נתניהו: החוק מתיר לקבל מתנות מחברים; אמשיך להוביל את ישראל עוד שנים רבות

ראש הממשלה ענה לשאלות חברי הכנסת. בתגובה לשאלה על שיחותיו עם מו"ל ידיעות אחרונות מוזס אמר: אני לא הראשון שנפגש עם מו"לים ועורכי עיתונים. הוא הוסיף כי הוא עומד מאחורי התצהיר לפיו אין לו קשר לישראל היום ■ על דבריו בנוגע ל"טרור ההצתות" אמר: "זה שאתה לא יכול להוכיח את זה, לא אומר שזה לא היה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במליאת הכנסת, היום
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אתמול לראשונה בהרחבה לשתי חקירות המשטרה בעניינו וקרא לחקור את חברי הכנסת שתמכו בחוק להגבלת הפצתו של "ישראל היום". נתניהו, שאמר את הדברים ב"שעת שאלות" במליאת הכנסת, טען שלא ביצע אף עבירה ושלא מחליפים ראש ממשלה בחקירות.

"מותר לקבל מתנות מחברים", אמר בהתייחס לתיק 1000, במרכזו החשד שהוא ובני משפחתו קיבלו טובות הנאה מבעלי הון בעלות של מאות אלפי שקלים. בהמשך, בהתייחס לתיק 2000, העוסק במגעים שקיים עם מו"ל "ידיעות אחרונות" ו–ynet נוני מוזס, שעסקו לכאורה בריכוך אופי סיקורו של ראש הממשלה בתמורה להחלשת ישראל היום, אמר נתניהו: "לפי שחוקרים אותי, צריך לחקור את 43 חברי הכנסת שהצביעו בעד חוק ישראל היום וקיבלו עיתונות מלטפת".

ראש הממשלה התחמק מלהשיב לשאלות מהותיות שהציגו חברי האופוזיציה, שתהו באשר ליכולתו לתפקד תחת עננת החקירות בעניינו: האם יחסי החברות שנחשפו עם ארנון מילצ'ן, אחד מבעלי המניות בערוץ 10, אינם מחייבים אותו למדר עצמו מעיסוק בשוק הטלוויזיה; האם לא ראוי להשעות את עו"ד דוד שמרון מפעילות בלשכת ראש הממשלה בשל מעורבותו בעסקת הצוללות; והאם נתניהו מתכוון להתפטר אם יוגש נגדו כתב אישום.

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, אתרג את ראש הממשלה והורה לו לא לענות על שאלות בנושאים הנתונים תחת חקירה או שאינם בתחומי עיסוקו המובהקים כראש ממשלה וכשר החוץ והתקשורת. ואכן, במקום להשיב, הקריא נתניהו מעל ראשי חברי הכנסת כתב הגנה מוקפד בעניין חקירותיו השונות, שניסח בעזרת עורכי דינו, שיועד לאוזני חוקרי המשטרה והציבור.

פרטי עסקת השוחד שנידונה בין נתניהו לנוני מוזס נחשפים ■ פרשת נתניהו-מוזס: ההזדמנות ההיסטורית של מנדלבליט | גידי וייץ ■ אין מנוס מכתב אישום | מאמר המערכת ■ השאלות סביב החקירה לא פוסחות על התנהלות היועץ המשפטי לממשלה ■ חקירת נתניהו: האפשרויות העומדות בפני ראש הממשלה ■ הטיסות, הצוללות וישראל היום: כל פרשות נתניהו בפרויקט אינטראקטיבי מיוחד

"אני שומע את הלגלוג וההתרסה. איזו חגיגה של צביעות, תמתינו, איזה קרנבל של צדקנות... אותי חוקרים? אותי מאשימים? זו בדיחה גרועה", טען נתניהו. לדבריו, מי שצריכים להיחקר הם תומכי החוק להגבלת הפצתו של ישראל היום, ש"קיבלו עיתונות מלטפת מנוני מוזס מעל דפי העיתון ומעל דפי ynet... הצביעות חוגגת, כי המטרה ברורה וכל האמצעים כשרים. אותה הצביעות אנחנו רואים גם בפרשת המתנות, כי הרי מותר לקבל מתנות מחברים. אז מעוותים את החוק — חוק אחד לנתניהו, וחוק אחד לכל השאר".

בהמשך, פנה נתניהו למי שלטענתו דוחפים את גורמי האכיפה להגיש נגדו כתב אישום, והבהיר כי המאמצים שלהם לא ישתלמו. "כל מי שעיניו בראשו יראה שיש פה ציד, רדיפה וצביעות. מהלכים אימים על גורמי אכיפת החוק והמסר ברור: אם אתם לא מגישים כתב אישום נגד נתניהו, אתה לא יועץ משפטי, אתה לא פרקליט מדינה". לטענתו, הגורמים שמאחורי המהלך הזה הם "אבירי שלטון החוק שאתרגו את אריאל שרון. אותם אנשים שהמציאו את ביבי־טורס וסיפרו לציבור על מימון כפול של נסיעות. דברים שלא היו. יש לי חדשות בשבילכם: אני אמשיך להוביל את מדינת ישראל עוד שנים רבות עבור אזרחי ישראל, מדינת ישראל והעם היהודי".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הזכיר כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אסר על נתניהו לעסוק בעניינים הקשורים לחברו שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, כחלק מתפקידו כשר התקשורת. "לאורך שנים קיבלת טובות הנאה ממילצ'ן. אם אכן מדובר בחבר קרוב — האם לא נכון שתודיע לכנסת שגם בעניין הזה אתה בניגוד עניינים?", תהה חבר הכנסת. ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) תהתה על מעורבותו של עו"ד שמרון בעסקת הצוללות. חברת מפלגתה, ח"כ איילת נחמיאס ורבין, הקריאה דרישות שהציג בעבר נתניהו לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שלא לקבל החלטות דרמטיות בעודו נתון תחת חקירה. אליהם הצטרף ח"כ עמר בר לב, גם הוא מהמחנה הציוני, שזכה לתגובה נרחבת של נתניהו לאחר ששאל אותו אם הוא אכן דיבר עם הג'ינג'י (כך כינה נתניהו את בעלי ישראל היום שלדון אדלסון בהקלטות שיחותיו עם מוזס).

נתניהו השיב: "אתה לא מתכוון באמת לומר שאני הראשון שנפגש עם מו"לים, עם עורכי עיתונים ואחרים שמשפיעים בתקשורת. אני שמח שמיזוג האוויר עובד פה כמו שצריך, אחרת הררי החמאה שיש לאנשים על הראש היתה נמסה". בתשובה לשאלתה של ח"כ מיכל רוזין ממרצ, הוסיף ראש הממשלה כי הוא "עומד מאחורי כל מלה בתצהיר" שהגיש הליכוד לוועדת הבחירות המרכזית ב–2015, לפיו לנתניהו ולמפלגה אין כל קשר לישראל היום.

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת שאל את ראש הממשלה על התבטאויות בעניין הריסת 11 המבנים הלא חוקיים בקלנסווה לפני כשבועיים. "העלית פוסט וכתבת: 'כוחותינו פועלים להרוס בתים של ערבים'. אתה, ראש הממשלה, מתייחס לתושבים בקלנסווה כאל אויבים". טיבי התייחס גם לעימותים בפינוי היישוב אום אל־חיראן בנגב בשבוע שעבר, בהם נהרגו שוטר ותושב המקום, ושאל: "מי נתן את ההוראה לשלוח שוטרים עם תחמושת חיה ליישוב במדינת ישראל? לאחרונה משהו קורה לך (לנתניהו, י"ל). אני לא יודע אם זה עמונה, אבל אנחנו הקורבן. שלחת אותנו להרוג ולא הרגנו. שלחת אותנו להצתות ולא הצתנו. שלחת אותנו לדרוס ולא דרסנו — עד איפה אתה יכול להוביל עם השנאה הזו?".

נתניהו ענה לו כי "כוחותינו זה כל מי ששירת בצבא ובמשמר הגבול. מי שאוכף את החוק זה משטרת ישראל. אני רוצה לשאול אותך, האם הבעת את אותו הזעם בעניין החבר שלכם באסל גטאס שהעביר אמצעי קשר לרוצחים?".

בנוגע לדבריו על "טרור ההצתות" בגל השריפות שפרצו ברחבי הארץ בנובמבר האחרון, שלא הניב עד כה כתבי אישום על רקע לאומני, אמר נתניהו: "זה שאתה לא יכול להוכיח את הדבר הזה, לא אומר שזה לא היה. עדיין בודקים את זה". הוא הוסיף כי הוא תומך בפרסום דו"ח מבקר המדינה על התנהלות הקבינט המדיני־ביטחוני במבצע "צוק איתן" ברצועת עזה ב–2014. "העמדה שלי היא שיפרסמו הכל, את כל מה שאפשר. אדרבה, שהציבור ישמע הכל ויוכל לשפוט מה באמת היה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שאל את נתניהו אם הוא מתכוון לחזור בו מנאום בר־אילן בפגישתו הקרובה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. בנאום, שנשא נתניהו ב–2009, הביע ראש הממשלה תמיכה בפתרון שתי המדינות. נתניהו השיב כי הוא "דבק במדיניות פשוטה של שני תנאים: הפלסטינים שדורשים מאיתנו הכרה לאומית חייבים להכיר במדינת הלאום היהודית. והדבר השני — שלישראל תהיה שליטה ביטחונית על השטח שיהיה נתון למרות הפלסטינים".

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, נאם אחרי ראש הממשלה ואמר כי הוא שקוע עד צוואר בחקירותיו. "זה מסיט את יכולת שיקול הדעת שלך. אני לא רוצה לומר לך שיכול להיות שהסיגריות והשמפניות השפיעו עליך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ