השרים אישרו את החוק שמטרתו למנוע את כניסת שוברים שתיקה לבתי ספר

לפי ההצעה שאושרה פה אחד בוועדת שרים לחקיקה, ניתן לאסור על ארגון לפעול בבתי ספר אם פעילותו מחוץ לישראל עשויה להביא להעמדת חיילי צה"ל לדין בערכאות בינלאומיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החינוך נפתלי בנט, היום בדרך לישיבת הממשלה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) פה אחד את הצעת החוק שנועדה למנוע השתתפות של אנשי "שוברים שתיקה" בפעילויות בבתי הספר. הצעת החוק, שבה תומכים שר החינוך נפתלי בנט ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, מקודמת בהליך מזורז.

לפי התיקון המוצע לחוק החינוך הממלכתי, שר החינוך יוכל לאסור על פעילות של אדם או ארגון בבתי ספר, אם פעילותו "עומדת בסתירה חמורה ומשמעותית למטרות החינוך הממלכתי, או שבשל פעילותו מחוץ לישראל קיים חשש שחיילי צבא הגנה לישראל יועמדו לדין, בערכאות בינלאומיות ובמדינות זרות, על פעולה שביצעו במסגרת תפקידם". 

מלבד זאת קובעת ההצעה כי אחת ממטרות החינוך הממלכתי היא "לחנך לשירות משמעותי בצבא ההגנה לישראל, ולשמור על מעמדו וכבודו של צה"ל בחברה הישראלית" - סעיף שעשוי להוות פתח לענישה כלפי אנשי חינוך ביקורתיים.

מנכ"לית שוברים שתיקה יולי נובק אמרה בתגובה לאישור הצעת החוק בוועדת השרים: "האובססיה של בנט להשתיק את שוברים שתיקה רק מגבירה את התעניינותם של בני נוער לשמוע מחיילים על הכיבוש. החוק יעבור, אבל גם הוא לא יסתום לנו את הפה". נובק הוסיפה: "מצער ומגוחך כל כך לראות איך יאיר לפיד הופך שוב לאידיוט השימושי של הסמוטריצ'ים במסע שלהם להרס הדמוקרטיה והמשך הכיבוש וההתנחלויות".

על רקע הצעת החוק מציעות קליניקות משפטיות באוניברסיטאות תל אביב, העברית וחיפה והארגונים החברתיים עדאלה והאגודה לזכויות האזרח סיוע משפטי חינם למורים שחופש הביטוי שלהם ייפגע ממנה. בקליניקות ובארגונים המאוחדים תחת הקואליציה לדמוקרטיה בחינוך אמרו כי "שיח ביקורתי במוסדות החינוך אינו רק חלק מהוראת החוק, אלא מאתגר ומחסן את החברה הישראלית. הגבלות על השיח החינוכי בכיתת הלימוד אינן מבקשות להוציא את הפוליטיקה ממערכת החינוך אלא להטיל אימה על המורים של ילדינו, לחנך למחשבה אחידה ולהפוך את תלמידי ישראל לאזרחים חסרי יכולת חשיבה עצמאית וביקורתית".

בנט הצהיר כי יאסור על אנשי שוברים שתיקה להשתתף בפעילויות במערכת החינוך כבר לפני יותר משנה, אך ההוראה לא עוגנה במסמך רשמי ולא היה לה כל תוקף. לאור זאת, הפיץ המשרד בחודש שעבר חוזר מנכ"ל מעודכן שנועד להרחיק את אנשי הארגון מבתי הספר. במסמך נאמר כי לא תותר כניסתו לבית ספר של ארגון "שיש בפעילותו לערער על עצם הלגיטימיות של גופים ממלכתיים (כגון צבא ההגנה לישראל ובתי המשפט)". אולם בארגון הבהירו כי אינו מערער על הלגיטימיות של הצבא, ונוסח החוזר אינו מונע ממנהלים להזמין את אנשיו להרצאות. מנהלים שקיימו פעילויות בשיתוף הארגון בחודשים האחרונים זומנו לבירורים במשרד החינוך.

בשבוע שעבר החריף בנט את המאבק בשוברים שתיקה באמצעות החוק שאותו הגישה חברת סיעתו שולי מועלם-רפאלי. על ההצעה חתומים שמונה חברי כנסת נוספים, בהם יו"ר הקואליציה דוד ביטן, והיא נהנית מתמיכתו של יו"ר ועדת החינוך בכנסת, יעקב מרגי מש"ס. לפיד נימק את תמיכתו בחוק באמרו כי "ארגונים כאלו פוגעים בחיילים, מסכנים אותם בהעמדה לדין וגורמים לפגיעה במדינת ישראל בקהילה הבינלאומית על ידי הפצת שקרים בוטים. אותם ארגונים מנסים עכשיו להפיץ את משנתם השקרית גם בקרב הילדים שלנו".

על רקע ההצבעה על החוק, נשלחה חוות דעת מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה הקוראת לשרים לדחות אותה על הסף. כותבי חוות הדעת, פרופ' מרדכי קרמניצר וד"ר עמיר פוקס, ציינו כי לפי הגדרות החוק העמומות המוצעות, ניתן לטעון כלפי גופים ואנשים מכל קצות הקשת הפוליטית שבפעולתם הם חותרים נגד מטרות החינוך הממלכתי. כך, העילה של "סתירה למטרות החינוך" או "פגיעה במעמדו וכבודו של צה"ל בחברה הישראלית", תאפשר בעתיד לכל שר, הפעלה סלקטיבית ופוליטית של סמכותו כלפי ארגונים שעמדתם שונה מעמדתו הפוליטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ