בנט: "מהריסות בתיה של עמונה נבנה יישוב חדש"

שר הביטחון ליברמן פנה לאנשי המאחז ואמר "למרות הכאב והזעם אני מצפה לשמור על כללי המשחק". לבני: "יום שבו מדינת ישראל הריבונית אוכפת את החוק לא יהיה לעולם יום שחור לציונות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים38

שר החינוך נפתלי בנט התייחס הבוקר (רביעי) לפינוי עמונה ואמר בדיון במליאת הכנסת כי "מאובדן האחיזה הכואב הזה בהר נצא להחלת ריבונותה של מדינת ישראל ביהודה ושומרון". הוא הוסיף כי "מהריסות בתיה של עמונה נבנה יישוב חדש", ואמר כי החוק להפקעת קרקעות של פלסטינים יעבור בתחילת שבוע הבא בקריאה שנייה ושלישית ו"ישים סוף לשיטת העקירה המשפטית". לדבריו, "בזכות המערכה בעמונה ניצלו אלפי משפחות מפינוי ביתם". הוא קרא "לחלוצים של דורנו מתיישבי יהודה ושומרון, הרימו את ראשכם".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר הבוקר כי "זהו יום קשה ועצוב לעם ישראל", וקרא לחברי הכנסת ולמנהיגי הציבור "לפעול להרגעת המצב ולהימנע מפעולות או אמירות שעלולות להחמיר את המצב". הוא הוסיף כי "לא נקבל בסלחנות שום הרמת יד או השלכת אבן על שוטר או חייל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן, שהיה באריאל, אמר: "לבי עם המתיישבים, אני חושב שגם חמלה וגם הבנה למחאה שקטה שלהם היא דבר שהוא הכי טבעי במדינה דמוקרטית - הזכות הבסיסית של התושבים למחות". הוא הוסיף כי "אני מקווה שקול המחאה יישאר במסגרת החוק. למרות הכאב ולמרות הזעם אני מצפה לשמור על כללי המשחק וכללי ההתנהגות כפי שאנחנו מצפים".

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, אמר כי "אני מבין את כאבם של המשפחות המפונות, מדובר ביום קשה". הרצוג הוסיף כי הוא "קורא למתיישבים בעמונה לכבד את החלטת בית המשפט ולא לחרוג ממחאה לגיטימית ולא אלימה. כוחות המשטרה עושים את המוטל עליהם מתוקף החוק ואל לאיש להרים עליהם את ידו". הוא קרא לכוחות הביטחון לנהוג באיפוק ולעשות הכל כדי שהפינוי יסתיים ללא נפגעים.

סמוטריץ' וחזן הבוקר בעמונה
סמוטריץ' וחזן הבוקר בעמונהצילום: אוליבייה פיטוסי

סגן שר הביטחון, חבר הכנסת אלי בן דהן (הבית היהודי), אמר כי הוא "מתנגד חד-משמעית לכל אלימות לכוחות הביטחון. אני קורא לבני הנוער שהגיעו לעמונה, תביעו את אהבתכם לארץ ואת צערכם שהיישוב נחרב, אבל אל תנהגו באלימות כלפי כוחות הביטחון. בערב יום הכיפורים היינו השר בנט, השרה שקד ואנוכי למעלה משלוש שעות עם כל תושבי עמונה. אמרנו להם בצורה הברורה שאין לנו שום ביטחון שנצליח למנוע את הרס היישוב הזה. בעזרת השם מכאן ואילך לא יפונו יישובים ביהודה ושומרון ונחיל את החוק הישראלי על יהודה ושומרון. נישאר שם, זאת ארצנו וזאת מדינתנו".

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) התייחסה גם היא לפינוי ואמרה: "פינוי של אדם מביתו קשה תמיד וכאב המשפחות מובן - אבל יום שבו מדינת ישראל הריבונית אוכפת את החוק לא יהיה לעולם, כפי שנטען, יום שחור לציונות. עוד יותר חשוב שהיום הזה לא יהפוך ליום קשה ושחור לשוטרי ישראל ולחיילי צה"ל".

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' השווה מוקדם יותר היום את פינוי עמונה לאונס. "כשאונסים אשה זה כואב", אמר סמוטריץ' במאחז, "ומה שעושים פה זה אונס ברוטלי והולכים לזרוק אנשים מהבית על לא עוול בכפם ושום דבר טוב לא ייצא מזה". 

חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) התייחסה לפינוי עמונה ואמרה כי "ממשלת נתניהו החלשה לא מסוגלת להכריע לטובת האינטרסים הביטחוניים של ישראל, ומעדיפה למכור את החזון הציוני בשביל הישרדות פוליטית. רק תחת שלטון נתניהו, שרועד מפחד מכל החלטה, מי שמאיים על חיילי צה"ל ועל שלטון החוק זוכה לפיצוי של עשרות מיליונים מכספי המיסים של אזרחי ישראל. המדיניות הרת האסון הזו מביאה את קץ הציונות, ואסור לתת לה להמשיך".

חבר הכנסת טלב אבו עראר (הרשימה המשותפת) מתח ביקורת על התייחסות כוחות הביטחון לפינוי של אום אל-חיראן לעומת התייחסותם לפינוי עמונה. "באום אל-חיראן לא מתחשבים בילדים, ובנשים, ונעשו ההריסות באישון לילה, כי כאן מדובר בערבים", אמר. "בעמונה נעשה הפינו באור יום, ובמשא ומתן למרות האלימות נגד אנשי הביטחון". הוא הוסיף כי "בעמונה מסכנים, כך מתארת אותם העיתונות הישראלית, ובאום אל-חיראן 'טרוריסטים'".

חבר הכנסת עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר הבוקר בהתייחס לפינוי עמונה כי "בסופו של דבר, היעדר המנהיגות והיעדר המדיניות ביחד עם אופיו המתפתל גרמו לכך שנתניהו גם אכל את הדג המסריח של חוק ההסדרה, גם שילם במיליוני שקלים ובפיצוי תושבי עמונה וגם הביא למראות קשים של פינוי אזרחים מבתיהם בכוח".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ