טרומית ■ הרצוג: זה חוק הבלהות של הכנסת

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו במליאה, היום
נתניהו במליאה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

החוק להלבנת מאחזים אושר בקריאה טרומית אחרי ששר האוצר משה כחלון הסיר את התנגדותו לחוק. כחלון נפגש היום (רביעי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע האפשרות שסיעתו תיעדר מההצבעה. בסוף הפגישה הודיע כחלון כי סיעתו תתמוך בחוק, המכונה חוק ההסדרה, עם הסתייגות הצהרתית הנוגעת לפגיעה בבית המשפט העליון. "יצאתי עכשיו מראש הממשלה וסיכמנו שאחרי שיו"ר הקואליציה יודיע שהחוק לא פוגע בבית המשפט העליון כולנו תתמוך", אמר כחלון. "אם זה ייפגע בבית המשפט העליון בכל שלב בחקיקה סיעת כולנו תתנגד בכל שלב כזה".

טרם ההצבעה דיבר ביטן במליאה והצהיר בלקוניות כי "בתהליך החקיקה לא נפגע בבית המשפט העליון". החוק עלה להצבעה בשלושה נוסחים שונים, וכולם אושרו. בכל הנוסחים הופיע סעיף המחיל את החוק רטרואקטיבית על מאחזים בלתי חוקיים קיימים דוגמת המאחז עמונה, שבית המשפט העליון פסק כי עליו להיות מפונה עד סוף חודש דצמבר. בהצבעה הצביע בטעות שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) נגד ההצעה.

ביטן במליאה, היום
ביטן במליאה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

חברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי), אחת מיוזמי החוק, התייחסה בדיון במליאה לטענה שהחוק פוגע בבית המשפט העליון ומבטל פסיקה שלו, ואמרה: "אנחנו לא פוגעים ולא נפגע. אנחנו מכבדים את פסק הדין של העליון. בית המשפט קבע את מה שקבע על פי מצב משפטי נתון. בחוק הנוכחי עמונה לא חוקית וצריך להרוס אותה". לדבריה, "מתוך שאנו מכבדים את פסק הדין, אנחנו מסדרים. אנחנו שומעים בעצת נשיאת בית המשפט העליון ומשנים את החוק".

עוד הוסיפה מועלם כי "החקיקה הישראלית איננה מתכתבת ואיננה מחוייבת לדין הבינלאומי. המשפט הבינלאומי עדיין לא מוביל את כנסת ישראל". לדבריה, "חשבנו שיש דרכים נוספות. חוק ההסדרה הוא דרך המלך שבה מדינת ישראל מכריזה שמתיישבי יהודה ושומרון אינם אזרחים סוג ב'".

משה כחלון, הבוקר
משה כחלוןצילום: רמי שלוש

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הוסיף כי "כשלעצמי אני חושב שהפסיקה (של בית המשפט העליון) לא נכונה. אפשר להסדיר את עמונה גם בכלים הקיימים כיום בדין הישראלי. אבל לא אני שופט ואני מכבד את הפסיקה והפרשנות של בית המשפט. אני רק שומר לעצמי את הזכות לייצר מצב משפטי אחר שיאפשר לממשלה לממש את סדר היום שלה בהתאם לחוק".

לפי ההצעה, מתנחלים יוכלו להתגורר על קרקע פרטית של פלסטינים בעוד שאלה יקבלו פיצוי כספי. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר פעמים רבות בעבר כי לא יגן על החוק בבג"ץ, וכי מדובר בחוק שמנוגד לדין הבינלאומי.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', היום במליאה
חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', היום במליאהצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר במליאה כי "החוק הזה הוא חוק הבלהות של כנסת ישראל. אני קורא לכל חברות וחברי הכנסת להתנגד לו בתוקף. לא היה כדבר הזה בהיסטוריה של המדינה שהכנסת מצביעה בניגוד מוחלט לחוק המדינה ולמשפט הבינלאומי. זה חוק שמכיר בגזל וגניבה". חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ), שהוצא במהלך הדיון, אמר כי "חוק ההסדרה מאפיין מדינת עולם שלישי בה נכתבים החוקים בדיעבד כדי להלבין את את פשעיהן".

חברת הכנסת תמר זנדברג הגיבה לתמיכת כולנו בחוק ואמרה כי "מה שקרה עכשיו במליאת הכנסת זה פשוט בדיחה, איזו התקפלות. כחלון הסכים להתקפל ולתמוך בחוק ההסדרה תמורת הצהרה שזה לא פוגע בשלטון החוק". לדבריה, "מה שעשתה עכשיו מליאת הכנסת הוא לחוקק שלגנוב זה מותר. זה לא יהפוך את זה לחוקי וזה לא יהפוך את זה לפחות פוגע בשלטון החוק".

יו"ר מרצ זהבה גלאון הוסיפה: "ממשלה של גנבים. מעבירים את החוק שמכשיר גזל. מפלגת כולנו נתנה היום הכשר לסטירת לחי ומשחקים פוליטיים נמוכים ומלוכלכים, ואיפשרה חלקלקות בלתי נסלחת מול בג"ץ".

מוקדם יותר היום הסירה האופוזיציה את כל הצעות החוק הפרטיות כדי לזרז את ההצבעה על החוק, שנדחתה מוקדם יותר הבוקר לסוף סדר היום לאחר שלא היה ברור אם גויס רוב בקואליציה כדי להעבירו. בתום הפגישה עם נתניהו כינס כחלון את סיעתו יחד עם יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, בסופה אמר ביטן כי "יהיה רוב לחוק". יו"ר הקואליציה אמר בצהריים כי החוק יעבור היום בקריאה טרומית, אך לא יקודם הלאה כי לדבריו "יש פתרון אחר", אך לא פירט.

בנט ושקד במליאה
בנט ושקד במליאהצילום: אוליבייה פיטוסי

הבוקר התלבט יו"ר הקואליציה ביטן אם להעלות את החוק להצבעה במליאת הכנסת בשל החשש שלא יצליח לגייס רוב למהלך. זאת, מכיוון שלא היה ברור אם חברי סיעת כולנו ייעדרו מההצבעה, ובשל סירובם של שלושה מחברי יהדות התורה לתמוך בהצבעה. השר בני בגין מהליכוד כבר הודיע שיצביע נגד ההצעה חרף המשמעת הקואליציונית.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט וחברת המפלגה איילת שקד הבהירו הבוקר כי אם ההצבעה לא תתקיים היום, חברי הבית היהודי לא יתמכו בהצעות חוק של הקואליציה במליאה בתקופה הקרובה. לפי מקורות במפלגה, "בנט נחוש ללכת עד הסוף. אחרי שנה של גרירת רגליים, אין דרך אחרת להציל אלפי בתים ביהודה ושומרון".

ביטן הציע לבנט הבוקר לדחות את ההצבעה על הצעת החוק, אך זה סירב ואמר כי אין סיבה שהיא לא תעלה לדיון היום. עוד אמר בנט לביטן כי הצעת החוק עברה את ועדת השרים לחקיקה פה אחד, ולכן אין סיבה שכל הקואליציה לא תתמוך בהצעה כפי שהוא תומך בכל הצעות החוק של יתר מפלגות הקואליציה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ