ח"כ מועלם: צריך "לגבות מחיר" מבג"ץ כשהוא פוסל מתווה ממשלתי

חברת הכנסת מהבית היהודי אמרה את הדברים בישיבת הסיעה, יום לאחר אישורו של חוק ההפקעה הצפוי להגיע לפתחו של בית המשפט. השר לוין: מצפה משופטי בג"ץ לא להתערב בחוק

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מועלם בדיון על חוק ההפקעה, אתמול
יהונתן ליס

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) אמרה כי צריך "לגבות מחיר" מבג"ץ כשהוא פוסל מתווה ממשלתי, כפי שהיה במתווה עמונה שנפסל. מועלם אמרה את הדברים בישיבת סיעת הבית היהודי היום (שלישי), על רקע אישור החוק להפקעת קרקעות פלסטיניות אתמול בכנסת. 

בתגובה לדבריה של מועלם אמרה ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) כי "לא רק שהקואליציה מעבירה חוקים אלימים שבסיסם גזל רכוש פרטי, אלא היא גם מאמצת רטוריקה אלימה שמזכירה משטרים אפלים. ממשלה ש'גובה מחיר' מבית המשפט העליון שלה, היא ממשלה שצריך לפחד ממנה ומתוכניותיה".

השר יריב לוין (הליכוד) אמר מוקדם יותר בגלי צה"ל שהוא מצפה משופטי בג"ץ לא להתערב בחוק. "מערכת משפט צריכה להיות כזו שמבוססת על כללים ועל חוקים שאושרו על ידי הכנסת. הם לא יכולים להיעשות על בסיס כל מיני אמירות של שופטים שיושבים ומחליטים מה סביר בעיניהם ומה מידתי בעיניהם, עניינים של השקפת עולם", הוא אמר. "בית המשפט העליון, בדרך שבה הוא הולך, פוגע בסופו של דבר פגיעה קשה בדמוקרטיה", הוסיף לוין שבעבר טען ששופטי העליון הם אנשי שמאל.

לפני שהחוק אושר בכנסת אתמול, השרה מירי רגב (הליכוד) תקפה בגלי צה"ל את בג"ץ וקראה להחיל ריבונות בשטחי הגדה המערבית. "אם בג"ץ יחזיר לנו את חוק ההסדרה זו תהיה הצדקה חד משמעית לממשלה להסדיר את השטח", אמרה רגב.

הכנסת אישרה אתמול בקריאה שנייה ושלישית את חוק ההפקעה. 60 חברי כנסת הצביעו בעד החוק לעומת 52 שהתנגדו. חבר הכנסת מהליכוד בני בגין הצביע נגד החוק. בתגובה לאישור החוק הודיע ארגון שלום עכשיו כי הוא יעתור לבג"ץ.

על פי החוק, בשלב ראשון יוקפאו הליכי אכיפה נגד 16 התנחלויות ומאחזים למשך שנה מפרסומו, ובמהלכה ייקבע אם ניתן להפקיע את אדמותיהם. לאחר מכן תוכל שרת המשפטים איילת שקד להרחיב את הרשימה באמצעות צו, ובאישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת. בסביבתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהירו אתמול כי הוא אינו מתכוון להגן על החוק, גם בנוסחו הנוכחי, אם יוגשו נגדו עתירות לבג"ץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ