ח"כ פריג' השווה בין הנאצים לטראמפ ומירי רגב - ועורר מהומה בכנסת

בדיון לציון יום השואה הבינלאומי אמר פריג' כי "למרבה הצער יש יותר מידי נקודות דמיון בין 1933 לבין 2017". בעקבות הדברים כמה מהאורחים נטשו את המליאה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) עורר היום (שלישי) סערה בכנסת לאחר שהשווה בין גרמניה הנאצית להתבטאויות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושרת התרבות מירי רגב. בעקבות הדברים נטשו את המליאה כמה ניצולי שואה שהגיעו לכנסת כאורחים בישיבה לציון יום השואה הבינלאומי.

"אני רוצה לחזור ל-30/1/1933, היום שבו הושבע אדולף היטלר לקנצלר גרמניה", אמר פריג' במליאה, "למרבה הצער יש יותר מידי נקודות דמיון בין 1933 בגרמניה לבין 2017 בהרבה מקומות בעולם, ולא רחוק מאיתנו גם בסוריה השכנה. 'גרמניה מעל הכל', זו הייתה סיסמתם של הנאצים. עם אחד, מדינה אחת ופיהרר אחד, נהגו הנאצים לקרוא. היום הסיסמאות חוזרות אצל טראמפ בארה"ב או אפילו אצלנו, אצל מירי רגב". חברי הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) ואורן חזן (הליכוד) הוצאו מהאולם לאחר שמחו נגד פריג' וצעקו לעברו.

"החוצפה ועזות המצח שיש לח"כ פריג' לעמוד בכנסת ישראל מול ניצולי שואה ביום החשוב הזה, ולהשוות את מדינת ישראל, אפילו במעט, לזוועות המשטר הנאצי, אינה נסלחת", אמר ח"כ פורר, "כנראה שפריג' צריך לפתוח ספר היסטוריה ולהבין מה קרה באירופה לעם היהודי".

לאחר הסערה פנה ח"כ פריג' אל הניצולים ואמר: "אם דבריי פגעו ברגשות של מישהו כאן אני מצטער אבל אני לא חושב שחציתי קווים אדומים. אני שוב חוזר ואומר, חייבים להפנים את לקחי השואה, אם לא נפנים את הלקחים האלו אז לא עשינו כלום. אם לא היתה גזענות לא היתה שואה, אז בוא נלמד מהדברים האלה. לזה רציתי לחתור. עם שעבר את השואה צריך להיות הכי בטוח לחיות פה. על מה חברים קמו? אם אני רואה תהליך של הסתה וגזענות אני צריך להתריע".

מאוחר יותר הוסיף פריג': "ביקשתי להעביר מסר לפיו חובה עלינו לזכור, לא רק את קורבנות השואה, אלא גם את לקחיה... המאבק בגזענות ובלאומנות הוא לקח מרכזי שלעיתים יש תחושה שקברניטי המדינה שכחו. מוזר שהאמירה נתקלת בביקורת פופוליסטית דווקא מח"כ פורר שהיה זה ראש מפלגתו ליברמן שביקש "לשפוט חברי כנסת ערבים כמו בנירנברג", כאילו אנחנו מרצחים נאצים".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי שהשיבה בשם הממשלה אמרה כי "הסערה שהתרחשה כאן מתארת את הזעם על כך שלצד התופעה הקשה של הכחשת השואה יש תופעה קשה לא פחות של זילות ושימוש במונחים מעולם השואה".

עיסאווי פריג' בכנסת, ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי

בפתח הדיון אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי "השואה היתה מאורע מפלצתי ובלתי נתפס בהיקפו, באכזריותו ובשיטתיות שבו, ודווקא משום כך חשובה לאין ערוך העמידה של כולנו מול המראה שהיא מציבה בפנינו, עם כל הקושי והמבוכה. לא נוכל לברוח ממה שקרה באמירה שהיתה זו 'פלנטה אחרת'. חובה עלינו ללמוד מההיסטוריה הקרובה הזו, כדי שלעולם לא נחשה נוכח רצח עם, נוכח עוולות, אכזריות, דיכוי וגזענות. העולם נגלה לנו לא אחת כתצוגת אופל של אכזריות, של שנאת עמים ושנאת אדם. גילויי השטנה ושפיכות הדמים הסובבים אותנו - בניס ובברלין, באיסטנבול ובירושלים, בדמשק ובחאלב - מטילים על האנושות צל כבד".

לדברי ח"כ דב חנין, "אנחנו מדברים על המלחמה הזו כהיסטוריה, אבל הטרגדיה האיומה והבלתי נתפסת היא שהטרגדיה הזו היתה בכוכב שלנו ולא בפלנטה אחרת. בני אדם עם ידיים ורגליים ומשפחות היו אלה שעשו את מעשי הזוועה וביצעו את הפשעים האיומים האלה. לכן אנחנו לא מדברים רק על היסטוריה אלא גם על אקטואליה. כשאני רואה את האנטישמיות החדשה בארה"ב, את גלי שנאת הזרים שמציפים את אירופה. היום זה במקרה שנאת מוסלמים אבל היא כל כך מזכירה את האנטישמיות הישנה". חנין הוסיף כי "כשאנחנו שואלים את עצמנו איך אומה כמו האומה הגרמנית עם מה שנתנה לתרבות האנושית, היא האומה שיצרה את מחנות ההשמדה, אנחנו חייבים להבין שאף אחד לא חסין. אין חסינות מפני גזענות, שנאת הזר והאשמת המיעוט. ולכן החובה שלנו לנרצחי השואה, לשורדים ולעמנו, להתייצב נגד הרוע, לא רק בעבר אלא גם בהווה וגם בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ