הערכה בכנסת: ליוזמה לצירוף איש דת לוועדות לאישור הפלות אין סיכוי לעבור

מחר יתקיים דיון בעניין בוועדה לקידום מעמד האישה. חברי הכנסת גליק וחאג' יחיא הבהירו כי על אף תמיכתם, לא הוגשה הצעת חוק בנושא

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט של אגודת אפרת מול הכניסה לבית הרופאים בתל אביב, 2012
יהונתן ליס

בכנסת מעריכים כי לא יימצא רוב ליוזמה לצרף רב או קאדי לוועדות לאישור הפלות. ח"כ יהודה גליק (הליכוד) צפוי להוביל מחר (שני) דיון בנושא בוועדה לקידום מעמד האישה, אך איש מבין חברי הכנסת לא הניח עד כה הצעת חוק בנושא. 

ח"כ גליק הגיב לפרסומים בימים האחרונים אודות הצעת חוק המתגבשת בנושא, ואמר כי הוא בסך הכל נעתר לסייע לעמיתו, ח"כ עבד אל-חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת), להעלות את הנושא על סדר היום. "פנה אלי חאג' יחיא וביקש ממני להצטרף לבקשה לקיים את הדיון בנושא, ובזה הסתיימה הפעילות שלי", הבהיר גליק. לדבריו, "תמכתי בזה שיתקיים דיון. אני לא יודע על הצעת חוק ולא הצטרפתי לשום הצעת חוק. אני רחוק מלהיות שם". גם חאג' יחיא הבהיר שאף שהוא תומך בצירוף קאדי לדיוני הוועדות, הוא לא פעל עד כה כדי להפוך את היוזמה להצעת חוק.

לדברי גליק ל"הארץ", הדיון בנושא חשוב מפני שהוא יסייע בטילטול המערכת ובבחינה מחדש של פעילות הוועדות להפסקת היריון, לאחר שמשרד הבריאות לא פרסם דו"חות בעניין מאז 1991. "כיום, 99% מהפונות לוועדה מקבלות אישור לבצע הפלה. בשביל מה צריך ועדה אם כל מי שפונה מקבלת אישור? הפלות רבות נעשות היום במסלול עוקף ועדה על ידי גורמים פרטיים".

גליק הוסיף כי "בנושא הזה יש התנגשות ערכים: מצד אחד, ערך של חופש האישה לעשות בגופה כרצונה. מול זה ניצב ערך החיים. יש הרבה דיסאינפורמציה לגבי עמדת ההלכה והדת המוסלמית בנוגע להפלות. מבחינת האיסלאם, עד היום ה-120 להיריון מותר לבצע הפלה. גם מבחינת ההלכה, מדובר פחות או יותר על אותה תקופה. זה אומר שאם יש סכנה לבריאות האישה, או חשש למום קשה, אפשר לבצע הפלה. יכול מאוד להיות שיש נשים שלא מפילות כי יש להן מידע מוטעה ואין איש דת שיאמר להן שאין בעיה הלכתית. מצד שני, יש כאלה שעושות הפלה ואין גורם שמציע להן לפתור את הבעיה בכיוון אחר, אם זאת בעיה סוציאלית. בציבור היהודי יש את אגודת אפרת שמספקת מידע בנושא. אני לא יודע אם יש דבר מקביל ברחוב המוסלמי".

ח"כ חאג' יחיא מעריך שסיכוייה של הצעת חוק בנושא אינם גבוהים. "אני לא רוצה להעלות עוד הצעת חוק רק בשביל שיפילו אותה. אני רוצה להציף את העניין בוועדה. את האפשרות לקדם חוק אבדוק אחר כך. אני רוצה שותפים למהלך מהקואליציה. בלי שותפים כאלה, ועדת השרים לחקיקה לא תקדם את החוק. בוועדה דנים לגופו של איש ולא לגופו של חוק". לדבריו, "ההצעה שלי ברורה: אני רוצה שיצורף איש דת כמשקיף וינסה לדבר על לבם של ההורים. לא להפעיל לחץ, אלא להסביר להם".

חאג' יחיא יזם את המהלך לאחר שהתוודע למקרים בהם המליצו על הפלה, אך הילדים נולדו בסופו של דבר ללא מום משמעותי. "על בן אחי אמרו שיש לו מום קשה, והוא סיים לימודי עבודה סוציאלית ועריכת דין", סיפר.

יו"ר הוועדה למעמד האישה, ח"כ עאידה תומא סלימן (הרשימה המשותפת) שצפויה לנהל את דיון הוועדה מחר, הבהירה כי היא מתנגדת למהלך. "אני עצמי לא מסכימה לצורך באיש דת שישב בדיונים ויהיה חלק מהוועדה. אני בעד זכות האישה על גופה ולהחליט בעצמה על כניסה להיריון או סיומו. לא מובן לי למה איש דת צריך להכנס לשיקולים כאלה. בעיניי, קיום הוועדה מלכתחילה היה הצהרה של המדינה על הרצון לשלוט בגוף האשה. במקום לתקן את המצב הזה ולהחזיר לאישה את השליטה על חייה, יש הרוצים לכפות את הדת גם על זה. אישה שעמדת הדת חשובה לה תלך לפי רצונה החופשי ותתייעץ עם איש דת, אבל אני לא חושבת שצריך להעביר לידיו את ההחלטה".

בפנייתם ליו"ר הכנסת כדי לאשר את קיומו של הדיון מחר, הציגו גליק וחאג' יחיא שורה של נתונים: על פי דו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעורי ההפלות בקרב האוכלוסיות שאינן יהודיות עלו בעשור האחרון. יחד עם זאת, שיעור ההפלות באוכלוסייה הכללית רשם ירידה משמעותית ב-30 השנים האחרונות. בקרב הנשים המוסלמיות (6.5 פניות לכל 1,000 נשים), ושל הדרוזיות (7.5 פניות לכל 1,000 נשים), שיעורי הפניות לוועדות להפסקת היריון נמוכים יותר מאלו של היהודיות (9.7 פניות לכל 1,000 נשים), ושל הנוצריות הערביות (11.5). יחד עם זאת, יש עלייה במספר הנשים המוסלמיות, הדרוזיות והערביות הנוצריות שפונות לוועדה בהשוואה לשנת 2004, בעוד בקרב יהודיות נרשמת ירידה. לדברי גליק וחאג' יחיא, הוועדה המיוחדת, המורכבת משני רופאים ועובדת סוציאלית, מאשרת הפלה אם גילה של המבקשת הוא פחות מ-17 או מעל 40, האישה איננה נשואה או שההיריון אינו במסגרת הנשואים או תוצאה של אונס, או במקרים שיש סכנה לחיי האם או הוולד, פגם נפשי או גופני. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ