הכנסת אישרה את החוק להפקעת קרקעות של פלסטינים

החוק אושר ברוב של 60 תומכים לעומת 52 מתנגדים ■ חבר הכנסת בני בגין הצביע נגד החוק ■ לשכת נתניהו סירבה לאפשר לבנט לנאום בדיון, וזאת לפי מקורות בכנסת מחשש שייקח קרדיט על החוק בהיעדרו של רה"מ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט לאחר אישור החוק בכנסת, הלילה

הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה שנייה ושלישית את החוק להפקעת קרקעות של פלסטינים. 60 חברי כנסת הצביעו בעד החוק לעומת 52 שהתנגדו. חבר הכנסת מהליכוד בני בגין הצביע נגד החוק. בתגובה לאישור החוק הודיע ארגון שלום עכשיו כי הוא יעתור לבג"ץ.

לאחר האישור אמרה יוזמת החוק, ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי): "זהו יום היסטורי עם אישורו של חוק היסטורי. בתיהם של אזרחים שבנו את ביתם ביהודה ושומרון בעידוד ממשלות ישראל לא יהיו עוד מטרה עבור ארגוני השמאל הקיצוני שחותרים להרוס ולפגוע בהתיישבות. נשיאת בית המשפט העליון צריכה להבין שלבג"ץ אסור להיגרר ולהתערב בחוק שעוסק בסוגיה מדינית מובהקת. אם זה ייעשה, נפעל לקידום פסקת ההתגברות ולקידום החלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון".

יו"ר הקואליציה ביטן ויו"ר האופוזיציה הרצוג, אמש במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

מהרשימה המשותפת נמסר כי "החוק, המכשיר את פשעי הכיבוש וגניבת האדמות הפלסטיניות, מוציא להורג את הפתרון המדיני ואוטם כל אופק לשלום. הממשלה ניצלה כלים מתוך ארגז הפרלמנט להלבנת ההתנחלויות". עוד נמסר כי "אף שהחוק האנטי-דמוקרטי מנוגד לדין הבינלאומי, ממשלת הימין מתעקשת ליישם את תוכנית הסיפוח הזוחל, אשר תגרור את כל האזור לתהום ולאסון, ותנציח את הסכסוך, האיבה והשנאה ושפיכות הדמים".

לפי נוסח הצעת החוק העדכנית שהגיע לידי "הארץ", בשלב ראשון יוקפאו הליכי אכיפה נגד 16 התנחלויות ומאחזים למשך שנה מפרסום החוק, ובמהלכה ייקבע אם ניתן להפקיע את אדמותיהם. לאחר מכן תוכל שרת המשפטים איילת שקד להרחיב את הרשימה באמצעות צו, ובאישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת. בסביבתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהירו אתמול כי הוא אינו מתכוון להגן על החוק, גם בנוסחו הנוכחי, אם יוגשו נגדו עתירות לבג"ץ.        

לפני ההצבעה ביקש השר נפתלי בנט לנאום בדיון, אולם בלשכת נתניהו סירבו. מקורות בכנסת טענו כי בלשכה חששו שבנט יגרוף את הקרדיט על החוק בהיעדרו של ראש הממשלה, שהיה בדרכו לישראל מפגישה עם ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי בלונדון. מיי הביעה בפגישתה עם נתניהו התנגדות לחוק ואמרה כי אם יעבור יצור קשיים רבים עבור ידידי ישראל ברחבי העולם.

ח"כ סמוטריץ, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

"יש עוד כמה דקות כדי לעצור את רכבת האימה הזו לפני שתצא לדרכה. הרכבת הזו יוצאת מכאן ותעצור בתחנה הסופית האג, ומקרונותיה יצאו כתבי אישום בינלאומיים נגד חיילים וקצינים יהודים וישראלים", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג לפני ההצבעה. "על כתבי האישום הללו יהיה חתום ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו". השר אופיר אקוניס אמר כי "אנחנו מצביעים לא רק על חוק ההסדרה, אלא על הקשר בין העם היהודי לארצו. כל הארץ הזאת היא שלנו".

בפתח הדיון אחר הצהריים במליאה הודיעו חברי האופוזיציה כי אינם מתכוונים לשתף פעולה עם הקואליציה ומשכו את הסתייגויותיהם, והדיון לקראת ההצבעה על החוק ננעל. בהיעדר נציגי אופוזיציה, עלו שלושה ח"כים מהקואליציה לנאום כדי לנמק הסתייגויות שהגישו נגד החוק.

ח״כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שהגיש שלוש הסתייגויות, מתח בנאומו ביקורת על החלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא להגן על החוק בבג"ץ. "אני לא רואה את בג"ץ מתערב בדבר הזה. הוא לא ייכנס לשיקולים הכי פוליטיים שמוכרעים כאן בבית הזה". ח״כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) ניצל את הדיון כדי לשבח את תושבי עמונה שהתפנו ללא מהומות ואילו ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) הקריאה את שמות כל תושבי עמונה שפונו והקדישה להם את החוק.

לקראת ההצבעה אמר בנט כי "הנחישות השתלמה. אני מברך את ראש הממשלה ואת חברינו בליכוד ובממשלה על תמיכתם בחוק ההסדרה. לידידינו באופוזיציה שמתפלאים שממשלה לאומית מעבירה חוק למען ההתיישבות: זוהי הדמוקרטיה. הממשלה מיישמת בדיוק את המטרה שלשמה נבחרה: למשול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ