הצעת חוק: עמותות שעיקר מימונן ממדינות זרות יידרשו להצהיר על כך בפני בג"ץ

המסמכים שיגישו העמותות לבית המשפט יועברו למשרד החוץ, שיבדוק אם לבקשות יש השלכות מדיניות. החוק נועד "להבטיח שמעורבותם של אינטרסים זרים בעתירות אינו פוגע בביטחון המדינה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הצעת חוק חדשה מבקשת לחייב עמותה שעיקר מימונה מגיע מישות מדינית זרה לציין זאת בכל מסמך שיוגש לבית המשפט, והמסמכים יעברו לבדיקה של משרד החוץ.

ח"כ פוררצילום: ליאור מזרחי

ההצעה הוגשה לאחר שבחודש יולי עבר "חוק העמותות", המחייב עמותות הנתמכות על ידי מדינות זרות להצהיר על כך בפני רשם העמותות ולציין זאת בפרסומיהן הרשמיים. עם זאת, במסגרת "חוק העמותות" דחתה הקואליציה את הניסיונות לדרוש כי העמותות יציינו זאת במסמכי בית המשפט ובעתירות שונות.

לפי הצעת החוק החדשה, שיזמו חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) ותנועת "אם תרצו", כל המסמכים שיגישו העמותות המקבלות מימון זר לבית המשפט יועברו למשרד החוץ. אז, לפי ההצעה, אם יראה משרד החוץ כי לבקשה יש השלכות מדיניות על יחסי החוץ של ישראל, "יודיע לרשות על עמדה זו בתוך עשרה ימי עבודה מקבלת הבקשה". המסמך שיגיש משרד החוץ יוצמד לחומרים שיועברו לעיון בית המשפט.

בנוסף, דורשת ההצעה כי העמותות הנתמכות ממימון זר יציינו בפני שופט בית המשפט את ההסכמים הכרוכים במימון, וזאת כדי "להבטיח שמעורבותם של אינטרסים זרים בעתירות אינו פוגע בביטחון ובעמדותיה של מדינת ישראל".

ח"כ פורר אמר כי מטרתה של ההצעה היא להפוך את ההליך המשפטי למחבלים לשקוף יותר. "מיליוני שקלים עוברים לידי משפחות מחבלים ולידי המחבלים בכל שנה וזוהי זכותנו כמדינה לדעת אילו כספים מניעים את 'גלגלי הצדק' במשפטים בהם מואשמים טרוריסטים הפועלים נגד ישראל", אמר פורר. "הגיע הזמן לחשוף את האינטרסים העומדים מאחורי העתירות הרבות במשפטי המחבלים, שגם כך מעמיסות על בתי המשפט".

לדברי מנכ"ל תנועת "אם תרצו", מתן פלג, "על מערכת המשפט להקשיח את מדיניותה נגד ארגונים הפועלים במימון ממשלות זרות ומנצלים אותה לצורך פגיעה במדינת ישראל". הוא הוסיף כי "הצעת החוק המבקשת להגביר את השקיפות מארגונים הפועלים כשתולים לכל דבר ועניין בבג"ץ היא רק חלק מהצעדים המיידים שיש לנקוט כדי להגן על מערכת החוק בישראל". לדברי פלג, "ראוי שממשלות אירופה יפסיקו לחתור תחת ריבונותה של מדינת ישראל ויפה שעה אחת קודם. סיוע ממשלתי זר למחבלים ומשפחותיהם בבג"ץ אינם רק מעשה של עידוד טרור, אלא סכנה אמיתית לדמוקרטיה הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ