הפרשה המרכזית

החשד: איש עסקים דחף את נתניהו לקבל החלטה והבטיח לפעול למענו

לפי דיווח בחדשות 2, הפרשה כוללת תיעוד לחיבור בוטה בין הון לשלטון. ערוץ 10 דיווח כי נתניהו שוחח עם שר החוץ של ארה"ב כדי לסייע לאיש העסקים ארנון מילצ'ן, שנתן לו על פי החשד טובות הנאה

"הארץ"
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו בביקור בבסיס צבאי בדרום, ב-2014
נתניהו. "יהיה בסדר"צילום: רויטרס
"הארץ"

הפרשה המרכזית שבה חשוד בנימין נתניהו, המכונה פרשת 2000, נוגעת לאיש עסקים ישראלי שניסה לכאורה לגייס את ראש הממשלה כדי שיפעל למענו, ובתמורה הוא יטיב עם ראש הממשלה – כך דווח הערב (שישי) בחדשות ערוץ 2. לפי הפרסום, הפרשה כוללת תיעוד ל"חיבור בוטה ויוצא דופן בין הון ושלטון". 

בערוץ 10 דווח כי אותו איש עסקים מוכר ניסה לשכנע את נתניהו לקבל החלטה מסוימת, אך לא ברור האם ראש הממשלה אכן קיבל את ההחלטה. לגבי זהותו של איש העסקים דווח בערוץ 10 כי במענה לשאלותיו, נמסר שלא מדובר בשאול אלוביץ', הבעלים של חברת בזק, ולא ביצחק תשובה, בעל קבוצת דלק. 

בנוסף פורסמו בחדשות 10 פרטים נוספים על הקשר שבין נתניהו לאיש העסקים ארנון מילצ'ן. אתמול פורסם ב"הארץ" כי מילצ'ן הוא דמות מרכזית בפרשה הראשונה שבגינה נחקר נתניהו, ושבמסגרתה על פי החשד קיבל ראש הממשלה טובות הנאה בשווי מאות אלפי שקלים מאנשי עסקים, בהן סיגרים ומשקאות חריפים. לפי הדיווח, בשנת 2014 שוחח ראש הממשלה שלוש פעמים בטלפון עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי כדי לסייע למילצ'ן לקבל ויזה לארה"ב ל-10 שנים. עוד דווח כי ככל הנראה, בעקבות התערבותו של ראש הממשלה, בעיית הוויזה של מילצ'ן נפתרה. 

מוקדם יותר היום התייחס פרקליטו של נתניהו, עו"ד יעקב וינרוט, לחשדות נגדו ואמר כי אין איסור על אנשי ציבור לקבל סיגרים במתנה מחברים. וינרוט לא הכחיש שנתניהו קיבל במתנה את הסיגרים אך טען כי אין בכך "בדל של עבירה פלילית".

נתניהו מראה לקרי את כלבתו קאיה, בנובמבר 2015 בירושלים
נתניהו מראה לקרי את כלבתו קאיה, בנובמבר 2015 בירושליםצילום: רויטרס

אמש נחקר נתניהו במשך חמש שעות במעונו הרשמי בירושלים בנוגע לפרשה החמורה יותר מבין השתיים שבהן הוא חשוד. מהמשטרה נמסר כי ביומיים האחרונים נחקר גם חשוד נוסף וכן כי לא ניתן למסור פרטים נוספים בשל החשש מפני שיבוש חקירה.

במשטרת ישראל ציינו בהודעתם כי קיים חשש לשיבוש החקירה על ידי החשודים בפרשה השנייה שנחקרת ורק אמש הובאה לידיעת ראש הממשלה. חוקרי המשטרה הבהירו לנתניהו בסיום החקירה כי שיחה עם מי מהמעורבים בנושא תוכן החקירה עשויה להוביל לשיבושה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ