ח"כ באסל גטאס מחוץ למשרדי להב 433, שלשום
ח"כ באסל גטאס מחוץ למשרדי להב 433, שלשוםצילום: ניר קידר

ח"כ באסל גטאס הודיע הבוקר (חמישי) ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי הוא מסכים להסרת חסינותו בעניין חקירת פרשת הברחת הטלפונים בלבד. ההחלטה התקבלה בתום התייעצות משפטית שהתקיימה אתמול בלילה, בהשתתפות כמה עורכי דין ובכירים בבל"ד, מפלגתו של חבר הכנסת.

האפשרות שגטאס יסכים להסרת החסינות נידונה אתמול בישיבת ועדת הכנסת, שהצביעה פה אחד על הסרת חסינותו. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, ציין כי הגורם היחיד שמוסמך לאשר את הסרת החסינות הוא היועץ המשפטי לממשלה ולא חבר הכנסת החשוד. גם אם גטאס יגיש בקשה כזאת בעצמו, מליאת הכנסת תצטרך להתכנס לדיון מיוחד – שם ככל הנראה יסתפקו בהקראת הצהרתו.

הצבעת הוועדה אתמול טעונה אישור במליאת הכנסת. המליאה תתכנס היום בכל מקרה, מחשש שגטאס ימשוך את הסכמתו ברגע האחרון וישבש את היכולת לעצור אותו היום, אם יהיה צורך בכך. התכנסות המליאה תבטיח שחסינות חבר הכנסת תוסר כבר היום.

גטאס הדגיש כי מדובר בצעד חריג שהיועץ המשפטי לממשלה "מעולם לא שש לעשות נגד ח"כ מכהן, גם בחמורות שבפרשות בהן חברי כנסת נחקרו ואף הורשעו". גטאס הוסיף כי "אין כל ספק שצעד קיצוני זה, תזמונו ואופיו, תואמים לגלי הקול המתלהמים של חברי ועדת הכנסת (שספק אם עיינו בבקשה), דבר המעלה חשש כבד לאיפה ואיפה בשיקול דעתו של היועמ"ש... זאת על אף שהתייצבתי לחקירה ועניתי על כל השאלות של החוקרים ולאחר שהודעתי בבירור שאענה לכל פעולת חקירה חוקית ככל שיידרש ובכל עת".

בכנסת תהו אתמול כיצד יתנהלו ההצבעות עם חבר כנסת עצור, במידה והדבר אכן יקרה. גטאס אינו נאשם ולא הורשע בדבר עד כה, אבל גם האפשרות שיעצר עשויה לפגוע ביחסי הכוחות בכנסת ולהקשות על תפקוד הרשימה המשותפת והאופוזיציה כולה. "האם הסרת החסינות של גטאס מספקת, או שנדרש הליך שיפסול את חברותו בכנסת וישאיר את הייצוג לרשימה שלו?", שאל ח"כ רועי פולקמן (כולנו). היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, השיב לו כי "גטאס הוא ח"כ לכל דבר ועניין. הוא אינו מושעה מהכנסת". ואולם לפי שעה לא ברור אם המשטרה תוכל למנוע ממנו השתתפות בהצבעות במליאה ובוועדות אם יהיה נתון במעצר באותה העת.

גטאס נחקר שלשום במשרדי יחידת להב 433 בחשד שהבריח טלפונים סלולריים לאסירים ביטחוניים. הוא נחקר במשך כארבע שעות, באישור היועץ המשפטי לממשלה, לאחר ש-12 טלפונים ניידים אותרו בידי אסירים ביטחוניים שאותם ביקר בכלא קציעות. החיפוש נערך בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל לפני כמה ימים באגף מודיעין בשירות בתי הסוהר. שוטרים הגיעו על מנת לעכב לחקירה את גטאס בצאתו מהמתקן, אך הוא סירב להישמע להם.

בספטמבר האחרון עיכבה המשטרה 13 פעילי בל"ד החשודים בעבירות כספים. עד כה נעצרו 30 חשודים, בהם אנשי שטח וסניפים, במסגרת החקירה נגד בכירי המפלגה בחשד להעברת מיליוני שקלים לקופת המפלגה שלא כחוק. חברי הכנסת של המפלגה לא נחקרו בפרשה. בבל"ד מסרו בתגובה כי "מדובר בהמשך הרדיפה הפוליטית של המפלגה", וקראו לשחרר את העצורים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ