הצעת החוק לסיפוח מעלה אדומים כוללת גם את שטח E1 השנוי במחלוקת

יוזם החוק ח"כ קיש הסתייג ואמר כי אם תתעורר מחלוקת בקואליציה, יסכים שלא לכלול את השטח בהצעת החוק. ראשי מפלגות הקואליציה מסרבים לומר אם יתמכו בהצעה בוועדת השרים לחקיקה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הצעת החוק לסיפוח מעלה אדומים, שתעלה להצבעה ביום ראשון, מבקשת להחיל את החוק הישראלי על העיר - וכפועל יוצא מכך גם על שטח E1 שצורף בעבר לשטח המוניציפאלי שלה. הכוונה לבנות בשטח זה עוררה עד היום ביקורת בינלאומית חריפה, וכל תוכניות הבנייה באזור מעוכבות מטעמים פוליטיים ומדיניים מ-2005.

אלא שלדברי יוזם החוק, חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד), אם תתעורר מחלוקת בקואליציה הוא יסכים להתפשר ולהותיר את E1 מחוץ לאזורים שיסופחו. לדברי קיש, "בהחלט יכול להיות שכחלק מפשרה נעביר את הצעת החוק בלי E1. זה משהו שאפשר לחשוב עליו... אני לא רוצה שמישהו יאמר שבגלל שהריבונות תחול גם על E1 הוא לא מוכן להצטרף לתהליך". 

E1 הוא שטח בן 12 קמ"ר, המסופח כיום מוניציפאלית למעלה אדומים, ומשתרע מצפון וממערב לה. על פי הביקורת הבינלאומית, הבנייה ב-E1 תנתק את צפון הגדה המערבית מדרומה ותקשה על הקמת מדינה פלסטינית רציפה.

קיש הוסיף כי "80% מהציבור תומך בהחלת ריבונות על מעלה אדומים... בשלב הזה אנחנו נשאיר לוועדה שתדון בחוק בכנסת לקבוע את גבולות הריבונות. יכול להיות שהסמכות תינתן בסופו של דבר לשר הפנים. אנחנו לא מזכירים בחוק באופן מפורש את E1 בכוונת מכוון".

ראשי מפלגות הקואליציה, השרים משה כחלון, יעקב ליצמן ואריה דרעי, סירבו להגיד מהי עמדתם בנוגע להצעת החוק לסיפוח מעלה אדומים. ועדת השרים, שתדון בחוק ביום ראשון, אמנם מקבלת את החלטותיה על סמך מה שיצביעו השרים - אולם ההחלטה אם לתמוך או להפיל הצעות חוק רגישות מתקבלת לא פעם על סמך הנחיות ראש הממשלה או בדיונים מקדימים בין הסיעות.

בכירים במפלגות כולנו ויהדות התורה הבהירו הבוקר (רביעי) כי מפלגותיהם יכריעו בעניין רק לקראת ההצבעה ביום ראשון. בכיר בליכוד העריך אתמול כי נתניהו עשוי לעכב את ההצבעה או למנוע אותה. "קשה לי להאמין שנתניהו יאתגר את טראמפ עם הצעת חוק שעשויה לחולל שינוי כל כך מהותי באזור, יומיים בלבד אחרי כניסתו לתפקיד", אמר הבכיר. לדבריו, "סביר להניח שההצעה תמתין, בסופו של דבר, עד לביסוס מסוים של מערכת היחסים עם הממשל החדש".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ