ריבלין מצטרף למאבק נגד קריאת אתר הנצחה בשער הגיא על שם גנדי

ותיקי הפלמ"ח רתמו את נשיא המדינה למאבקם בקריאת אתר ההנצחה על שמו של רחבעם זאבי, אשר כלל לא לחם במקום. ריבלין: לא נגד גנדי, אלא למען הנצחה של כולם

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עופר אדרת
עופר אדרת

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הביע ביום חמישי תמיכה במאבק ותיקי הפלמ"ח נגד קריאת אתר ההנצחה בשער הגיא על שמו של רחבעם זאבי (גנדי). עם זאת, הנשיא הדגיש כי תמיכתו אינה מהווה התנגדות עקרונית להנצחתו של גנדי, אלא תמיכה ברצון להנציח באתר את כל הלוחמים שהשתתפו בפריצת הדרך לירושלים "מבלי להתמקד בלוחם אחד", כדבריו.

ותיקי הפלמ"ח באו בשבוע שעבר לבית הנשיא בניסיון לגייסו למאבקם בהחלטת הממשלה לקרוא את אתר ההנצחה שמוקם בימים אלה בשער הגיא על שמו של האלוף והשר לשעבר זאבי, אשר נרצח לפני 15 שנה. טענתם העיקרית היא שגנדי כלל לא השתתף בקרבות שניהלה בגזרה חטיבת הראל במלחמת העצמאות, ולכן מן הראוי לקרוא את האתר על שם החטיבה ולא על שמו.

מימין: חיים גורי, אליהו סלע, רפי איתן, הנשיא ריבלין, אלונה מכבי, עמוס חורב, צביקה זמיר ושייקה גביש, בחמישי
מימין: חיים גורי, אליהו סלע, רפי איתן, הנשיא ריבלין, אלונה מכבי, עמוס חורב, צביקה זמיר ושייקה גביש, בחמישיצילום: מטה המאבק להנצחת

בפגישה נכחו השר לשעבר רפי איתן, האלופים במיל' שייקה גביש, צביקה זמיר ועמוס חורב, המשורר חיים גורי, קצין המבצעים של חטיבת הראל סא"ל במיל' אליהו סלע (רעננה) ונציגת המשפחות השכולות אלונה מכבי, שאביה נהרג באפריל 1948 בשער הגיא.

ותיקי הפלמ"ח הדגישו בדבריהם, כי אינם שותפים למאבק של קבוצות אחרות נגד הנצחתו של גנדי בעקבות תחקיר "עובדה", בו הוצגו טענות לפיהן תקף מינית נשים והיה בקשרים מפוקפקים עם עבריינים.

"אין לנו דבר נגד גנדי - לחמנו איתו במקומות אחרים כתף אל כתף. אנחנו מבקשים להנציח את המשימה כולה, את מלווי השיירות כולם" - נכתב בהודעה לעיתונות שהפיצה הקבוצה לאחר הפגישה. גביש הוסיף: "המאבק שלנו הוא לא אישי נגד גנדי אלא למען ההיסטוריה האמיתית של מדינת ישראל. מדובר בקרב החשוב ביותר במלחמת העצמאות, אשר בו נפלו מאות חללים".

הנשיא, מצדו, הדגיש אף הוא כי אינו פועל נגד הנצחתו של זאבי. ״אני מבין לחלוטין את הצורך להנציח את מבקיעי הדרך כולם מבלי להתמקד בלוחם אחד. הפגישה שלי אתכם היא מפגש עם המבקשים את ההנצחה של מבקיעי הדרך ולא חלילה מפגש שיש בו התנגדות להנצחתו של מישהו אחר", אמר הנשיא. "אני בטוח שגם גנדי עצמו היה רואה בהנצחתם של פורצי הדרך חשיבות גדולה בפני עצמה", הוסיף. הנשיא סיכם ואמר, כי הממשלה צריכה "לתת את דעתה לדברים", וכי יבקש זאת מראש הממשלה נתניהו.

את ההחלטה להנציח את גנדי בשער הגיא קיבלה הממשלה ב–2011. "באתר יתקיימו פעילויות חינוכיות, תיירותיות ותרבויות בתחומי ידיעת הארץ ומורשת המקום, ובמסגרתן יונצחו בו זכרו של השר רחבעם זאבי", נכתב בה. המועצה הציבורית להנצחת זכרו ופועלו של זאבי, שפועלת מתוך משרד ראש הממשלה, מגבשת בימים אלה את התכנים שייכללו באתר, שצפוי להיפתח למבקרים בתוך כשנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ