מדינה יהודית, אך שוות זכויות: חוק הלאום יובא להכרעת השרים ביום ראשון

הגרסה המרוככת שתובא להצבעה בוועדת השרים תעגן בחקיקה את ישראל כ"מדינת הלאום של העם היהודי", ותבטיח שוויון זכויות לכל אזרחיה - הגדרה שלא הופיעה עד כה בחוק הישראלי

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בגין ונתניהו באזכרה לרבין במליאת הכנסת, בנובמבר
בגין ונתניהו באזכרה לרבין במליאת הכנסת, בנובמברצילום: אמיל סלמן

ועדת השרים לחקיקה צפויה להחליט ביום ראשון אם לתמוך בגרסה מרוככת לחוק הלאום השנוי במחלוקת, שגיבש ח”כ בני בגין (הליכוד). הגרסה החדשה תעגן בחקיקה את היותה של ישראל "מדינת הלאום של העם היהודי", ותבטיח שוויון זכויות לכל אזרחיה – הגדרה שלא הופיעה עד כה בחוק הישראלי. החוק יצהיר כי המשטר במדינת ישראל הוא משטר דמוקרטי – עובדה שאינה מצוינת כלל במגילת העצמאות.

"חוק הלאום" הוא שם קוד לשני מהלכים שונים שניסתה הקואליציה לקדם ללא הצלחה בכנסת הקודמת: גרסה אחת, של הבית היהודי ושל האגף הנצי בליכוד, דרשה להעדיף את אופיה היהודי של המדינה על פני משטרה הדמוקרטי בפסיקות של בית המשפט העליון, ובכך להביא לשינוי הלך הרוח שהכתיב שורה של החלטות של שופטים.

הגרסה שאותה קידם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נועדה להצהיר בחוק שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. באמצעות קידומו של החוק ביקש נתניהו לעגן את דרישתו מהרשות הפלסטינית להכיר בכך שישראל היא מדינתו של העם היהודי כתנאי לחזרה לשולחן המשא ומתן.

היוזמה של בגין נחשבת המתונה בין הגרסאות שהוצגו לאורך השנים והיא עשויה לפתור את המחלוקת בקואליציה, שמנעה את קידומו של המהלך עד היום. שמה הרשמי של הצעת החוק הוא "חוק מהותה של מדינת ישראל" ולדברי בגין, ההגדרה שגיבש נשענת על הכרזת העצמאות.

החוק עצמו כולל שני סעיפים. הראשון מגדיר את מהות המדינה, "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, המושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום, לאור חזונם של נביאי ישראל, ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה". הסעיף השני קובע כי "מדינת ישראל היא דמוקרטיה".

מפלגת יש עתיד כבר הודיעה כי בכוונתה לתמוך בנוסח החוק כשיובא להצבעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ