הקואליציה מקדמת חוק שיחייב סימון בתי עסק שלא מעניקים שירותים להתנחלויות

לפי החוק, עסק שלא יספק שירות להתנחלויות יחויב לציין זאת. ח"כ מועלם רמזה שהוא יאפשר למתנחלים לגבש "רשימות שחורות" של עסקים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ח"כ שולי מועלם־רפאלי (הבית היהודי) צפויה להשלים בקרוב את חקיקתו של חוק שיחייב סימון של עסקים שאינם מספקים שירותים להתנחלויות, באמצעות שלטים שייתלו מעל כל קופה בבית העסק. הצעת החוק תעלה היום לדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת לקראת הצבעה בקריאה שניה ושלישית. 

על אף שהחוק עשוי לסייע גם לתושבי הפריפריה או ליישובים ערבים,  סעיף מיוחד מדגיש כי הוא נועד לסייע לתושבי ההתנחלויות בשטחים בעקבות סירובם של בעלי עסקים רבים לחצות את הקו הירוק ולהעניק שירות מסיבות ביטחוניות או אידיאולוגיות. על פי התקנות המתגבשות הנלוות להצעת החוק, בית המשפט יוכל להורות לבעל עסק לפצות לקוח בסך של עד 10,000 שקלים אם הפר אותו. מועלם־רפאלי רמזה שהמהלך צפוי לאפשר גיבוש ״רשימות שחורות״ מצד מתנחלים שיאפשרו את החרמת העסקים האלה.  

השר כחלון באירוע מנהלים בתל אביב, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

״לא ייתכן שתושבי יהודה ושומרון למשל, ירכשו מוצר אולם לא יקבלו עליו שירות או הובלה משום שהם גרים מעבר לקו הירוק, או ידרשו לשלם 'תעריף מיוחד'״, הסבירה מועלם־רפאלי. לדבריה, ״עסקים שיבחרו להפלות צרכנים המתגוררים באיו"ש, בפריפריה ובישובים הערביים יחויבו ליידע את הלקוחות מראש. אם הם חוששים שיכנסו לרשימות שחורות של צרכנים, שיתייחסו לכולם באופן שיוויוני״. עם זאת, הוועדה צפויה לסייג את החוק כך שלא יוכל לחייב עסקים באזור גיאוגרפי מסוים בשירותי הובלה ליישוב המרוחק מהם באופן בלתי סביר.

משרד הכלכלה, יחד עם שר האוצר משה כחלון, מגבש בימים אלה את התקנות הנלוות המפרשות כיצד ייושם החוק הלכה למעשה. טיוטת התקנות קובעת כי בית העסק יחוייב להציב שלט בגודל דף A4, "בסמוך לכל קופה, במקום בולט לעין, המפרט את מדיניות שירות ההובלה של טובין או מדיניות מתן השירות". בנוסח התקנות יש הנחיות מחייבות לכיתוב על השלט: בראשו תופיע הכותרת "מדיניות שירות הובלה" או "מדיניות מתן שירות", אשר תודגש בקו תחתי וגודל האותיות שלה לא יפחת מגודל גופן 65 או 1.2 סנטימטרים; גודל האותיות בתוכן השלט, לא יפחת מגודל גופן 26 או 4 מילימטרים. 

התקנות לא מתייחסות לזהות האזורים הגיאוגרפיים עליהם יחולו. בדברי ההסבר להצעת החוק של מועלם רפאלי נכתב בין היתר כי, "על העוסק ייאסר לעשות דבר, במעשה או במחדל, העלול להטעות את הצרכן בדבר המקום שאליו יסופק לו הנכס או השירות, ובין השאר בדבר הספקת הנכס או השירות לאזור יהודה ושומרון". על פי הצעת החוק, שכבר אושרה בקריאה ראשונה, "מי שעיסוקו בהספקת מוצר או שירות הציבורי או בהפעלת מקום ציבורי, לא יפלה בהספקת המוצר או השירות הציבורי במקום העסק, במתן הכניסה למקום הציבורי או במתן שירות במקום הציבורי מחמת מקום מגורים". בסעיף 2 (א) בחוק נכתב במפורש כי החוק יחול גם על אספקה ל"אזור כהגדרתו בתקנות שעת חירום (יהודה ושומרון – שיפוט בעבירות ועזרה משפטית)".  

ח"כ שולי מועלם בכנסת, בנובמבר 2016צילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ