נתניהו אמר למוזס שאם יכתוש אותו לפני הבחירות, הוא יטפל בו

ראש הממשלה הקפיד להוסיף בשיחה עם המו"ל והעורך האחראי של "ידיעות אחרונות" שאת כל פעולות התגמול נגדו הוא יעשה במסגרת החוק ■ מוזס העיר שהיה שמח להיפטר מהעיתונאי יגאל סרנה, שנוא נפשה של משפחת נתניהו, אבל זה עניין מורכב

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בכנס לפיתוח הצפון, בחודש שעבר
גידי וייץ
גידי וייץ

המפגשים החשאיים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס הועידו שני אנשים חשדנים ובעלי חשבונות הדדיים נוקבים. היסודות האלה צפו ועלו במהלך הדיאלוג ביניהם, שכאשר ייחשף במלואו יוכל לשמש בסיס למחזה טוב, ודאי לכתב אישום. בשלב מסוים, התלקחו שם יצרים, הוחלפו האשמות, פיתויים הדדיים – וגם איומים.

על פי מקורבים למעורבים בפרשה, מוזס הסביר לנתניהו את ההתקפות עליו מצד כלי התקשורת שברשותו בכך שהוא לא יכול לשבת בשקט כאשר ראש הממשלה מבקש להשמיד מפעל חיים משפחתי. ידיעות אחרונות נרכש על ידי הסב יהודה מוזס זמן קצר לאחר הקמתו, ב-1939. האב נח ירש את מקומו, ועם מותו השתלט על העסק המשפחתי הבן נוני. עד הופעת החינמון של הפטרון שלדון אדלסון, ידיעות אחרונות היה העיתון החזק במדינה. 

נתניהו מצדו הודיע למוזס כי אם ידיעות אחרונות יכתוש אותו במערכת הבחירות, הוא יטפל בו. השיחה הוקלטה. נתניהו הקפיד להוסיף שאת כל פעולות התגמול הוא יארגן במסגרת החוק. מעניין אילו מהלכים במסגרת החוק יכול להוביל ראש הממשלה ושר התקשורת נגד עיתון המוחזק בידיים פרטיות.

לא הקלטה, הקלטות: נתניהו ומוזס קיימו סדרת שיחות בשנים האחרונות / נתניהו נגד מוזס: קרב שלטון-עיתון / הסוד נחשף: הרשימות השחורות של "ידיעות אחרונות"  / מסע ההשתלטות של נתניהו על התקשורת / נתניהו הוקלט מנהל משא ומתן עם איש עסקים על הטבות הדדיות / חדשות 2: נוני מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות", הוא איש העסקים בהקלטת נתניהו / נתניהו על חקירותיו: אני יודע במה מדובר, לא יהיה כלום

החלקים המשמעותיים בשיחה הזו הם אלה שעסקו בשוחד: עיתון תמורת שלטון. מוזס ביקש מנתניהו להסתכל לו בעיניים והבטיח שיעשה הכל כדי שהאיש היושב מולו יישאר בלשכת ראש הממשלה כמה שרק ירצה. נתניהו הסכים לקדם חקיקה שתחליש את כוחו של המתחרה ישראל היום, ותחזיר את ידיעות אחרונות למעמד הבכורה שלו. מוזס הציע כמחווה של רצון טוב לקלוט באופן מיידי כמה עיתונאים שנתניהו חפץ ביקרם. במהלך השיחה אף נזרקו לאוויר שמות פוטנציאליים. בהזדמנות אחרת הזכיר מוזס פרסום שלילי על מתחרה פוליטי של ראש הממשלה, כנראה כעדות לשירותים שהוא יוכל להעניק לו עם כריתת ההסכם ביניהם. 

מוזס הוסיף ואמר שהיה שמח להיפטר מהעיתונאי הוותיק שלו יגאל סרנה, אחד משנואי נפשה של משפחת נתניהו, אך הבהיר שמדובר בעניין מורכב. לפני כמה חודשים הגישו בני הזוג נתניהו תביעת דיבה על סך 280 אלף שקל, לאחר שסרנה רמז בפוסט פייסבוק כי נתניהו נזרק בצעקות בשעת לילה מאוחרת ממכוניתו אל כביש 1, משום שרעייתו לא רצתה שיישאר ברכב. 

כמה מהפגישות ביניהם היו בארבע עיניים, כשנתניהו מקליט אותן במכשיר האייפון של ראש הסגל ארי הרו. כאשר ההקלטות האלה נפלו בחיק המשטרה, נעשתה בדיקה במשרד המשפטים כדי לוודא שלא מדובר בהאזנת סתר בלתי חוקית.

השיחות בין השניים התקיימו בשלהי 2014 בצל הבחירות, ובצל חוק ישראל היום שהוגש על ידי ח"כ איתן כבל, חוק שעל פי כל ההערכות הוא שזעזע את ממשלת נתניהו השלישית. באותה תקופה ניסה נתניהו לחולל מפץ במפת התקשורת הישראלית ולסגור את ערוץ 10, שאחד מבעלי המניות שלו הוא ארנון מילצ'ן. מילצ'ן הוא האיש שעומד במרכז פרשת טובות ההנאה שניתנו לראש הממשלה, כמי ששימש כספק הסיגרים והשמפניה של בני המשפחה.

נתניהו ביקש להשיג את התמיכה של קבוצת התקשורת בראשה עומד מוזס באמצעות היענות למשאלתו של המו"ל והעורך האחראי: העברת החוק של כבל, שיאלץ את ישראל היום להימכר בתשלום. העיתונאי ברוך קרא דיווח הערב בערוץ 10 כי במגעים בין נתניהו למוזס עלתה אפילו אפשרות שנתניהו יפעל לצמצום כמות המודעות בישראל היום, כדי להיטיב עם ידיעות אחרונות.

בעניין החקיקה, הקדמת הבחירות הפכה את ההליכים לפרוצדורה מסובכת ומוגבלת. ביום ראשון גבתה המשטרה את עדותו של שר התיירות יריב לוין, ששימש כיו"ר ועדת הכנסת ב-2014. יחד עם חבר הכנסת זאב אלקין, נחשבו השניים לאנשי אמונו של נתניהו, שטיפלו בין השאר בהליכי החקיקה. ההערכה היא כי לוין זומן למשטרה כדי לבדוק אם נתניהו פנה אליו בקשר להבטחה שנתן למוזס.

על פי מקורבים לצדדים, נתניהו שב למוזס והודיע לו כי אין באפשרותו להשלים את העסקה בזמן הבחירות. הוא התחייב שהצעד הדרמטי יתרחש לאחר שייבחר לכהונה רביעית כראש ממשלה. הוא רצה שמוזס יממש את כל הטוב שהבטיח לו: סיקור חיובי ואוהד בכלי התקשורת שברשותו בזמן מערכת הבחירות. אלא שמוזס לא האמין לנתניהו.

ברקע להתפתחויות עמדו הסקרים, שלא הבטיחו את ניצחונו של ראש הממשלה. מוזס החשדן כנראה זיהה את ההזדמנות, וחשב לעצמו שיוכל להביס את נתניהו באמצעות שימוש בארטילריה כבדה: גיוס כל הכוחות העיתונאיים שעמדו לרשותו כדי להביא לחילופי שלטון.

בליל הבחירות הצטיירה תמונה הפוכה. בכפר המכביה התאספו מאות חברי ליכוד וקראו בקצב: "הו־הא, מה קרה, נוני אכל אותה". מוזס סומן כאויב שהוכרע. אל שולחן העיתונאים במקום צעדו במרץ כמה תומכים אדוקים של הליכוד והניפו אצבע משולשת אל עבר הכתב הפוליטי של העיתון, יובל קרני, תוך שהם ממשיכים בקריאות השמחה לאיד לתבוסתו של מוזס.

בקיץ האחרון, כאשר בלשכת היועץ המשפטי כבר נערכו ישיבות אינטנסיביות שעסקו במשמעויות הפליליות הכבדות של המפגשים המתועדים בין השניים, הגיעה למשרד ראש הממשלה משלחת עיתונאים מתאגיד השידור קשת. "יש סקטור אחד שהיה נעול לתחרות במשק", אמר נתניהו לנוכחים, וכיוון את האש למוזס. "הסקטור הזה נשלט על־ידי... אפשר להגיד את השם? וולדמורט. במשך שנים הבחור הזה שלט פה בכל המהלכים. במידה רבה, הוא שלט בראשי ממשלה. ואני נכנסתי לתפקיד ולא הסכמתי לשחק את המשחק שלו". נתניהו חסך מקהל שומעיו את כל רזי העלילה שחלקים ממנה נחשפים כעת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ