ח"כים קוראים לעגן בחוק את סמכויותיו של מבקר תלונות הנחקרים בשב"כ

הכנסת דנה בנושא עקב חשיפת "הארץ" ולפיה בכל שנות פעילות המבקר לא נפתחו חקירות פליליות נגד חוקרי שב"כ, על אף שהתקבלו מאות תלונות. נציג היחידה: אם יהיה חשד סביר תיפתח חקירה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

חברי הכנסת שהשתתפו היום (שלישי) בדיון מיוחד על תפקוד מוסד מבקר התלונות על נחקרי שב"כ (מבת"ן), קראו למדינה לעגן בחקיקה את סמכויותיו בדומה לפעילות המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בניסיון לייעל את עבודתו.

הדיון בוועדת החוקה של הכנסת התקיים בעקבות חשיפת "הארץ" בחודש שעבר ולפיה בכל שנות פעילותה של המבת"ן, לא נפתחה ולו חקירה פלילית אחת נגד חוקרי שב"כ על אף שהתקבלו מאות תלונות מצד נחקרים.

יוזם הדיון, ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), מתח ביקורת על מה שהגדיר ככישלון מתמשך של המבת"ן. "בהקשר הזה קשה לומר שאין כלום כי לא היה כלום", אמר ג'בארין. "יש כאן מחדל חמור, והמספרים מדברים בעד עצמם. לאחר 2001, מפסיקת בג"ץ שאסרה עינויים, מתוך יותר מאלף תלונות לא רק שלא הוגשו כתבי אישום, אפילו לא נפתחו חקירות פליליות. הנתונים זועקים. 15 שנים שלמות מישהו יכול לקבוע שלא היו עינויים?".

עוזר הממונה על המבת"ן בפרקליטות המדינה, עו"ד עומרי כהן, אמר בדיון: "לא נפתח בחקירה רק משום שהסטטיסטיקה איננה מחמיאה". לדבריו, "חלק מההסבר לסטטיסטיקה הוא ששב"כ פועל על פי חוק ומבוקר משפטית באופן שוטף. בג"ץ, שדן במנגנון מבת"ן, קבע שניתן להניח שחלק מהתלונות הן תלונות סרק. היו חוקרים שהועמדו לדין משמעתי וכאלו שעמדו לדין פלילי. אנחנו כל הזמן משתנים בהתאם לביקורת, אבל לצערנו ברוב המקרים אנחנו לא יכולים להיות שקופים". כהן הוסיף כי "המבת"ן לא מוגדר בחוק, וסמכויותיו הן מכוח החלטת ממשלה שגובתה בנוהל שאושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה. הוא עוסק בתחקורי שב"כ ובתשאולים. היחידה פועלת כבר שנתיים וחצי במשרד המשפטים. החלטה לגנוז תלונה מתקבלת לכל הפחות בדרג של משנה לפרקליט המדינה, כפי שכתוב בפקודת המשטרה. כל תלונה נבדקת בכובד ראש".

כהן הציג בדיון שורה של נתונים על פעילות המבת"ן. לדבריו, "בשנת 2014 נפתח בירור של 148 תלונות, חלקן תלונות שנגררו, ועדיין יש טיפול בהרבה תיקים ישנים. הפערים הולכים ונסגרים, ואנחנו מקווים לחסלם השנה. ב-2015 נפתח בירור ב-56 תלונות, וב-2016 ב-68 תלונות. לא כל הבירורים מבוססים על תלונות נחקרים. נכון לעת הזו לא נמצא חשד סביר, אבל אם תלונה תעלה חשד סביר נגד חוקר שב"כ תיפתח נגדו חקירה פלילית".

במהלך הדיון מתחה מנהלת המחלקה המשפטית בוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, עו"ד אפרת ברגמן־ספיר, ביקורת על התמודדות משרד המשפטים עם תלונות שהעביר הוועד בשנים האחרונות נגד חוקרי השב"כ. "אנחנו מקבלים עדויות חוזרות על שימוש באמצעים שמהווים עינויים נפשיים או פיזיים מבחינת הדין הבינלאומי והישראלי, וכולן לא מניבות חקירה פלילית", אמרה ברגמן־ספיר. "אין הכרה של המערכת בכך ששיטות מסוימות מהוות עינויים ולכן פסולות. החזקה בתנוחות לחץ, בננה או צפרדע, מניעת שינה ואיומים בחקירות – מאושרים במבת"ן. התשובות בדרך כלל הן שזה נחקר תחת סייג הצורך (כלומר נחקר שהוא בגדר פצצה מתקתקת, שבו ניתן אישור להפעלת אמצעים פיזיים שונים, י"ל)". עוד אמרה ברגמן-ספיר: "בסטטיסטיקה שלנו בדיקת תלונה בתיקים שהוגשו מ-2014 נמשכת 23 חודשים בממוצע, וזה לא מאפשר להגיע לחקר האמת".

ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) אמר בדיון כי "שורש הבעיה הוא בחוק הגרוע שהכנסת אשררה להיעדר תיעוד קולי וחזותי של חקירות, שמלכתחילה לא חל על שב"כ. השב"כ פועל, תרתי משמע, במחשכים, ולכן גם קשה לבקר ולעקוב אחר הפעילות סביב התלונות. צריך לעגן את הפעילות בחקיקה ולא להסתפק בהחלטת ממשלה ובנהלים שיש בכל מקרה לחשוף אותם".

עמיתו לסיעה, ח"כ מסעוד גנאים, אמר בדיון: "זו לא פעם ראשונה שנחשפים לכך שבחקירה הנוגעת לגוף ביטחוני יש התעלמות מהתלונות. בעידן החדש הכל צריך להיות שקוף, ולכן יש לעגן את המבת"ן בחוק".

במהלך הדיון קראה ממלאת מקום יו"ר הוועדה, ח"כ ענת ברקו (הליכוד), למשרד המשפטים להציג נתונים נרחבים יותר על מספר המקרים שבהם הופעל דין משמעתי נגד חוקרי שב"כ ונתונים על התיקים שהמבת"ן החליט לסגור. ואולם בהחלטה המסכמת של דיוני הוועדה לא נכללה הדרישה לקדם חוק שיסדיר את פעילות הפיקוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ