נתניהו ובנט הציעו מתווה חדש לפינוי מוסכם מעמונה: מספר הקרוואנים על ההר יוכפל

לפי המתווה, מספר הקרוואנים על החלקה הסמוכה למאחז יעלה מ-12 ל-24 ו"ייעשו מאמצים נוספים להעלאת מספר התושבים שיישארו על ההר". הבוקר יקיימו תושבי המאחז הצבעה על המתווה

יותם ברגר
יותם ברגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תושבי עמונה במאחז, הבוקר
תושבי עמונה במאחז, הבוקרצילום: MENAHEM KAHANA/אי־אף־פי
יותם ברגר
יותם ברגר

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט הציעו הלילה (ראשון) לנציגי המתנחלים מתווה חדש לפינוי עמונה במטרה למנוע פינוי בכוח של המאחז הבלתי חוקי. על פי ההסכם המוצע, יוכפל מספר הקרוואנים על החלקה הסמוכה מ-12 ל-24 וייעשו "מאמצים נוספים להעלאת מספר התושבים שיישארו על ההר", כך לפי גורם שהשתתף בפגישה. גורמים המעורים בפרטים הוסיפו כי הבוקר מקיימים מתנחלי עמונה הצבעה על המתווה החדש.

במהלך הלילה נערכו כמה פגישות לגיבוש המתווה בהשתתפות נתניהו, בנט, ראש לשכת ראש הממשלה יואב הורביץ ונציגי המתנחלים, בהם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן. הבוקר מצוים במאחז מאות צעירים שהגיעו אליו לאחר דחיית המתווה הקודם במטרה להתנגד באלימות לפינוי המשפחות.

נערכים לפינוי בעמונה, הבוקר
נערכים לפינוי בעמונה, הבוקרצילום: MENAHEM KAHANA/אי־אף־פי

אם יסכימו מתנחלי עמונה, הקמת 24 הקראוונים תתבצע על חלקה 38 הסמוכה למאחז - קרקע נטושה שתוגדר "נכסי נפקדים". עם זאת, ארגון "יש דין" הודיע למינהל האזרחי כי בימים האחרונים יצר קשר עם פלסטיני הטוען לבעלות על חלקה 38, ולכן בקרוב צפויה להיות מוגשת התנגדות להכרזה על החלקה כעל קרקע נטושה. אם יתברר כי טענתו של הפלסטיני נכונה, הדבר יקשה ואף יסכל את האפשרות להכריז על הקרקע כנכסי נפקדים ולהעתיק אליה את מתנחלי המאחז.

מתווה בנט הקודם, שהתבסס על בניית 12 מבנים בחלקה 38 הסמוכה, נדחה על ידי מתנחלי המאחז מכיוון שחששו שיעמוד בפני קשיים משפטיים. לצורך המתווה, אישר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביצוע הליך משפטי מורכב של "פירוק-שיתוף" על חלקות נוספות על אותה הגבעה שיאפשרו את העתקת בתי המאחז לקרקעות נטושות סמוכות שמוגדרות נכסי נפקדים. הממשלה דרשה ממתנחלי עמונה לחתום על התחייבות כתובה לאפשר פינוי שקט ולא אלים של המאחז הבלתי חוקי בתמורה ליישום המתווה שאותו אישר מנדלבליט.

אתמול פרסם נתניהו סרטון ובו פנה למתנחלים בעמונה וביקש מהם שלא לנקוט באלימות נגד החיילים והשוטרים שיגיעו לפנותם. מתנחלי המאחז הגיבו וכתבו: "בידך למנוע את החורבן ולהציל את עמונה - ומנגד, אם חלילה תיכשל נעמוד כאן עם אלפים נוספים ונוביל מחאה עממית, דמוקרטית ובלתי אלימה. עדיין לא מאוחר מדי לעצור את הטירוף הזה", לשון ההודעה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ