יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברת הכנסת שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) הודיעה היום (ראשון) כי תתמודד על ראשות ההסתדרות. זאת לאחר שנחתם הסכם בינה ובין יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) שייאפשר לה להתמודד מטעם סיעתו בהסתדרות, "הבית החברתי". יחימוביץ הודתה לכבל שהעמיד לרשותה את סיעתו ואמרה "יחד נהפוך את הארגון החשוב הזה לראש חץ חברתי עוצמתי, אמיץ ונקי כפיים למען הזכות הבסיסית להתפרנס בכבוד".

בתוך כך, ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, הודיע כי הוא תומך ביו"ר ההסתדרות הנוכחי אבי ניסנקורן. "תחת הנהגתו של אבי ניסנקורן, הסתדרות העובדים הוכיחה כי היא פועלת להגשמת חזון מפלגת העבודה, לצמצום הפערים החברתיים והפערים הסוציו־אקונומיים בחברה הישראלית, תוך קידום ערכי השוויון והצדק החברתי", אמר הרצוג. "אבי הוכיח בשלוש השנים האחרונות את יכולתו להיאבק למען העובדים, הגמלאים והאוכלוסיות המוחלשות בישראל ונזקפות לו לא מעט הצלחות משמעותיות, ביניהן: העלאת שכר המינימום, המאבק בתופעת עובדי הקבלן, שיפור זכויותיהם ותנאי שכרם של עובדי השמירה והניקיון, קידום העסקתם של עובדים עם מוגבלות והישגים רבים נוספים".

יחימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

מוקדם יותר אמר מזכ"ל מפלגת העבודה מתן חרמוני שהמפלגה תקים מטה בחירות שיתמוך בניסנקורן. לדבריו, המפלגה "תפעל על זרועותיה השונות לניצחונו בבחירות, בהתאם להסכם שנחתם עם סיעת העבודה בהסתדרות, המייצגת את מפלגת העבודה, וכן בהתאם להחלטה שהתקבלה בוועידת הסיעה בהסתדרות כבר לפני כשנה. בהתאם לכך, הנחיתי את הגורמים הרלוונטים במפלגת העבודה לפעול בשיתוף סיעת העבודה בהסתדרות, להקמת מטה בחירות מטעמנו לתמיכה בבחירתו של ניסנקורן לכהונה נוספת בראשות ההסתדרות". 

בסביבת כבל טוענים שניסנקורן לא יוכל לבטל את הבחירות בעקבות קביעה קודמת של שופט העליון, אליקים רובינשטיין, בערעור שהגיש בעבר כבל נגד ההסתדרות בעניין מינוי ואי בחירתו של אבי ניסנקורן כיו"ר ההסתדרות. לפי רובינשטיין, ניסנקורן מונה לתפקידו ללא בחירות, מתוך הנחה שבעתיד הוא ייבחר באופן דמוקרטי, ורובינשטיין כתב כי "כדי שהארגון יהיה נציג נאמן של החברים בו צריך שהוא יקיים בחירות תקופתיות למוסדות הארגון". 

יחימוביץ התלבטה זמן רב אם להיכנס למרוץ, וקיבלה את החלטתה בשבוע שעבר. עם זאת, מאחר שלפי חוקת ההסתדרות המועמד חייב לרוץ מטעם סיעה כלשהי, היא עסקה ביממה האחרונה בניסיון למצוא פתרון לסוגיה.

יחימוביץ נחשבת מקורבת לשר חיים כץ השולט בסיעת "עוז", שתומכת בניסנקורן. על כן האפשרות שנותרה ליחימוביץ היא סיעת "הבית החברתי", שהקים ח"כ כבל. ראש הסיעה כיום, איציק יואל, עומד בפני הליכים משפטיים והליך הדחה, מה שעשוי להכשיר את עמידתה של יחימוביץ בראש הסיעה. כבל ביקש לתת ליחימוביץ את סיעתו, אך בסוף השבוע התברר כי מנהליה הנוכחיים חתמו על הסכם עם ניסנקורן ולא מוכנים לאפשר ליחימוביץ לרוץ בראשות הסיעה. כעת, כבל בוחן את האפשרויות המשפטיות שיש בידו על מנת להחזיר אליו את השליטה בסיעה.

יחימוביץ התייחסה למחלוקת בסיעה, וכתבה בעמוד הפייסבוק שלה כי "הבוקר, אחרי כמה ימים לא פשוטים שבהם נעשו ניסיונות כוחניים שכמו נלקחו מ'בית הקלפים' למנוע מאתנו התמודדות כדי להתחמק מבחירות דמוקרטיות, נחתם ביני ובין איתן ההסכם, ואנחנו יוצאים לדרך".

היא הוסיפה כי הסיכויים שלה לנצח בבחירות נבדקו ביסודיות, והם גבוהים מאוד. "אבל זו לא תהיה התמודדות פשוטה, והיא תיעשה בידיים חשופות ובלי אמצעים כספיים אל מול מנגנון ענק ומפוצץ בכסף", ציינה וקראה לעוקביה לתמוך בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ