ראשת מרצ גלאון קוראת לשינוי שיטת הבחירות במפלגה לפריימריז פתוחים

במרצ מתלבטים אם להצביע בוועידה המפלגה הקרובה, המתוכננת ליוני, על קיום פריימריז פתוחים לראשות המפלגה ולנציגיה בכנסת, אף כי הרוב הגורף של חברי הוועידה מתנגדים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

במרצ מתלבטים אם להצביע בוועידה המפלגה הקרובה, המתוכננת ביוני השנה, על הצעה לקיים פריימריז פתוחים לראשות המפלגה ולנציגיה בכנסת, אף כי הרוב הגורף של חברי ועידת המפלגה מתנגד להצעה.

השבוע פרץ במרצ ויכוח סוער על דרך בחירת ראש המפלגה ומועמדי המפלגה לכנסת. השיטה הנוכחית במרצ היא מפקד שנערך מדי ארבע שנים, שבו בוחרים חברי המפקד את ועידת מרצ, המונה 1,000 בני אדם. חברי הוועידה הנבחרים הם אלה הבוחרים את נציגי המפלגה לכנסת. במשך השנים נמתחה ביקורת על השיטה, בטענה שהיא יוצרת מועדון סגור של "חבר מביא חבר", ושהדבר מונע מהמפלגה להתרחב.

ראשת מרצ גלאוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ראשת המפלגה, ח"כ זהבה גלאון, תומכת זה זמן רב במעבר לפריימריז פתוחים במפלגה. לפי השיטה המקובלת על גלאון, ביום הבחירות כל אדם יוכל לבוא, להירשם כחבר מפלגה, לשלם דמי חבר ולבחור את נציגיה. בפוסט שפרסמה בפייסבוק  כתבה גלאון כי "מרצ, הבית הפוליטי שלי, חייבת להשתנות. אנחנו לא יכולים להמשיך לבחור את הנציגים לכנסת במועדון חברים סגור. מרצ צריכה פריימריז פתוחים. אני מקדמת את השינוי הזה, ואני צריכה אתכם אתי".

לדבריה בפוסט, "מרצ היא המפלגה היחידה שנאבקת לסיום הכיבוש, להגנה על זכויות אדם, למאבק לחברה צודקת ולהפרדת הדת מהמדינה. אבל המבנה הפנימי שלה, שמרוכז בידיים מעטות, לא מאפשר למפלגה להתחדש, להשתפר ולהתרחב. אם רק נמשיך להתלונן על זה, שום דבר לא הולך להשתנות".

כעת נתונה גלאון בדילמה, כיצד להעביר את השינוי. הוועידה מתכנסת ביוני השנה, אבל ההרכב הנוכחי שלה מתנגד בתוקף לשינוי שיוציא מידיו את הכוח לבחור בנציגי המפלגה לכנסת.

אופציה נוספת של מרצ היא לקיים מפקד לוועידה חדשה, שתתכנס באוקטובר, בתקווה שהרכב הוועידה החדש יאפשר להעביר את השינוי לפריימריז.

בינתיים סוערות הרוחות במפלגה. יריב אופנהיימר, בעבר מזכ"ל שלום עכשיו ואיש מפלגת העבודה, שלח מייל לכל חברי ועידת מרצ שבו הוא תומך בשינוי לפריימריז. בתגובה הודיע מזכ"ל המפלגה, מוסי רז, שיגיש נגדו תלונה למשטרה, בטענה שהשיג את פרטיהם של החברים שלא כדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ