הליכודיאדה נפתחה באילת - ואף מלה על שמפניה ורודה

לצד הסיסמאות הפוליטיות ובצל החקירות, כולם חיכו למופע האור-קולי, שלא באמת היה קשור לליכוד. חולק כאן פלייר "יאיר חזק ליכוד חזק", אבל פעיל ליכוד אומר שזה ניסיון להתחנף לנתניהו האב

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

הליכודיאדה השנייה נפתחה היום (חמישי) באילת עם הרבה חברי ליכוד שצועקים על התקשורת והשמאלנים כשרומזים משהו נגד ראש הממשלה ושלל מועמדי פריימריז קיקיוניים. התקשורת שלחה לפה את הכתבים הצבעוניים וחובבי האנקדוטות שלה. אחד הערוצים שלח בובה. גם אני אולי הובאתי לפה מאותן סיבות. אבל המציאות היא שאולי התקשורת היא האנקדוטה, והליכוד פה כדי להישאר. חזרתי בדיוק ממקסיקו, שם המפלגה המהפכנית הממוסדת שולטת מאז 1929, עם הפסקה קצרה. הליכוד לא רחוקה מלהפוך למפלגה כזו. כשהאלטרנטיבות הן מפלגות יוצאי הליכוד. הפיכת טראמפ למנהיג העולם החופשי אמורה לרמוז שדברים מצחיקים מסוימים הם לאו דווקא דבר מצחיק.

את פניי קיבל דובר האירוע, חיים גריידינגר, במשקפיים אדומים אופנתיים. בתמונתו בווטסאפ הוא מצולם מרים משקולות. הוא מראה לי את דוד ביטן ואת יואב קיש, אבל מעליהם מתנוססת תמונה ענקית של "מייסדי הליכודיאדה", מושיקו פסל, ניר בן סימון ומשה בן זקן. אנחנו חולפים על פני כמה פלקטים של מועמדי פריימריז שסיכוייהם לא מזהירים ("אלי כהן – איש עשייה למען אנשים"). החלק משלט של ציפי חוטובלי שלא נמצאת פה מוסתר, והיא מוצגת כ"סגנית שר הח".

הליכודיאדה, היום

מישהו חילק פה פלייר של יאיר נתניהו לפריימריז הדמה שסיסמתו "יאיר חזק ליכוד חזק". אני מקווה שההתמודדות של נתניהו הצעיר היא גימיק של המארגנים ולא מהלך הצופה פני עתיד. פעיל ליכוד אמר שזה ניסיון של המארגנים להתחנף לנתניהו האב.

גריידינגר מעדכן אותי שמירי רגב וגילה גמליאל פה. ואולי גם שטייניץ וחיים כץ יבואו. "יהרגו את כץ אם הוא יבוא", אומרת עיתונאית מתחרה. גריידינגר נזכר שגם איוב קרא שר. אני פוגש את שמעון שראל, מועמד הפריימריז הנצחי, תחת הסלוגן "חשיבה מחוץ לקופסא", ומספר לו שעברתי ליד משרד רואה החשבון שלו בחיפה. הוא נעלב. "למה לא באת לבקר?".

גריידינגר טרוד בסידורים האחרונים ומסביר לי על ההיסטוריה המקוצרת של הליכודיאדה. "את הליכודיאדה הקימו חבר'ה צעירים בליכוד שהרגישו שהשטח הליכודי לא מקבל ביטוי ומי שבפרונט זה ח"כים ושרים", הוא אומר.

אנחנו ממתינים למופע האור-קולי ליד הבריכה, מתחת לשלט המציג את חיינו כיום: "לא יהיה כלום כי אין כלום". חבר הליכוד רפי פרץ (הוא מכנה את עצמו פרץ רפי), ממושב דובב במרום הגליל, אומר: "תרשמו פעם משהו חיובי. תרשמו שביבי בן אדם טוב". הוא מרגיש בבית. "שווה להגיע עד פה, לשמוע את החברים. טוב לנו במדינה בסך הכל. במרחק 20 קילומטר טובחים באנשים. אנחנו כאן חברתיים מהפריפריה, לא כמו המחנה הציוני, שמייצגים רק את הברנז'ה".

ביטן בליכודיאדה, היום

אני מזכיר אחד שגר בקיסריה, והוא נותן את מירי רגב. "היא לא של אלה שמגיעים מתל אביב. בגלל זה תוקפים אותה. נביא אותה למקום ראשון".

אריה שלג, ממושב מירון הסמוך, אומר על חקירות נתניהו: "אני לא מאמין לכל מה שהתקשורת אומרת. אין שום דבר".

- זה לא רק תקשורת. גם המשטרה.

"זו בדיקה. אחרת מה עשינו? זו התקופה הכי טובה של ביבי. אובמה הלך. בא טראמפ. אולי תוקפים אותו פה, אבל העולם מסדר משהו אחר".

ליאור הררי בליכודיאדה, היום

יש כאלה שלא מרוצים מהאירוע. למשל חברת המרכז זהבה אלעד מירושלים, שיושבת בפינה וזועמת. "האירוע לא מנוצל לטובת ראש הממשלה", היא אומרת. כל המטרה שיגוננו על ראש הממשלה. מה שהיה אתמול בכנסת - בושה וחרפה. ביבי איש גדול. ראית איך העליבו אותו? זו מדינה? הוא ראש ממשלה, שזה כמו מלך. הוא מלך של המדינה. הם צמחו רק עכשיו, העיתונאיות האלה. זו תת רמה. מה יגידו בעולם? העולם מחרים אותנו בגלל זה. זה גורם לאנטישמיות? בוודאי. השמאלנים האלה הרסו את המדינה. באתי לפה כדי לשכנע שיגנו על ראש הממשלה, אבל כל אחד פה דואג רק לעצמו".

אני נאלץ לקטוע אותה כי החל המופע האור-קולי הליכודי, שקוּדם מאוד תחת הסלוגן "מופע אורות ליכודי, היחיד מסוגו במזרח התיכון'. הוא היה הסיבה שמיהרתי למקום בלי לשים את התיק במלון ארבעת הכוכבים שבו אתאכסן. "עכשיו זה קורה, מופע אור-קולי מרהיב, הכינו טלפונים". האמת היא שהמופע לא היה קשור לליכוד. הצוות של קלאב הוטל כולל שמונה רקדניות ורקדנים, אחד עם קוקו שאני חושד שהוא מצביע מרצ. אחר כך הקרינו על המזרקה סרטון באווירה טרופית, כנראה את הסרטון הרגיל של המלון שהתחיל במלים "וולקאם טו אילת". אבל הילדים אהבו מאוד. "היה ממש כיף", אמרה מורן, בת שש, ואז התברר שהוריה בכלל לא קשורים והתגנבו לראות.

גם הפעילים ברובם איחדו שורות. ממול רייצ'ל ברכה, פעילת הליכוד בעלת המראה הנוצץ של אשת חברה מובילה. "זה נחמד", היא אומרת. אבל אחרי וגאס זה לא בדיוק מופע. גרתי 22 שנה במיאמי. זה לא קשור לליכוד, אבל זה אנטרטיינמנט". 

אני שמח לראות את ליאור הררי, איש קבוצת הפייסבוק הנודעת "אוהבים את שרה נתניהו" מיד לאחר ראיון. "מה זה התאגיד הזה?", הוא שואל. הררי, מעריץ הזוג מספר אחת, מבין תקשורת. הוא שולף סיגר ומצולם על ידי כל העיתונאים המשועממים בסביבה. "מה עם שמפניה ורודה?", מקניט אותו חבר מרכז שכועס שהוא מזכיר לכולם את החקירות. 

"הליכודיאדה מבוססת על הוועידה הרפובליקאית", מסביר לי הררי, ששב מטיול בווארנה שבבולגריה היישר לאירוע. "זה על אותו בסיס. חבל שראש הממשלה ורעייתו לא הגיעו. אם היו מגיעים, הוא היה מקבל הרבה אהבה. היו אוכלים אותו. זו תקופה קשה ונעבור אותה. יש ח"כים מהליכוד שרוצים להתחזק על ידי תמיכה בנתניהו עכשיו, אבל אנשים לא טיפשים. אני רוצה שכל העשירייה החדשה תגן על נתניהו כמו דוד ביטן. איפה נאוה בוקר ונגוסה? שיצאו למלחמה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ