יהונתן ליס
יהונתן ליס

עוזי ארד, ראש המל"ל ויועצו של נתניהו לשעבר, התייחס הבוקר (שבת) לפרשת אלאור אזריה ותקף את קריאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למתן חנינה לחייל. "ראש הממשלה נמצא בצד הלא נכון של החוק. הוא לא יכול לקרוא לחנינה לחייל אלאור אזריה" אמר ארד.

לדבריו, "נתניהו התערב בתהליך שכרגע נמצא בהליך ממוסד. סמכות החנינה לא בידו והוא צריך לתת לתהליך למצות את עצמו. היה מיותר מבחינת נתניהו להקדים ולומר שהוא בעד חנינה. מה שהוא כן היה צריך זה לתת גיבוי לצה"ל ולמוסדות הרלוונטים. אם זה יגיע לחנינה זה יגיע לתהליך הזה בצורה סדורה על פי חוק".

את הדברים אמר ארד באירוע שבתרבות במבשרת ציון, בהנחיית ורד ושלום ירושלמי. ארד התייחס לחקירתו של נתניהו ואמר כי מינויו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על ידי נתניהו, לאחר ששימש קודם לכן כמזכיר הממשלה, מעמיד את מנדלבליט בעמדה בעייתית. "המצב שבו היועץ המשפטי צריך לעצב עמדה כלפי התקופה שבה שימש באותה לשכה כפקיד אחר מעמיד אותו במצב שכבר ידעו שהוא עלול להיות. צריך לדעת שזה מצב כפוי טובה. זה מצב בלתי אפשרי שקשה אפילו לו עד מאוד. לכן מצבים כאלה בדרך כלל רצוי היה שלא יהיו". 

יועצו לשעבר של נתניהו אמר כי "הוא עושה מה שטוב לו, להישרדות שלו ולמעמדו הפוליטי ותמיד מעדיף את מעמדו הפוליטי על פני האינטרס הציבורי". כשנשאל ארד אם נתניהו מושחת, ענה: "נתניהו לימד אותנו שאם זה הולך, נראה ומגעגע כמו ברווז, זה ברווז. עכשיו הציבור ישפוט בעצמו".

בהתייחס לפרשת הצוללות אמר ארד כי "הזדעזעתי עד כדי כאב פיזי כאשר נודע לי על המעורבות של עו"ד דוד שמרון בפרשה. זה צריך לזעזע את כל המערכת. הוא היה צריך לתת דוגמא אישית ולא לגעת בזה. במידה שראש הממשלה רוצה את כשרונותיו וכישוריו של עורך הדין מולכו כשליח, היה על מולכו להתפטר מהמשרד שלו ולהצטרף לשורות בכירי משרד ראש הממשלה, להחיל עליו את חובות עובד המדינה הבכיר ולתת את כל מאודו לביצוע שליחותו. כך אפשר היה להתברך בו, כפי שעשה עו"ד דב וייסגלס שהתפטר ממשרדו והתייצב במלוא זמנו להיות יועץ וראש לשכה של ראש הממשלה אריאל שרון".

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה הבוקר כי נתניהו איבד את התוקף המוסרי להיות ראש ממשלה. זאת, לדבריה, בשל התנהלותו הפוליטית להכשרת המאחז הבלתי חוקי עמונה וכן התנהלותו בפרשת אלאור אזריה. בהתייחס לחקירתו של ראש הממשלה, אמרה לבני כי "נתניהו צריך להחליט אם הוא רוצה להיות אוליגרך או ראש ממשלה".

גם ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) התייחסה לחקירת נתניהו, ואמרה כי קרב הרגע שבו הוא יצטרך להשעות עצמו. "מדובר בשחיתות מעוררת שאט נפש", אמרה יחימוביץ בשבתרבות בתיאטרון הבימה. "לנתניהו היה פשוט 'שוגר דדי' שסיפק לו באופן שוטף פינוקים יקרי ערך, בדומה למעטפות טלנסקי בפרשת אולמרט. מצפה מכל מי שידיו נקיות, לא להמשיך לכהן תחת ראש ממשלה מושחת... נתניהו מינה בעצמו את מפכ"ל המשטרה ואת היועמ"ש, ולפיכך טענות הרדיפה חסרות שחר. סביבתו מנסה ליצר קטטה מדומה בין ימין ושמאל, בין נתניהו לתקשורת. זו לא קטטה. זה חשוד בפלילים נחקר באזהרה בידי המשטרה, ממש ככל חשוד בעבירה פלילית."

מנגד, חבר הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד) שהשתתף היום באירוע שבתרבות בנס ציונה אמר כי הוא בוטח בנתניהו וביושרו. הוא התייחס גם להרשעת אלאור אזריה וקרא לחנינתו. "מחבלים צריכים לדעת שלא ייצאו בחיים לאחר שינסו לגדוע חייהם של ישראלים", אמר. "יש לחון באופן מיידי את אלאור אזריה כפי שחננו את חוקרי השב"כ בפרשת קו 300".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ