הקואליציה צפויה לתמוך היום בחוק לגירוש משפחות מחבלים ולבלום אותו בהמשך

השרים דחו בתחילת השבוע את קידום החוק מחשש שייפגע בסמכויותיהם לשלול תושבות של מבצעי טרור, אך מסתמן כי יאשרו את ההצעה בקריאה טרומית בשל לחצים מצד יש עתיד

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הצעת החוק לגירוש משפחות מחבלים תעלה היום (רביעי) להצבעה בקריאה טרומית. הקואליציה צפויה להצביע בעד ואז לבלום את קידומו. זאת, לאחר שבתחילת השבוע דחו השרים את קידום החוק בשלושה חודשים מחשש שהחוק יפגע בסמכויות הקיימות של שר הפנים ושר הביטחון לשלול תושבות ולגרש מבצעי מעשי טרור וקרובי משפחתם.

למרות הדחייה, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מתכוון להביא היום את החוק להצבעה במליאה. שרת המשפטים איילת שקד, העומדת בראש ועדת השרים, צפויה לקיים הבוקר משאל טלפוני בין השרים החברים בוועדה בניסיון לגבש הסכמה סביב המהלך שיאפשר את אישורו של החוק בקריאה הטרומית בהמשך היום.

אישורו של החוק במליאה עלול לסכן את סמכותו של שר הפנים אריה דרעי לשלול רישיון שהייה בתחומי ישראל לבני משפחות מחבלים על פי חוק הכניסה לישראל שקיים מ-1952. החוק נחקק קודם לאישורו של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ב-1992, ולכן הוא זוכה למעמד מיוחד שמקשה על פסילתו במקרה שבו הוא סותר את חוק היסוד. החוק לגירוש משפחות הוא למעשה תיקון של החוק המקורי מ-1952 ולכן הוא לא יהיה יכול יותר לסתור את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. בקואליציה העריכו כי תיקון של החקיקה הקיימת עשוי להביא לבחינה מחודשת של הנוסח ולפסילתו של החוק החדש על ידי בג"ץ.

חוק גירוש משפחות מחבלים הוא שם קוד לשני חוקים שונים שמקדמים השר ישראל כץ, יו"ר הקואליציה דוד ביטן, לפיד וקבוצה של ח"כים נוספים, במטרה להדגיש סמכויות שממילא קיימות כיום בידי הממשלה. חוק אחד קורא לשר הפנים לעשות שימוש בסמכותו לשלול רישיון שהייה בישראל לבני משפחות של מעורבים בטרור ממזרח ירושלים, והוא החוק שיקודם היום. החוק השני, שלא יקודם בינתיים, קורא לשר הבטחון להורות למינהל האזרחי להפעיל את סמכותו ולפרסם צווי תיחום לשטחי הרשות לבני משפחות של פלסטינים שהיו מעורבים בטרור כך שלא יוכלו להכנס לתחומי ישראל.

נוסח החוקים אינו מחייב הרשעה בערכאה משפטית בעבירות טרור כתנאי לביצוע הגירוש. למגורשים תינתן זכות שימוע לפני שיינקטו פעולות נגדם. ביטן החליט לקדם את הצעות החוק לאחר שחיפש כלים חדשים להרתעת מבצעי פיגועים, בעיקר פיגועי בודדים שמערכת הביטחון מתקשה לאסוף מודיעין מוקדם על כוונותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ