מת יעקב נאמן, שר המשפטים והאוצר לשעבר

כעורך דין פרטי היה נאמן שותף במשרד עורכי הדין הרצוג-פוקס-נאמן, לצד חיים הרצוג. הוא כיהן כשר האוצר והמשפטים בשתי ממשלות נתניהו

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

שר המשפטים והאוצר לשעבר, פרופ' יעקב נאמן, מת היום (ראשון) בגיל 77. הוא הותיר אחריו אשה ושישה ילדים. הלווייתו תיערך מחר בשעה 12:00 בהר הזיתים. נאמן, פרופ' למשפטים, שימש בשתי קדנציות כשר משפטים – בממשלת נתניהו הראשונה ב-1996 ולאחר מכן בממשלת נתניהו השנייה ב-2009. בין לבין כיהן גם כשר אוצר למשך שנה החל מ-1997 לאחר שנאלץ לעזוב את תפקידו כשר משפטים בשל התיק הפלילי שהתנהל נגדו ושממנו זוכה.

נאמן נולד בתל אביב לבית דתי, התחנך בבית הספר היסודי "התורה" ובמדרשת "נועם". לאחר שירותו הצבאי החל ללמוד משפטים באוניברסיטה העברית, והשלים לימודי תואר שני באוניברסיטת ניו יורק, בה השלים גם דוקטורט בסוף שנות ה-60. הוא היה ממייסדיו של משרד עורכי הדין "הרצוג- פוקס-נאמן", אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים והבולטים בישראל כיום, ושימש בו כשותף בכיר.

את עשייתו הציבורית החל בשנת 1979 אז מונה לכהן כמנכ"ל משרד האוצר, תפקיד אותו מילא במשך שלוש שנים. הוא שב לפוליטיקה 15 שנים לאחר מכן – כשמונה לתפקיד שר המשפטים בממשלת נתניהו הראשונה. שעות לפני מינויו הגיש העיתונאי יואב יצחק עתירה לבית המשפט העליון בה ביקש למנוע את מינויו של נאמן לתפקיד בשל הודעות כוזבות שמסר ומעשים פליליים לכאורה שביצע.

יום לאחר הגשת העתירה, הודיע היועץ המשפטי לממשלה דאז מיכאל בן יאיר כי הוחלט לפתוח בבדיקה בנוגע לאחת הפרשות. כחודשיים לאחר המינוי התפטר נאמן מתפקידו וכתב אישום הוגש נגדו בעבירות של שבועת שקר, עדות שקר ושיבוש מהלכי משפט, בגין התצהיר שהגיש לבג"ץ.

נאמן זוכה מהאישומים שיוחסו לו, ועשר שנים מאוחר יותר האשים בראיון ל"גלובס" כי כתב האישום גובש במטרה להדיחו. "תפרו לי תיק. לא רצו שר משפטים שיעשה קצת שינויים, ואני הרי רציתי, למשל, להביא יועץ משפטי לממשלה שהיה עו"ד בשטח ויודע מה זה לחקור נאשמים", אמר אז נאמן והוסיף: "אל מול השתיקה שלי, בכל תקופת החקירה, הפרקליטות והמשטרה הדליפו לתקשורת את כל התיק. אני כבר לא מדבר על הדיווחים של התקשורת מהמשפט. הכל היה מגמתי ביותר, עד כדי כך שאנשים הופתעו מכך שיצאתי זכאי".

לנאמן היתה במשך השנים ביקורת רבה על אופן התנהלות הפרקליטות בייחוד בהגשת כתבי אישום נגד נבחרי ציבור: "מפרסמים חקירות של אישי ציבור כדי להסוות על מחדלי המשטרה והפרקליטות בפשיעה הרגילה. המשטרה נכשלת בתיקים של אונס, רצח, גניבות, פריצות לבתים, מה שקורה במועדוני הלילה". לדבריו, "המונח הון ושלטון זה המצאה לחפות על המחדלים באכיפת החוק והסדר במדינת ישראל".

חודשיים לאחר שזוכה הוא שב לזירה הפוליטית כשר האוצר, אך גם הפעם כהונתו לא האריכה ימים. "ראש הממשלה ביקש ממני לחזור למשרד המשפטים וסירבתי. אמרתי שאני לא רוצה לראות את האנשים שתפרו לי כתב אישום", סיפר נאמן על חזרתו. "כמה ימים אחר כך הייתי בניו יורק והזעיקו אותי ארצה. זה היה ביום שישי כשהתגלע בין נתניהו לשר האוצר דאז דן מרידור משבר. אז ראש הממשלה אמר לי: 'אני רוצה שתהיה שר האוצר. יש לך רקע מתאים'. אמרתי לו שיעזוב ושהספיק לי. הוא לא ויתר. הוא רצה איש מקצוע שלא קשור לאף מפלגה. אף אחד לא יכול היה לאיים עליי שאם לא אמלא את רצונו לא אבחר בפעם הבאה", הוסיף. למרות זאת שנה לאחר שהחל את כהונתו התפטר נאמן ושב למשרד עורכי הדין, בצל ביקורת על תקציב המדינה שהוכן על ידי המשרד בראשותו ובהיעדר גיבוי מראש הממשלה.

עשור לאחר מכן העלה נתניהו את שמו של נאמן פעם נוספת כמועמד לתפקיד שר: הפעם כמועמד פשרה בעקבות התנגדויות להמשך כהונתו של פרופ' דניאל פרידמן כשר משפטים. ב-2009 שב נאמן לתפקיד וביקש להבהיר כי הוא אינו מחפש לנקום במי שאותם האשים אז ב"תפירת התיק" שהובילה להתפטרותו. "מי שטוען שכעת באתי לנקום במערכת, שיוכיח את זה. יש איסור בתורה 'לא תיקום ולא תיטור'. אני עובר איסור דאורייתא? מי שיגיד דבר כזה אתבע אותו על הוצאת דיבה", אמר בראיון ב-2012.

אחד המהלכים המרכזיים שניסה להוביל בכהונה זו היה פיצול מוסד היועץ המשפטי לממשלה, יוזמה שהשיח בעניינה קיים כבר שנים במערכת המשפטית אך לא הבשילה מעולם למהלך ממשי. "אין בעולם מדינה שיש בה את המצב שיש בישראל. יש פה ניגוד עניינים בולט. אתה גם יועמ"ש וגם מייצג את הממשלה וגם מגיש נגדה תביעות?", טען נאמן.  המתנגדים למהלך טענו כי מדובר למעשה בהחלשה של שלטון החוק ושל מוסד היועץ.

נאמן ביקש לפצל את הפרקליטות לשתי זרועות - פלילית, שתוכפף לתובע כללי, ואזרחית ומנהלית (כולל בג"ץ), שתוכפף ליועץ המשפטי לממשלה. פרקליט המדינה דאז, משה לדור, נעמד על הרגליים האחוריות והפיץ מכתב לעובדי הפרקליטות בו האשים את נאמן בכך שהוא מנסה להעביר בחופזה תוכנית מסוכנת, מבלי שהתקיים דיון מקצועי וציבורי בשאלת הפיצול ומבלי שנבחנו השלכותיו. להתנגדות הצטרף גם היועמ"ש דאז מני מזוז, ולבסוף התכנית לא יצאה אל הפועל, לאחר שראש הממשלה נתניהו החליט שלא לקדמה.  שאיפה אחרת של נאמן שכן זכתה למימוש היתה מינויו של עורך דין מהשוק הפרטי לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, שמונה בתקופת כהונתו.

ביחסים אל מול בג"ץ נתפס נאמן כמי שמחזיק בעמדות שמרניות. בין היתר הוא פעל לקידום הצעת חוק אשר ביקשה לאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ ברוב של 65 ח"כים, ובנאום סיכום הקדנציה שלו קרא לחברי הכנסת להמשיך ולקדם אותה. את שאיפתו לקידום קו שמרני בבית המשפט העליון קידם גם באמצעות "חוק גרוניס" בו תמך, שאפשר לנשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס, השמרן בהשקפותיו, להתמנות לתפקיד גם אם נותרו לו פחות משלוש שנים לסיום הקדנציה. 

הוא עורר ביקורת רבה כשבכנס רבנים ודיינים בנושא דיני ממונות, שנערך בירושלים, אמר כי הוא תומך בהפיכת ההלכה למשפט מחייב בישראל.  "צעד אחר צעד ננחיל לאזרחי ישראל את חוקי התורה ונהפוך את ההלכה למשפט המחייב במדינה... יש להחזיר למדינת ישראל את מורשת האבות, דברי התורה הראשונים והאחרונים שבה יש פתרון מלא לכל השאלות שאנו עוסקים בהם". בעקבות דבריו מסר לאחר מכן נאמן כי לא התכוון לקרוא להחלפת חוקי המדינה בחוקי ההלכה, וכי הוא דיבר על הגברת חשיבותו של המשפט העברי בישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד הערב לנאמן: "אני מבכה את פטירתו של יקירנו ויקיר עם ישראל", מסר נתניהו. "יעקב נאמן היה מבכירי המשפטנים במדינה, חריף שכל ובעל לב יהודי חם. הוא היה בעל עמדות לאומיות מוצקות, ועם זאת תמיד חיפש את דרך הפשרה וההידברות, כפי שעשה כשהוביל את ועדת נאמן שטיפלה ברגישות ובחכמה בנושא הגיור. יעקב התגייס לשירות הציבורי כמנכ"ל משרד האוצר, כשר האוצר וכשר המשפטים. מצאתי בו שותף נפלא לעשייה הציבורית. כשר האוצר הוא הוביל ותמך ברפורמות חשובות, ובראשן פתיחת שוק מטבע החוץ שעשתה מהפכה כבירה בכלכלת ישראל".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין אמר כי "הלך מאתנו חבר ואיש הגות רב מעשה. יעקב היה משפטן מובהק אך גם מחוץ לכתליו של בית המשפט עסק בצרכי ציבור ללא הרף ושלא על מנת לקבל  תמורה. רק לפני שבוע שוחחנו. 'אני זקוק לעצה הטובה שלך', אמרתי. גם ממיטת חוליו הבטיח יעקב שנפגש שוב מיד כשיתחזק. יעקב, חברי לספסל בית הכנסת, גם אלה אשר חלקו על עמדותייך, על החלטותיך, ראו בך תמיד בר פלוגתא ראוי ומעמיק. לכתך מאתנו מותיר חלל עצום בעולמנו".

שרת המשפטים איילת שקד מסרה כי "משרד המשפטים כולו מרכין את ראשו למשמע הבשורה המרה על פטירתו של יעקב נאמן, אדם משכמו ומעלה, שהשכיל לשלב תורה ועשייה, ותמיד היה מוכן לפעול למען המדינה. נאמן לא הסתפק בהצלחתו בשוק הפרטי, ובחר פעם אחר פעם לתרום למדינה בשלל תפקידים חשובים. הוא סימן בדרכו השקטה את היעילות והמקצוענות בשרות הציבורי. נאמן היה משפטן מבריק, שמרן בהשקפתו, והניח יסודות להרבה יוזמות שאנחנו זוכים לקדם היום במשרד. יהי זכרו ברוך".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מסר: "פרופ׳ נאמן שילב בעשייתו רבת השנים בין פרקטיקה, אקדמיה ועשייה ציבורית ענפה, ובכולן היה מופת לחתירה מתמדת למצוינות. תרומתו הרבה לחברה הישראלית ולמערכת המשפט בישראל, והשילוב הייחודי שהביא בכל עשייתו בין ממלכתיות, פשרה והידברות, הם מורשתו, אשר תלווה אותנו עוד שנים רבות".

ממשרד הרצוג-פוקס-נאמן נמסר: "אבל כבד נפל על כולנו עם מותו של אחרון השותפים המייסדים פרופ' יעקב נאמן. יעקב, יחד עם חיים הרצוג ז"ל ומיכאל פוקס ז"ל, ייסד ב-1972 את המשרד שהפך להיות לאחד המפוארים בישראל. יעקב, יחד עם השותפים המייסדים, קבע את יסודות הפירמה והביא לפרסומה בארץ ובעולם. מקצועיות ללא פשרות, דבקות במטרה, שירותיות ומעל הכל אנושיות היו נר לרגליו. אף שיעקב עסק עם שועי עולם תמיד נשאר מנטש אדם שדואג דווקא לחלש ולמי שלא שפר עליו גורלו. איש חסד גדול היה".

יעקב נאמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ