חיים לוינסון
חיים לוינסון

הסערה בבית היהודי בעקבות טענות להטרדה מינית מצד ח"כ במפלגה לא דועכת. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מאשים את חגית מוריה-גיבור, חברת המפלגה האוספת עדויות נגד חבר הכנסת המכהן והביאה לחשיפת הפרשה בתקשורת, כי היא פועלת בצורה "פופוליסטית וחסרת אחריות כדי לקבל ראיונות אוהבים ברדיו ולהצטייר כלוחמת נשים".

שלשום פרסמה מוריה-גיבור פוסט בקבוצה של פמיניסטיות דתיות בפייסבוק בו כתבה כי יחד עם אנשים נוספים היא מגבשת עדויות נגד ח"כ מכהן ש"תקף ותוקף נשים כבר שנים". מוריה-גיבור קראה לנשים שנפגעו או שיודעות על פגיעה כזו לפנות אליה ולספר את סיפורן והבטיחה סודיות גמורה. בעקבות כך, פרסמה אתמול מפלגת הבית היהודי הודעה שלפיה "הח"כ הנדון מכחיש את הדברים". לפי ההודעה, יו"ר המפלגה ושר החינוך נפתלי בנט קורא לכל מי שחשה פגיעה להגיש תלונה במשטרה.

ח"כ סמוטריץ' בקדומים, בחודש שעבר
ח"כ סמוטריץ' בקדומים, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

פרסום הפרשה בכלי התקשורת עורר תגובות רבות בקרב חברי המפלגה והפעילים בה. בקבוצה של פעילי המפלגה בוואטסאפ, התכתשו ח"כ סמוטריץ' ומוריה-גיבור, כאשר סמוטריץ' כתב לה כי "מבירור שעשיתי עולה שבימים האחרונים החלה להתקיים בדיקה מקצועית ודיסקרטית של גורמים חשובים ומקצועיים בפרשה והפרסום שלך טרפד אותם. קיבלת את החומר שלא על מנת לפרסם, ואת - בחוסר אחריות, בלי להתייעץ ולתאם עם אף אחד מהמעורבים שכאמור טיפלו בעניין ברגישות ובאחריות - פרסמת את הדברים ובכך גרמת נזק אדיר".

לדברי סמוטריץ', בפרסום הפוסט סיכלה מוריה-גיבור את האפשרות לטפל בפרשה בתוך שורות המפלגה וכן פגעה בחמשת חברי הכנסת של המפלגה שאינם קשורים לעניין. "מרגע שהדברים פורסמו כל המעורבים מתקשים הרבה יותר לשתף פעולה עם הבדיקה", כתב. "גרמת נזק אדיר לעוד חמישה חברי כנסת, חבריהם ובני משפחותיהם, שהסתובבו כל היום כאשר עננה על ראשם כי אולי זה הם. ויש עוד כמה נזקים שאני לא רוצה לפרט".

לאחר מכן עבר סמוטריץ' לתקוף את הפעילה באופן אישי, כשכתב כי "לא ברור לי אם עשית את זה לשם שמים או כדי לקבל כמה ראיונות אוהדים ברדיו ולהצטייר כלוחמת נשים, מה שבטוח הוא שגרמת נזק לאינטרס שאותו רצית כביכול לקדם כך שממש לא מגיעות לך מחיאות כפיים. כמובן להדגיש שעצם הטיפול בעניין הוא חשוב וקריטי אבל לא בדרך הפופוליסטית וחסרת האחריות שבה בחרת לעשות את זה תוך גרימת נזק".

הפוסט שפרסמה מוריה-גיבור בפייסבוק:

מוריה-גיבור השיבה לו ופירטה מעט מאחורי הקלעים על הנעשה בבית היהודי. "חזור בך. על סמך מה אתה מאשים אותי?", כתבה. "אני זו שקיבלתי את העדויות כבר לפני שנתיים. פניתי לשני חברי כנסת וידיהם היו כבולות. לאחרונה הגיעו סיפורים נוספים. פנה אליי שבוע שעבר עיתונאי מגזרי שרצה להשתמש בעדויות ולפרסם אותן. אמרתי שלדעתי הן לא תסכמנה לדבר, ויחד החלטנו שאפרסם פוסט המבקש מעוד מתלוננות להגיע אליי. במקביל פנה העיתונאי לרב אליהו וזה החליט לדבר עם הח"כ ועם עוד רבנים ולדרוש את התפטרותו. אבל הם ירדו מזה".

לדברי מוריה-גיבור, הפוסט שכתבה נועד להגיע למתלוננות שיסכימו לדבר מול פורום תקנה מכיוון שעד כה הן חששו לעשות זאת, ולא על מנת לקנות לעצמה פרסום בתקשורת. "בעקבות הפוסט, פנו המון עיתונאים ואת רובם סיננתי", כתבה. "התראיינתי כדי להגיע לעוד מתלוננות תוך שמירה על כבודו של הבית היהודי. אני מרגישה נבגדת ופגועה מתגובתך ותגובת אחרים פה... איך אפשר להמשיך להתנהל בצדקנות כשבמשך שנים כולם שומעים שמועות על מקרים וטומנים את הראש בחול? אני רוצה את הבית שלי נקי! והבית היהודי הוא הבית שלי ואני תוהה שוב אם שלך". 

לאחר חילופי הדברים הסוערים, התנצלה גיבור בפני חברי הכנסת שהזכירה כי פנתה אליהם וכתבה: "מצטערת ששירבבתי את שמם. לא היה בידיהם מספיק מידע לעשות דבר ושלא ישתמע מכך שידעו ושתקו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ