יעקב נאמן, שר המשפטים והאוצר לשעבר, הובא למנוחות

מאות השתתפו בהלווייתו בירושלים של נאמן, שמת אתמול בגיל 77. ריבלין: "היית האור שנשלח ברגעי משבר לראשי המדינה". נתניהו, שצפוי להיחקר היום בחשד לקבלת טובות הנאה, לא נכח

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלווייתו של פרופ' נאמן בבית הכנסת היכל שלמה בירושלים, היום
שרון פולבר

מאות השתתפו היום בצהריים (שני) בהלווייתו של שר המשפטים והאוצר לשעבר, פרופ' יעקב נאמן שמת אתמול בגיל 77, בבית הכנסת היכל שלמה בירושלים. הלוויה יצאה מבית הכנסת להר הזיתים. בין הנוכחים היו הנשיא ראובן ריבלין, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שרת המשפטים איילת שקד, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג והרבנים הראשיים לישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצפוי להיחקר היום בחשד לקבלת טובות הנאה, לא נכח בלוויה בשל בקשת המשפחה, שהעדיפה להימנע מסידורי האבטחה הכרוכים בהגעתו. 

הנשיא ריבלין ספד לנאמן ואמר: "יעקב יקירי, ידיד נפשי. לפני כשבוע שוחחנו. 'אני זקוק לעצה הטובה שלך', אמרתי לך. ואתה ממיטת חולייך, הבטחת שנפגש מיד כשתתחזק. והנה אנחנו עומדים כאן כואבים ומתגעגעים. איש החכמה והתבונה, איש העצה והתושייה, הפיקחות וההקשבה, איננו... גם בחודשים האחרונים כשהיית כבר חלש, הגעת לבית הנשיא, לחוג התנ"ך, עטוף בפשטות יתרה, כאחד האדם ויושב ללמוד מתוך אהבה".

פרופ' יעקב נאמן בכנסת, 2012צילום: אוליבייה פיטוסי

ריבלין הוסיף כי "רק מעטים ידעו כי דלתך הייתה פתוחה לא רק לשועי הארץ, אלא גם לדלת העם. פעמים רבות, אתה היית האור שנשלח ברגעי משבר ומתח, לראשי מדינת ישראל, שריה ויועציה. עוד כשלמדנו יחדיו באוניברסיטה העברית – היית סמל של חריצות, תבונה ופיקחות... לא היית היועץ המשפטי לממשלה, אבל היית מגדולי היועצים המשפטיים למספר רב, אולי הרב ביותר, של ראשי ממשלות, שרים ונשיאים שראו בך כתובת".

הרב הראשי, דוד לאו, ספד גם הוא לנאמן: "הוא למד תורה עם החולים במחלקה הקרדיולוגית, אולי זה דחה את הקץ בכמה ימים, אבל הגזירה היא גזירה. הוא היה חכם, פיקח ובעל תושייה. הרגש שבו לא היה פחות מהשכל שבו. הוא היה נותן בסתר, איש לא ידע את רוחב לבו וטוב לבו. לצד החוכמה היה לו רגש בלתי נדלה והוא תמיד היה קשוב לסבל של אחרים", אמר הרב לאו.

הרב הראשי הספרדי של ירושלים, הרב שלמה עמאר, אמר כי נאמן בלט בנוף המקומי. "הוא היה בעל חוכמה נפלאה ובעל יישוב הדעת שלא רואים. מתינות וסבלנות שלא רואים. רגש מיוחד במינו. את כל זה הוא ניתב בנתיבותיה של התורה הקדושה. תמיד ראו את אהבת התורה האמיתית שהייתה בו, בצניעות. הוא אחז בתורה גם באופן אישי על ידי לימוד תורה ובחשק רב, וגם חיזק בכל מקום את אוהלי התורה. הוא היה איש משפחה שכולו מסור ומושרש עם משפחתו בכל נימי נפשו".

בתו של נאמן, יעל בר שי, נשאה גם היא דברים בטקס: "סוף סוף אתה נח בשלווה וברוגע. מה שונה וזועקת השלווה הזו לעומת מקצב החיים המטורף שלך, חייך שנדמו למירוץ הגיעו לסיומם. כל כך הרבה הספקת אבא ב-77 שנותיך - לגדל עם אמא שישה ילדים ו-32 נכדים. כן, גם את הנכדים גידלת".

בר ישי המשיכה ואמרה: "הקשר שלך איתם ואיתנו היה מיוחד. למרות כל הלחץ בעבודה, בעשייה הציבורית בענייני צדקה ובנסיעות התכופות לחו"ל, מצאת תמיד זמן בשבילנו. אמרת לי פעם שזמן אין אף פעם, זמן מוצאים. הספקת לטייל עם אמא בקירגיזסטן בקיץ האחרון, הספקת בזכות מאמציה של אמא לראות את ספרך עליו עמלת בשנתיים האחרונות יוצא לאור, הספקת להדליק איתנו נרות חנוכה ערב ערב בשבוע האחרון ולהתרגש אתך. איש עבודה היית אבא, איש של תורה, איש של גמילות חסדים. אהבת באמת את כולם וחלקת כבוד לכולם – מגישת התה במשרד, עובד ניקיון, מתמחה או שותף".

הנשיא ריבלין בהלווייתו של פרופ' יעקב נאמן בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

פרופ' נאמן הותיר אחריו אשה ושישה ילדים. הוא שימש בשתי קדנציות כשר משפטים – בממשלת נתניהו הראשונה ב-1996 ולאחר מכן בממשלת נתניהו השנייה ב-2009. בין לבין כיהן גם כשר אוצר למשך שנה החל מ-1997 לאחר שנאלץ לעזוב את תפקידו כשר משפטים בשל התיק הפלילי שהתנהל נגדו ושממנו זוכה.

נאמן נולד בתל אביב לבית דתי, התחנך בבית הספר היסודי "התורה" ובמדרשת "נועם". לאחר שירותו הצבאי החל ללמוד משפטים באוניברסיטה העברית, והשלים לימודי תואר שני באוניברסיטת ניו יורק, בה השלים גם דוקטורט בסוף שנות ה-60. הוא היה ממייסדיו של משרד עורכי הדין "הרצוג- פוקס-נאמן", אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים והבולטים בישראל כיום, ושימש בו כשותף בכיר.

ביחסים אל מול בג"ץ נתפס נאמן כמי שמחזיק בעמדות שמרניות. בין היתר הוא פעל לקידום הצעת חוק אשר ביקשה לאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ ברוב של 65 ח"כים, ובנאום סיכום הקדנציה שלו קרא לחברי הכנסת להמשיך ולקדם אותה. את שאיפתו לקידום קו שמרני בבית המשפט העליון קידם גם באמצעות "חוק גרוניס" בו תמך, שאפשר לנשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס, השמרן בהשקפותיו, להתמנות לתפקיד גם אם נותרו לו פחות משלוש שנים לסיום הקדנציה. 

הוא עורר ביקורת רבה כשבכנס רבנים ודיינים בנושא דיני ממונות, שנערך בירושלים, אמר כי הוא תומך בהפיכת ההלכה למשפט מחייב בישראל.  "צעד אחר צעד ננחיל לאזרחי ישראל את חוקי התורה ונהפוך את ההלכה למשפט המחייב במדינה... יש להחזיר למדינת ישראל את מורשת האבות, דברי התורה הראשונים והאחרונים שבה יש פתרון מלא לכל השאלות שאנו עוסקים בהם". בעקבות דבריו מסר לאחר מכן נאמן כי לא התכוון לקרוא להחלפת חוקי המדינה בחוקי ההלכה, וכי הוא דיבר על הגברת חשיבותו של המשפט העברי בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ