נתניהו הודיע כי החוק להפקעת קרקעות פלסטינים יעלה הלילה להצבעה

ראש הממשלה הבהיר כי עדכן את ממשל טראמפ על ההצבעה ■ בתחילת הדיון על החוק הודיעו חברי האופוזיציה כי משכו את הסתייגויותיהם ועזבו את המליאה: "לא ניקח חלק במשחק הלא ראוי הזה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בפגישתו עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בלונדון, הבוקר

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בתדרוך לכתבים לאחר פגישתו עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בלונדון כי החוק להפקעת קרקעות פרטיות של פלסטינים, המכונה "חוק ההסדרה", יעלה להצבעה בכנסת הלילה. נתניהו אמר כי הוא עדכן את הממשל האמריקאי לגבי הכוונה להביא את החוק להצבעה וכי הוא מתכוון להגיע לכנסת מיד אחרי שינחת בישראל כדי להשתתף בהצבעה.

"אני מעולם לא אמרתי שאני מבקש לדחות את ההצבעה על החוק", אמר נתניהו, "אמרתי שאנהג לפי האינטרס הלאומי. זה מחייב לוודא שאנחנו לא נפתיע ידידים ונעדכן, והממשל האמריקאי עודכן". ראש הממשלה הוסיף כי "היה חשוב לי התהליך הזה, כי אנחנו מנסים לפעול ככה, בוודאי עם ידידים טובים מאוד. אני נוהג באחריות ולא לפי תכתיבים כאלה או אחרים ואני אגיע הערב להצביע על החוק".  

בפתח הדיון אחר הצהריים על החוק במליאה, הודיעו חברי האופוזיציה כי אינם מתכוונים לשתף פעולה עם הקואליציה, והדיון לקראת ההצבעה על החוק ננעל. המשמעות: ההצבעה הממושכת שתוכננה להלילה תתקצר באופן משמעותי ובמקום כשלוש שעות היא עשויה להמשך פחות משעה. החלטת האופוזיציה למשוך את ההסתייגויות צפויה לקצר את לוח הזמנים באופן משמעותי כך שראש הממשלה נתניהו, שצפוי לשוב הלילה מביקורו בלונדון, לא יספיק כנראה להשתתף בהצבעה. 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) היה זה שהודיע במליאה על החלטת האופוזיציה. לדברי חנין, "אנחנו חזרנו והבענו את התנגדותנו לסדרי הדיון הבלתי תקינים ובלתי תקנוניים שהרוב בוועדת הכנסת כפה עלינו. לא היה תקדים בהיסטוריה של הכנסת שדיון בנושא כל כך עקרוני מתנהל כדיון של שאריות שלישי בלילה, רביעי בלילה, שני אחר הצהריים. לכן כל סיעות האופוזיציה הודיעו שאין בכוונתן לשתף פעולה עם המהלך הבלתי פרלמנטרי הזה". הוא הוסיף כי "האופוזיציה אמרה ואומרת 'לא ניקח חלק במשחק שהוא לא ראוי ולא לכבודנו'".

ח"כ סמוטריץ' נואם במליאה, היום צילום: אמיל סלמן

אלא שהמהלך לא תואם כראוי עם כל חברי הכנסת ובמשך דקות אחדות התלבטו הח"כים מהאופוזיציה אם לעלות לדוכן ולנאום. לבסוף התבקשה ח״כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) לשאת דברים והיתה לנואמת היחידה מטעם האופוזיציה. לדברי סוויד, ״אנחנו לא נהיה עלה התאנה שלכם. בואו נראה אתכם ממשלת ימין מלא-מלא: תספחו. במקום לקחת חוק הסדרה גרוע, תספחו אחת ולתמיד. תפסיקו לזרות חול בעיני הציבור שלכם". לאחר מכן יצאו כל חברי האופוזיציה במחאה מהמליאה. 

בהיעדר נציגי אופוזיציה, עלו שלושה ח"כים מהקואליציה לנאום כדי לנמק הסתייגויות שהגישו נגד החוק. ח״כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שהגיש שלוש הסתייגויות, מתח בנאומו ביקורת על החלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא להגן על החוק בבג"ץ. "אני לא רואה את בג"ץ מתערב בדבר הזה. הוא לא ייכנס לשיקולים הכי פוליטיים שמוכרעים כאן בבית הזה". ח״כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) ניצל את הדיון כדי לשבח את תושבי עמונה שהתפנו ללא מהומות ואילו ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) הקריאה את שמות כל תושבי עמונה שפונו והקדישה להם את החוק.

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר לקראת ההצבעה הערב כי "הנחישות השתלמה. אני מברך את ראש הממשלה ואת חברינו בליכוד ובממשלה על תמיכתם בחוק ההסדרה. לידידינו באופוזיציה שמתפלאים שממשלה לאומית מעבירה חוק למען ההתיישבות: זוהי הדמוקרטיה. הממשלה מיישמת בדיוק את המטרה שלשמה נבחרה: למשול״.

אתמול רמז נתניהו כי ייתכן שההצבעה על החוק תידחה. אתמול בבוקר, בישיבת ראשי המפלגות השבועית, ביקש נתניהו לדחות את ההצבעה על החוק, אולם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט סירב. נתניהו  התייחס לכך מאוחר יותר ולמרות שלא נקב בשמו בנט, רמז שאינו מוטרד מהלחצים שהוא מפעיל בעניין החוק. "אני שומע כל הזמן אולטימטומים מזויפים", אמר נתניהו, "אני לא מתרגש מזה. יש אנשים שעסוקים בוויכוחי סרק בתקשורת וברשתות החברתיות. אני עסוק בניהול המדינה. אני חושב על האינטרס הכולל שלנו, האינטרס הלאומי. אני פועל אך ורק לפיו".

ההצבעה על החוק, שסולל את הדרך להכשרת בנייה בלתי חוקית על קרקעות פלסטיניות ברחבי הגדה המערבית, כבר נדחתה לפני כחודש וחצי. לפי נוסח ההצעה העדכני שהגיע לידי "הארץ", בשלב ראשון יוקפאו הליכי אכיפה נגד 16 התנחלויות ומאחזים למשך שנה מפרסום החוק, במהלכה ייקבע אם ניתן להפקיע את אדמותיהם; לאחר מכן, שרת המשפטים איילת שקד תוכל להרחיב את הרשימה באמצעות צו, ובאישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מוסיף להתנגד לחוק ובסביבתו הבהירו אתמול כי הוא אינו מתכוון להגן עליו, גם בנוסחו הנוכחי, אם יוגשו נגדו עתירות לבג"ץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ