השרים דחו את החוק האוסר על ח"כים לקבל תרומות מלוביסטים

בראש הוועדה שדחתה את החוק עומדת השרה שקד, שקידמה בעבר הצעה המיטיבה עם שתדלן שתרם לה. יוזם החוק ח"כ רוזנטל תקף את שקד: "מוכרת את טובת הציבור בנזיד עדשים"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

חברי ועדת השרים לחקיקה החליטו היום (ראשון) שלא לתמוך בהצעה לאסור על חברי כנסת לקבל תרומות משתדלנים (לוביסטים) לצורך בחירות מקדימות. ההחלטה התקבלה פה אחד. בראש הוועדה עומדת שרת המשפטים איילת שקד, ש"הארץ" חשף בספטמבר האחרון כי פעלה לטובת שתדלן שתרם למסע הבחירות המקדימות שלה.

בעקבות החלטת הוועדה תקף יוזם החוק, מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) את שקד. "היום, במהלך הדיון שנמשך 90 שניות על הצעת החוק שלי, טענה שקד ש'אין הגיון בחוק'", כתב בעמוד הפייסבוק שלו והזכיר את הפרסום ב"הארץ". "בזמן המועט שהוקדש לדיון היא לא הספיקה לספר לשרים שהיא עצמה קיבלה תרומה מלוביסט ופעלה לקדם אינטרסים של לקוח שלו. איילת שקד מוכרת את טובת הציבור בנזיד עדשים והתנגדותה לחוק היא התרומה שלה להשחתת המערכת הפוליטית".

תקנות האתיקה של הכנסת אוסרות לקבל כל תמורה משתדלנים, לרבות מתנה אישית לאירוע משפחתי. "עצם נתינת מתנה לחבר כנסת על ידי בעל עניין (כדוגמת שתדלן) יכול שיהיה בה משום ביטוי לציפייה עתידית לקבלת טובת הנאה", קבעה ועדת האתיקה. אולם סוגיית התרומות של שתדלנים לבחירות מקדימות לא נדונה בוועדת האתיקה, ולכן גם לא נאסרה. רוזנטל הסביר כי "הלוביסט לא מחלק סתם כסף. גם אם הדבר לא נאמר במפורש, באופן טבעי התרומה תקל עליו לדרוש מאותו פוליטיקאי טובה בעתיד".

רוזנטל הגיש את ההצעה בעקבות הפרסום ב"הארץ", שלפיו שקד קידמה בכנסת הקודמת הצעת חוק המשרתת את ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל - זאת אף שהשתדלן של הארגון, השר לשעבר אברהם פורז, תרם לה עשרת אלפים שקלים בבחירות המקדימות ב-2015.

שקד ופורז טענו שניהם כי אין קשר בין התרומה לבין קידום ההצעה. "אני חבר של אבא שלה", מסר פורז בתגובה לפרסום. "אין קשר בין התרומה להצעת החוק, אפשר לקשר בין כל דבר לכל דבר. היא קידמה את הצעת החוק עוד לפני שהיו פריימריז. הסברתי לה שזו הצעה נכונה, היא השתכנעה וזה מה שהיא עשתה". מלשכת שקד נמסר כי "השרה שקד קידמה את התיקון המדובר, לאחר שהשתכנעה כי מדובר בתיקון חקיקה נכון. עו"ד פורז חבר אישי של הוריה של השרה שקד, ומשכך ביקש לתרום בעת התמודדותה בפריימריז האחרונים בבית היהודי. השרה בדקה את הסוגיה עם הייעוץ המשפטי לכנסת ומעולם לא נקבע איסור על ידי ועדת האתיקה על קבלת טובת הנאה משתדלן בכל הקשור לתרומה לטובת התמודדות בפריימריז". גם אתמול, לקראת הדיון בחוק בוועדה שבראשה היא עומדת, מסרה שקד: "על פי החוק הקיים היום ניתן לקבל תרומה בזמן בחירות מכל אדם בסכום קצוב, כאשר שם התורם וסכום התרומה שקופים לציבור". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ