מחאה באופוזיציה לאחר שוועדת הכנסת מנעה פיליבסטר בדיון על חוק ההפקעה

התקנון מתיר לאופוזיציה לנאום 38 ימים ברציפות על החוק, אולם ועדת הכנסת ניצלה סעיף עמום המתיר לוועדה לשנות את סדרי הדיון במליאה. במחאה, רק שני ח"כים מהאופוזיציה נאמו בכנסת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי האופוזיציה החליטו שלא לשתף פעולה עם החלטת ועדת הכנסת לא לאפשר למתנגדי החוק להפקעת אדמות של פלסטינים (המכונה "חוק ההסדרה") לקיים דיון פיליבסטר נרחב נגדו. היום (שלישי), עם פתיחת הדיונים בכנסת, התייצבו רק שני חברי כנסת מטעם האופוזיציה – מרכזת האופוזיציה מרב מיכאלי (המחנה הציוני) וח"כ עפר שלח (יש עתיד) כדי לנאום.

השניים החליטו שלא לעסוק בתוכן החוק השנוי במחלוקת ומיקדו את דבריהם בהחלטת ועדת הכנסת לעשות שימוש נדיר בסעיף עמום בתקנון, סעיף 98, המתיר לוועדה להתערב ולשנות את סדרי הדיון במליאת הכנסת: במקום 38 ימי נאומים רצופים שהתקנון מתיר לאופוזיציה סביב החוק, הוועדה קבעה כי ההצבעה תתקיים ביום שני הקרוב ב-22:30, והתירה לח"כים כשלושה ימים בלבד לנאום נגדו במליאה. מהאופוזיציה נמסר כי מחר בערב יחודשו הנאומים.

עפר שלח ויולי אדלשטיין בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

מיכאלי הבהירה שהאופוזיציה ממילא לא התכוונה לנצל את כל מכסת הימים, אך התכוונה לקרקע את חברי הקואליציה למשכן הכנסת ולקבוע במפתיע את מועד ההצבעה המדויק. אולם החלטת ועדת הכנסת עיקרה מתוכן את המהלך. "אפשר להעביר חוק שהוא חציית קו אדום, אבל באופן שמכבד את הסדרי הדיון של הכנסת”, אמרה מיכאלי במליאה. לדבריה, “מי שמקטרים על כך שלא היה דיון בקבינט על המנהרות, בורחים מדיון בכנסת על החוק המסוכן הזה".

מיכאלי הוסיפה כי "אנחנו מתנגדים לחוק הזה, שהוא לא 'הסדרה' אלא 'פריעת חוק'. אנחנו מתנגדים לחוק שהוא הרסני למדינת ישראל והנזק שלו עצום ורב. היועץ המשפטי לממשלה שאתם בחרתם אמר את זה, ראש הממשלה עצמו אמר את זה".

ח"כ שלח תקף את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שניהל את הישיבה. לדבריו, "הקואליציה הזו בזה לטקס הפרלמנטרי. לא ניתן לקואליציה הזו את התחושה שהיא תמרנה אותנו לפינה". שלח הוסיף כי "פעם אחר פעם נעשה כאן מרמס ברגל גסה, מפני שהממשלה הזו איננה סופרת את הכנסת. מה מצופה מאיתנו? שנהיה פה לילות ונדבר מול אולם ריק? זה ברור שלא היינו יכולים לעמוד פה 38 יממות ובסופו של דבר הדברים מתכנסים אל המקום ההגיוני. חוק כזה צריך את יומו וזה כולל דיון ראוי במליאה. יומו הוא גם יומם של האנשים שמנגדים לו ושיקשיבו להם". אדלשטיין אמר בתגובה כי "ח"כ מיכאלי הודיעה שלא תהיה הסכמה בשום צורה, שזה לגיטימי לגמרי. 38 ימי דיון, וגם שבוע, הם לא פרק זמן סביר. לכן נקבעו סדרי הדיון”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ