הכנסת אישרה טרומית את החוק להפקעת אדמות פרטיות של פלסטינים

בנוסחו החדש החוק אינו כולל סעיף המחיל אותו רטרואקטיבית על המאחז עמונה ועל מאחזים נוספים שבג"ץ פסק כי יש לפנות. 60 ח"כים הצביעו בעד, 49 התנגדו

חיים לוינסון
יותם ברגר
רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו, בני בגין ובנט במליאת הכנסת
נתניהו, בני בגין ובנט במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי
חיים לוינסון
יותם ברגר
רויטרס

מליאת הכנסת הצביעה הערב (שני) בעד החוק להפקעת קרקעות פרטיות מפלסטינים בנוסחו המתוקן, ללא הסעיף המבטל רטרואקטיבית פסיקות בג"ץ בנוגע לפינוי מאחזים. 60 חברי כנסת הצביעו בעד החוק ו-49 התנגדו, בהם ח"כ בני בגין.

הדיון היה סוער. חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) הוצאה החוצה. חה"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר כי החוק יוצר מציאות של "ריבונות דה פקטו ביהודה ושומרון". "הטרור המשפטי של עמותות השמאל נגד התיישבות הגיע לקצו. החרב החדה המונפת מעל בתים ביהודה ושומרון הולכת ומתאדה", אמר סמוטריץ' והוסיף: "אני מצפה מבג"ץ... לגלות ענווה ולגלות חמלה וביום שהחוק יעבור בשלוש קריאות לבטל את פסקי הדין מיוזמתם".

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג השיב לסמוטריץ': "זו לא ציונות, זו התאבדות לאומית. זה החוק להקמת המדינה הדו-לאומית. ואני אומר לכל מי שמתקרנף כאן מלהגיד את האמת: אתם יודעים שזה מסכן את מפקדי צה"ל, יודעים שזה מסכן את אופיה של המדינה. החוק הזה יום שחור לכנסת".

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, אמר בתגובה לאישור החוק כי "היו כאלה שהגדירו (את החוק) כצעד לכיוון סיפוח של הגדה המערבית (שעשוי להיות בעל) השלכות ארוכות טווח על ישראל, ולפגוע קשות בסיכוי לשלום ערבי-ישראלי".

ח"כ יצחק הרצוג קורע את נוסח הצעת החוק להפקעת קרקעות, במליאת הכנסת הערב
ח"כ יצחק הרצוג קורע את נוסח הצעת החוק להפקעת קרקעות, במליאת הכנסת הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

נוסח החדש שהוסכם על סיעות הקואליציה אינו כולל את הסעיף הרטרואקטיבי שנועד להחיל את החוק גם על המאחז עמונה, ובכך להפוך את פסק הדין של בג"ץ, סעיף אשר אושר בקריאה הקודמת. 

בצהריים נערך אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון של ראשי מפלגות הקואליציה. בדיון ביקש ראש הממשלה לקדם את בקשת הדחייה מבג"ץ של 30 יום בפינוי עמונה, כדי לסיים להכין את המבנים החלופיים בחלקת נכסי הנפקדים הסמוכה למאחז. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר כי אי אפשר להגיש בקשה כזו כל עוד החוק קיים בכנסת בנוסח המבטל את פסק הדין בעמונה.

ח"כ סמוטריץ', במליאת הכנסת הערב
ח"כ סמוטריץ', במליאת הכנסת הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי הנוסח העדכני של החוק, המדינה תפקיע את זכות השימוש בקרקע הפלסטינית הפרטית ולא את עצם הבעלות עליה. שינוי נוסף קובע שהחוק יחול רק על התנחלויות שהיתה מעורבות ממשלתית בהקמתן, כמו המאחז עמונה, הליך שיקנה למתנחלים המתגוררים בהם את חזקת תום הלב. פלסטינים שיוכיחו את בעלותם על הקרקעות הפרטיות יזכו, על פי החוק, בפיצוי כספי מוגדל.

בשבוע שעבר, בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, הזהירו ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ליברמן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי אישור החוק עלול להביא לפתיחת חקירה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג נגד בכירי ממשלת ישראל.

תושבי עמונה פרסמו הערב הודעה ובה שבו והבהירו שהם מתנגדים למתווה, שאמור לאפשר את העתקת המאחז לחלקות צפונית למיקומו הנוכחי במקביל לחקיקת חוק הסדרה שלא יכשיר את המאחז בדיעבד. "לו היו נפתלי בנט ובנימין נתניהו מתעקשים ודורשים ממפלגת כולנו לכבד את הדרישה הבסיסית ולשמור על המשמעת הקואליציונית, אזי עמונה היתה נשארת על המפה. העובדה שהדרישה הזו לא הועלתה על ידי ראש הממשלה ושר החינוך מתסכלת ויש בה כדי להרוס חיים", נכתב בהודעה.

תושבי עמונה האשימו את ראש הממשלה ושר החינוך כי "התקפלו מול איום פוליטי קטנוני", ושבו והדגישו שהם "דוחים בשתי ידיים את הפתרון המדומה של נכסי נפקדים". בהודעה קראו התושבים "לכל אוהבי ארץ ישראל" שהיו לצדם עד היום להצטרף אליהם. הם קראו לתומכיהם "להיות כאן יחד איתנו עד לתיקון החוק, או חלילה ביום פקודה כדי להביע מחאה עממית רחבה נגד הכוונה להרוס יישוב יהודי ולעשות טרנספר למשפחותיו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ