השרים יחליטו היום אם לתמוך בחוק נגד כניסת שוברים שתיקה לבתי ספר

ועדת השרים תבציע על ההצעה שמקדמים בנט ולפיד, ואוסרת על פעילות בשיתוף ארגון שעלולה להביא להעמדה לדין של חיילי צה"ל. בהצעה גם סעיף שעשוי להביא לענישת אנשי חינוך ביקורתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הצעת החוק שנועדה למנוע השתתפות של אנשי "שוברים שתיקה" בפעילויות בבתי הספר מקודמת בנוהל מזורז: הממשלה תחליט היום (ראשון) אם לתמוך בחוק, שמקדמים שר החינוך נפתלי בנט ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד.

התיקון המוצע לחוק החינוך הממלכתי יאפשר לשר החינוך לאסור על פעילות של אדם או ארגון בבתי ספר, אם פעילותו "עומדת בסתירה חמורה ומשמעותית למטרות החינוך הממלכתי, או שבשל פעילותו מחוץ לישראל קיים חשש שחיילי צבא הגנה לישראל יועמדו לדין, בערכאות בינלאומיות ובמדינות זרות, על פעולה שביצעו במסגרת תפקידם". 

בנט ולפיד במליאת הכנסת בשנה שעברה. לפי ההצעה, על החינוך הממלכתי "לחנך לשמירת מעמד צה"ל בחברה הישראלית"צילום: אוליבייה פיטוסי

מלבד זאת קובעת ההצעה כי אחת ממטרות החינוך הממלכתי היא "לחנך לשירות משמעותי בצבא ההגנה לישראל, ולשמור על מעמדו וכבודו של צה"ל בחברה הישראלית" - סעיף שעשוי להוות פתח לענישה כלפי אנשי חינוך ביקורתיים.

בנט הצהיר כי יאסור על אנשי שוברים שתיקה להשתתף בפעילויות במערכת החינוך כבר לפני יותר משנה, אך ההוראה לא עוגנה במסמך רשמי ולא היה לה כל תוקף. לאור זאת, הפיץ המשרד בחודש שעבר חוזר מנכ"ל מעודכן שנועד להרחיק את אנשי הארגון מבתי הספר. במסמך נאמר כי לא תותר כניסתו לבית ספר של ארגון "שיש בפעילותו לערער על עצם הלגיטימיות של גופים ממלכתיים (כגון צבא ההגנה לישראל ובתי המשפט)". אולם בארגון הבהירו כי אינו מערער על הלגיטימיות של הצבא, ונוסח החוזר אינו מונע ממנהלים להזמין את אנשיו להרצאות. מנהלים שקיימו פעילויות בשיתוף הארגון בחודשים האחרונים זומנו לבירורים במשרד החינוך.

בשבוע שעבר החריף בנט את המאבק בשוברים שתיקה באמצעות החוק שאותו הגישה חברת סיעתו שולי מועלם-רפאלי. על ההצעה חתומים שמונה חברי כנסת נוספים, בהם יו"ר הקואליציה דוד ביטן, והיא נהנית מתמיכתו של יו"ר ועדת החינוך בכנסת, יעקב מרגי מש"ס. לפיד נימק את תמיכתו בחוק באמרו כי "ארגונים כאלו פוגעים בחיילים, מסכנים אותם בהעמדה לדין וגורמים לפגיעה במדינת ישראל בקהילה הבינלאומית על ידי הפצת שקרים בוטים. אותם ארגונים מנסים עכשיו להפיץ את משנתם השקרית גם בקרב הילדים שלנו".

על רקע ההצבעה על החוק, נשלחה חוות דעת מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה הקוראת לשרים לדחות אותה על הסף. כותבי חוות הדעת, פרופ' מרדכי קרמניצר וד"ר עמיר פוקס, ציינו כי לפי הגדרות החוק העמומות המוצעות, ניתן לטעון כלפי גופים ואנשים מכל קצות הקשת הפוליטית שבפעולתם הם חותרים נגד מטרות החינוך הממלכתי. כך, העילה של "סתירה למטרות החינוך" או "פגיעה במעמדו וכבודו של צה"ל בחברה הישראלית", תאפשר בעתיד לכל שר, הפעלה סלקטיבית ופוליטית של סמכותו כלפי ארגונים שעמדתם שונה מעמדתו הפוליטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ