במשרד המשפטים שוקלים לאסור על נתניהו לעסוק בענייני ערוץ 10 בשל קשריו עם מילצ'ן

מילצ'ן, המחזיק במניות בערוץ, הוא הדמות המרכזית בפרשת טובות ההנאה. אם יוחלט לאשר את המהלך, ייתכן שנתניהו לא יוכל לעסוק גם בענייני ערוץ 2

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שרון פולבר

בכירי משרד המשפטים מקיימים בימים האחרונים דיונים באשר לאפשרות לאסור על ראש הממשלה בנימין נתניהו לעסוק בענייני ערוץ 10 בשל קשריו עם המיליארדר ארנון מילצ'ן המחזיק במניות בערוץ. בשלב זה נבחן האם יש מקום לקבוע בהסדר ניגוד העניינים של נתניהו כי יש למנוע ממנו לעסוק בענייני הערוץ מתוקף תפקידו כשר התקשורת.

מילצ'ן הוא המעורב העיקרי בתיק 1000, במרכזו החשד כי נתניהו קיבל ממנו טובות הנאה. הדיונים נערכים בין היתר במסגרת תהליכי גיבוש תשובת המדינה לבג"ץ לשתי העתירות שהוגשו בנושא, על ידי התנועה לאיכות השלטון והמחנה הציוני, המבקשות לפסול את נתניהו מעיסוק בתיק התקשורת. לא מן הנמנע כי אם יוחלט למנוע מנתניהו לעסוק בענייני הערוץ הוא לא יוכל לעסוק גם בענייני ערוץ 2 המתחרה. 

נתניהו ומילצ'ן, ב-2005
נתניהו ומילצ'ן, ב-2005צילום: David Silverman/Getty Image/ ד

ב-TheMarker פורסם השבוע כי נתניהו לא דיווח בשום שלב על מערכת היחסים הקרובה שלו עם מילצ'ן, שמחזיק כיום ב-9.8% ממניות ערוץ 10, ולכן נחשב בעל עניין בו. איש העסקים, שעד 2015 החזיק ב-24% ממניות הערוץ, השקיע בו כ-50 מיליון דולר מאז שנת 2000. בסוף 2014, כאשר הערוץ עמד בפני משבר והיה עשוי להיסגר, נפגש נתניהו אישית עם גורמים רלוונטיים וניהל עמם דיונים רבים בנוגע לעתיד הערוץ.

אין זו הפעם הראשונה שנתניהו נדרש לוותר על סמכויות משמעותיות במשרד התקשורת בשל קשריו עם בעלי הון - בחודש יוני האחרון העביר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לראש הממשלה את חוות דעתו בדבר מניעת ניגוד עניינים בשל קשריו עם איש העסקים שאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת "בזק" ובאתר "וואלה!".

על פי חוות הדעת, שגובשה בעקבות תחקיר של עיתונאי "הארץ" גידי וייץ, בשל קשרי החברות בין השניים יהיה על ראש הממשלה המשמש כשר התקשורת להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות בבעלותו של אלוביץ'. המשמעות היא כי נתניהו לא יכול לעסוק בחברות בזק, יס, פלאפון, בזק בינלאומי, אתר האינטרנט "וואלה!" וחברת ציוד התקשורת "יורוקום".

בחוות הדעת הובהר כי ראש הממשלה יימנע מלטפל הן בחברות באופן פרטני והן בהחלטות שנוגעות לשוק התקשורת ועשויות להשפיע עליהן באופן מהותי. בעניין זה עלה הצורך להבחין בין תחומים שבהם יש תחרות בין בזק לכמה חברות או בתחומים בהם מתקיים מעין מונופול דוגמת היחסים שבין יס והוט שבעניינן נתניהו לא יוכל לטפל.

"מטבע הדברים התחומים שבהם עשויה להידרש מעורבות גדולה יותר של שר התקשורת ומהלכים רגולטוריים משמעותיים לעידוד התחרות, הם דווקא אלו שבהם התחרות מוגבלת ומספר השחקנים בשוק מצומצם", כתב מנדלבליט בחוות הדעת והוסיף: "על רקע דברים אלו כאשר לשר התקשורת יש זיקה לבעל השליטה באחד מגופי התקשורת, ומדובר באחד מבעלי השליטה בקבוצה המשתייכת לאותו מעגל מצומצם של שני מתחרים בלבד, ניגוד העניינים עשוי להיות מובהק".

על כך נכתב עוד בחוות הדעת כי "לא מן הנמנע שגם החלטות בנוגע לחברת הוט, המתחרה העיקרית של בזק, יעוררו חשש לניגוד עניינים אם מדובר בהחלטות שיש להן השפעה משמעותית על מידת הרווחיות או על יכולת התחרות של הוט, ואגב כך השפעתן העקיפה על קבוצת בזק היא מובהקת". בנוסף נכתב בחוות הדעת כי נתניהו לא יוכל לקבל החלטות בתחום התשתית הקווית והטלפוניה הנייחת בה בזק היא בעלת מונופול מוכרז.

תגובות