שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ברק רביד
ברק רביד
נתניהו בישיבת הממשלה, היום
נתניהו בישיבת הממשלה, היוםצילום: ABIR SULTAN/אי־אף־פי
ברק רביד
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) בישיבת הממשלה כי יש לאפשר לראש הממשלה ולשרים לבצע יותר מינויים פוליטיים במשרדי הממשלה השונים בדומה לשיטה הנהוגה בארה"ב, וזאת כדי להבטיח שהפקידות המקצועית תמלא את מדיניות הממשלה.

"אצל טראמפ יש 4,000 מינויים שהם משרות אמון", אמר נתניהו בישיבה לפי אחד השרים שנכח בחדר. "אצלנו צריכים להיות כמה מאות מינויים שלא צריך עבורם מכרז. מה שבטוח זה שאצל טראמפ, הפקידים ימלאו את המדיניות שלו. גם אצלנו אנחנו צריכים להיות מסוגלים לשלוט".

נתניהו אמר את הדברים במהלך דיון סביב מינוי המשנים ליועץ המשפטי לממשלה והוויכוח שהתפתח בשאלה אם כהונתם של המשנים צריכה להיות של שש או של שמונה שנים. כמו במקרים קודמים בשנים האחרונות, הדיון הפך להיות על מעמדה של הפקידות המקצועית במשרדי הממשלה.

השרים גלעד ארדן, יובל שטייניץ ואריה דרעי התלוננו כל אחד בתורו על כך שהם מתקשים למנות ולפטר פקידים בכירים במשרדים שעליהם הם אמונים בשל הצורך להקים ועדות איתור למינויים בכירים. נתניהו הלין גם הוא על כך ואמר כי הזיכרון הארגוני של הפקידות המקצועית צריך להיות בדרגים הזוטרים, כאשר בדרגים הבכירים צריכים השרים להיות מסוגלים למנות את אנשי אמונם ללא מכרזים. "לא נותנים לנהל את המדינה", אמר נתניהו. "עובדה שלא ממנים רמטכ"ל על ידי ועדת איתור ולא ממנים מפכ"ל משטרה בוועדת איתור. במשטרה ובצבא זה עובד נכון".

בסיום הישיבה הודיע נתניהו על הקמת ועדה בראשות מקורבו שר התיירות יריב לוין ושרת המשפטים איילת שקד שתציג לממשלה הצעה לשינוי ועדות האיתור למינויים בכירים במשרדי הממשלה. בוועדה יהיו חברים גם השרים אריה דרעי ויואב גלנט.  

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) מסרה: "למרבה הצער מזמן הבנו שטראמפ הפך בעבור נתניהו דמות לחיקוי. נתניהו מחקה את הבוטות של טראמפ, את המחויבות הצולעת של טראמפ לעובדות, שנאתו לזרים, איבתו לעיתונאים ועכשיו הוא רוצה לחקות גם את המינויים הפוליטיים המופרזים שלו... בשירות הציבורי, במדינה מתוקנת, אמורים לעבוד אך ורק מי שטובתנו לנגד עיניהם ולא אלו שמחכים להוראות מראש הממשלה ושליחיו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ