יעלון על הכרעת הדין במשפט אזריה: פוליטיקאים השתמשו בו לעוד כמה מנדטים

לאחר הרשעת אזריה בהריגה אמר שר הביטחון לשעבר כי פוליטיקאים שיקרו לחייל ומשפחתו במקום להנהיג. ליברמן אמר שהוא אינו אוהב את ההחלטה אך יש לכבד אותה. ח"כים רבים קראו להעניק חנינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכירים במערכת הפוליטית התייחסו היום (רביעי) להכרעת הדין של אלאור אזריה, שהורשע בהריגת המחבל הפצוע בחברון. שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, אמר בסרטון שהעלה לדף הפייסבוק שלו כי "הסיבה שהמשפט נמשך – בגלל ניצול ציני של פוליטיקאים". יעלון אמר כי מדובר ביום קשה עבור אלאור, משפחתו, החברה הישראלית, וגם עבורו. "היום, עם מתן הכרעת הדין, אפשר כבר לומר שצה"ל ומשפחת אזריה נפגעו פגיעה חמורה על ידי פוליטיקאים שמעלו בתפקידם", אמר יעלון. "ההליך הפלילי שהחייל אלאור ומשפחתו חוו היה קשה מנשוא ואמור היה להיראות אחרת, להתנהל אחרת. הסיבה להתמשכותו באופן שהקשה על כל המעורבים היה ניצול ציני של המקרה על ידי פוליטיקאים אינטרסנטים לטובתם האישית". 

יעלון לא נקב בשמותיהם של הפוליטיקאים, אך נראה כי הוא מתייחס בדבריו הן למחליפו בתפקיד, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שנכח באולם הדיונים בהארכת מעצרו של אזריה ("אני לא עליתי למשפט כראש כנופיות", אמר אז יעלון), והן לשר החינוך, נפתלי בנט, ששוחח עם אביו של החייל, צ'ארלי, עוד טרם שיחת הטלפון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבינו. יעלון הפנה את הביקורת שלו גם כלפי נתניהו, שביום הפרשה גינה את מעשיו של אזריה, אך לאחר מכן חזר בו - טען כי צריך לבחון את מעשיו של החייל בהתאם לנסיבות המבצעיות ואף שקל להזמין את הורי המשפחה לביתו. "במקום להנהיג, הם השתמשו באלאור ובמשפחתו בשביל עוד כמה מנדטים. הם שיקרו לכם. אני מתבייש באותם פוליטיקאים", אמר יעלון. 

מוקדם יותר אמר שר הביטחון ליברמן כי מדובר ב"פסק דין קשה" וכי הוא מבקש "גם מאלו שאוהבים יותר, וגם כמוני שאוהבים הרבה פחות את פסק הדין, לכבד את המערכת המשפטית ולשמור על איפוק". הוא הוסיף ואמר: "נפעל להקל על אזריה ומשפחתו". בנוסף קרא ליברמן לאנשי ציבור להפסיק את ההשתלחויות ברמטכ"ל: "חייבים לשמור את הצבא מעל ומעבר לכל ויכוח פוליטי. אסור שאנחנו בוויכוח הפנימי נחליש את צה"ל".

שר החינוך בנט הגיב גם הוא להרשעה וקרא לחון באופן מיידי את אזריה. "התהליך זוהם מתחילתו. האמירות החמורות של הדרג המדיני עוד בטרם פתיחת חקירת מצ"ח, היעדרות החייל עצמו מן התחקיר המבצעי, הליווי התקשורתי השלילי (כולל בגלי צה"ל), גרמו לאלאור נזק בלתי הפיך", אמר בנט, "קראתי לחנינה עוד בטרם הכרעת דין כפי שהיה בפרשת קו 300. לצערי, זה לא קרה". בנט ביקר באופן מרומז את ליברמן ואמר כי הוא "מצפה שיהיה נאמן לאינספור הבטחותיו ויביא לחנינה מיידית".

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי בקריה, היום

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, קרא לכבד את הכרעת הדין ואמר: "אין להתעלם מכך שאלאור אזריה במידה מסוימת הוא קורבן של הסיטואציה, אך ההכרעה מחזקת את צה"ל, היות שלא ניתן להתעלם מנסיבות המקרה שמשקפות מציאות בלתי אפשרית בשטח מורכב, עמם מתמודדים חיילי צה"ל, יום יום ושעה שעה". 

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הביעה תמיכה גם היא באפשרות של חנינה לאזריה. "בית המשפט נהג במקצועיות ובאומץ לב בהכרעתו על פי דין ועל פי הראיות, וההשתלחויות כלפיו מצמררות וקוראות תיגר על הממלכתיות ועל שלטון החוק", אמרה והוסיפה: "עם זאת, בית המשפט הוא שטח סטרילי שבו מדברות הראיות, אך החברה הישראלית היא זירה גועשת ונפיצה... לכן בתום הליכי המשפט ואחרי שיגזר דינו יש לשקול בזהירות אפשרות של חנינה, בדומה לזו שקיבלו בשעתם אנשי השב"כ בפרשת קוו 300".

בין עמונה ואלאור עזריה // ליברמן מתגייס להגן על הצבא - ומתעלם מחלקו בליבוי המתח בפרשת אזריה // להרשיע ולחון את אלאור אזריה // חייבים לדבר על משפט אזריה // מבחינת נתניהו, הוריו של אזריה שכלו את בנם בקרב מול השמאל הבוגדני // לא תרצח (גם שבויים) // תחקיר "עובדה" על אלאור אזריה חשף את ערוותו של איזנקוט // הרמטכ"ל לדוכן העדים במשפט אזריה //בהעדר אתוס // העדות המסוכנת של עוזי דיין // מבחן אזריה // נאום אלאור אזריה// ישוחרר אלאור אזריה // מבחן אזריה: מה קרה לחיילים שהואשמו בהריגה בשנים האחרונות? // חוסר הטיפול במחבל הפצוע בחברון: כל הזוויות, כל הסיבות

ראשת מרצ זהבה גלאון אמרה כי: "אי אפשר שלא להעריך את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון לשעבר יעלון שעמדו כמעט לבד בניסיון להגן על ערכי צה"ל ושילמו על כך מחיר. כי עבור חלק מהימין, קל לומר "הצבא המוסרי בעולם", אבל כשמגיע הזמן להגן על הערכים האלה הם נעלמים מהשטח"

שרת התרבות והספורט מירי רגב טענה כי תפעל למען מתן חנינה עבור אזריה. "זה משפט שלא היה צריך להתחיל. אירוע לחימה בו נהרג מחבל על ידי חייל צה"ל, לא צריך להגיע למישור הפלילי", אמרה רגב, "בית הדין העיקרי במקרה הזה היה בית דין שדה, בו פרשנים ופוליטיקאים שפטו את אלאור עוד לפני שהסתיים התחקיר הצבאי של האירוע", הוסיפה.

יו״ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב להכרעת הדין וטען כי: ״ההבדל בין המקרה הזה למאות מקרים אחרים הוא נוכחות המצלמה של בצלם שתיעדה את המציאות האכזרית של הכיבוש". עודה הוסיף כי "בעוד שברור שלחייל עצמו יש אחריות ישירה למעשיו, האחראים האמיתיים הם ממשלות ישראל שבוחרות כבר חמישים שנה להפוך צעירים וצעירות לחיילים שתפקידם להחזיק שלטון צבאי על אוכלוסייה אזרחית משוללת זכויות".

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר: "'עוול' נעשה לאלאור אזריה. איתו היו צריכים להיות מורשעים עשרות חיילים ומפקדים שהרגו פלסטינים לשווא. 50 שנות כיבוש מסתכמות בהרבה מעבר לחייל אחד" לדברי טיבי, "ההרשעה היום היא כתב אישום נגד החברה הישראלית שגוננה על הרבה אזריה, והאדירה רוצחי פלסטינים ואף קדמה אותם".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) התייחס להרשעה ואמר: "משפט אזריה היה מיותר, כי היה ברור שפעל בניגוד לרוח צה"ל. היה ראוי להדיחו מהצבא בבוז ולחסוך את הנזק לחברה הישראלית ולצה"ל מעצם התהליך". חסון העביר גם ביקורת על שר הביטחון אביגדור ליברמן, שבתקופתו באופוזיציה הגן על אזריה: "למרבה האירוניה, היום כנופיית לה-פמילייה חוסמת את הצומת מתחת ללשכתו של השר ליברמן, שייאלץ להתמודד עם ההשלכות של מעשיו חסרי האחריות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ